Petak, 26 Aprila, 2024

Čelsi na krilima Haverca osvojio drugu titulu u Ligi šampiona

Junak ''plavaca'' je ove sezone često i sa pravom osporavani Kai Haverc, koji je u 42. minutu postigao pogodak vrijedan titule. Prethodno je njemačkom internacionalcu sjajno asistriao Mejson Maunt

Haverc, Foto: Reuters

Fudbaleri Čelsija savladali su večeras Mančester siti 1:0 u finalu Lige šampiona i osvojili drugu titulu u ovom takmičenju.

Junak ”plavaca” je ove sezone često i sa pravom osporavani Kai Haverc, koji je u 42. minutu postigao pogodak vrijedan titule. Prethodno je njemačkom internacionalcu sjajno asistriao Mejson Maunt.

Kakav posao menadžera Čelsija Tomasa Tuhela, koji je u januaru došao umjesto Frenka Lamparda.

Iako je Siti imao više loptu u posjedu, Čelsi je bio mnogo konkretniji.

Već u ranoj fazi utakmice dvije odlične šanse propustio je Verner, ali je treću Haverc pretvorio u gol.

Siti je napadao, ali potpuno jalovo. Za skoro 100 minuta fudbala u Portu, gotovo da nisu napravili pravu priliku.

Možda je najbolja bila u posljednjim trenucima, kada je jednu odbijenu loptu sa ivice kaznenog prostora preko gola poslao Marez.

Meč loptu da Čelsiju osigura pobjedu imao je Pulišić 20 minuta prije kraja, ali nije iskoristio zicer.

”Plavci” su u trećem finalu Lige šampiona došli do druge titule, dok će Siti morati da sačeka neku drugu priliku.

Ekipa Pepa Gvardiole sezonu će pamtiti po trofejima u Premijer ligi i Liga kupu.

Mančester Siti – Čelsi 0:1 (Haverc 42’)

Tok meča:

90+8’ – I to je to. Čelsi je došao do druge titule, dok je Siti i dalje bez trofeja u Ligi šampiona.

90+7′- Šut Mareza nakon odbijene lopte, za 20 centimetara preko prečke!

90’ – Gužva u šesnaestercu Čelsija, ali je otklonjena opasnost. Igraće se još sedam minuta!

88’ – Gabrijel Žezus dobija žuti karton.

80’ – Maunt završava meč. Umjesto njega je ušao Kovačić.

77’ – Serhio Aguero je ušao umjesto Rahima Sterlinga. Posljednja utakmica za Aguera u dresu Sitija.

73’ – Pulišić je imao sjajnu priliku nakon asistencije Haverca, ali je nije iskoristio. Mogao je Čelsi već sada da ima dva gola prednsoti.

68’ – Žezus je ubacio loptu, ali Aspilikueta u posljednji čas interveniše ispred Gindogana.

66’- Mijenja i Tuhel. Pulišić umjesto Vernera. Njemac je imao dvije šanse nije ih iskoristio.

64’ – Gvardiola mijenja, Fernandinjo umjesto Bernarda Silve.

59’ – Veliki hendikep za Siti, De Brujne u suzama izlazi sa terena. Nakon sudara sa Ridigerom, Belgijanac je ostao da leži na travi, ukazana mu je pomoć, ali sjajni vezista završava meč. Umjesto njega ulazi Gabrijel Žezus.

57’ – Ridger je dobio žuti karton, jer je faulirao De Brujena.

46’ – Počelo je drugo poluvrijeme. Nema promjena u ekipama. Tuhel je u prvom dijelu napravio prinudnu izmjenu, kada je umjesto povrijeđenog Silve ušao Kristensen.

Nakon 45 minuta vodi londonski klub golom Kaija Haverca. Iako je Siti imao više loptu u posjedu, bolje šanse imali su ”plavci”, naročito Verner u dva navrata, pa zasluženo imaju prednost na pola meča.

42’ – GOOOLL!!! Čelsi vodi, Kai Haverc je pogodio! Sjajna asistencija Mejsona Maunta. Gol u finišu prvog dijela za vođstvo ”plavaca”.

37’ – De Brujne je izgubio loptu, Kante je povukao loptu, dodao do Haverca, ali je Zinčenko bio na pravom mjestu i intervenisao. Na drugoj strani je probao Marez, ali lak posao za Mendija.

35’ – Gundogan dobija prvi žuti karton na meču.

27’ – Foden je imao šansu nakon dodavanja De Brujnea. Englez je iz izgledne situacije sa oko 11 metara šutirao, ali je Ridiger sjajno reagovao.

17’ – Kante glavom šutira preko gola.

14’ – Verner je imao još jednu veliku šansu, nije je iskoristio. Sa desetak metara je šutirao pravo u Edersona. Potom je Njemac imao još jednu priliku, ali je lopta otišla u korner. Dobar fudbal na startu.

10’ – Odlična akcija Čelsija, ali je Verner očajno reagovao. Njemac ove sezone više promašuje, nego što koristi prilike.

8’ – Ederson je sjajno asistirao Sterlingu, Englez slabo primio loptu, koja je otišla u korner. Potom faul u napadu Zinčenka.

4’ – Nakon početne inicijative Sitija, prva prilika za Čelsi. Nema promjene rezultata.

1’ – Počeo je finalni okršaj u Portu!!!

Siti je prvi put u istoriji u finalu ovog takmičenja, dok je Čelsi jednom bio šampion Evrope – 2012. godine.

Večerašnje finale je 66. u istoriji Kupa evropskih šampiona, odnosno Lige šampiona, a tek treće u kojem se sastaju engleski klubovi.

Mančester junajted bio je bolji od Čelsija u Moskvi 2008, a Liverpul od Totenhema 2019. godine u Madridu.

Menadžer Mančester sitija, Pep Gvardiola dva puta je osvajao ovo takmičenje, oba puta sa Barselonom – 2009. i 2011. godine.

Njegov večerašnji suparnik, menadžer Čelsija, Tomas Tuhel samo jednom je vodio ekipu u finalu Lige šampiona. Bilo je to prošle godine kada je sjedio na klupi PSŽ-a, a njegova ekipa je poražena od minhenskog Bajerna.

I jedini i drugi su na putu do finala bili impresivni. Siti je u konkurenciji Porta, Olimpijakosa i Marseja osvojio prvo mjesto u grupi sa gol razlikom 13:1. Potom su u osmini finala eliminisali Borusiju Menhengladbah, u četvrtfinalu Borusiju Dortmund, a u polufinalu PSŽ.

Čelsi je u grupi sa Seviljom, Renom i Krasnodarom osvojio prvo mjesto, a tada je na klupi bio Frenk Lampard. Potom su sa Tuhelom u osmini finala izbacili madridski Atletiko, u četvrtfinalu Porto, a u polufinalu Real Madrid.

Izašli su i sastavi za večerašnje finale:

Mančester siti: Ederson ,Voker, Stons, Dijas, Zinčenko, De Brujne, Gindogan, Silva – Marez, Sterling i Foden.

Čelsi: Mendi – Ridiger, Silva, Džejms – Čilvel, Žoržinjo, Kante, Aspilikueta – Haverc, Manut – Verner.

Glavni arbitar finalnog meča na ”Dragao” stadionu je Španac Antonio Mateu Lahoz.