Kvalifikacije: Crna Gora ispustila plus 11 i ostala bez Eurobasketa

Nisu naši momci uspjeli da sačuvaju nadu u plasman na kontinentalni šampionat do kraja ciklusa, iako su u većem dijelu meča bili bolji od ''trikolora''

Crna Gora poražena je u Podgorici od Francuske 73:71 i oprostila se od Eurobasketa kolo prije kraja kvalifikacija.

Nisu naši momci uspjeli da sačuvaju nadu u plasman na kontinentalni šampionat do kraja ciklusa, iako su u većem dijelu meča bili bolji od ”trikolora”.

Crna Gora je sredinom treće četvrtine imala 11 poena prednosti, ali je dozvolila Francuzima da za manje od dva minuta serijom 10:0 vrati egal.

I u posljednjem periodu su naši momci ispustili sedam poena viška. Na kraju je kod rezultata 73:70 za Francusku u posljednjem napadu na utakmicu lopta neočekivano došla u reket do Simonovića, iako je Crnoj Gori trebala trojka za produžetak.

Ostaje žal jer su crnogorski košarkaši najviše zahvaljujući Petru Popoviću gradili prednost tokom prvog poluvremenu.

Na odmor je naš tim otišao sa šest poena viška, povećao je na početku treće četvrtine na pomenutih plus 11, ali je na opisan način ekipa Boška Radovića na kraju poražena.

Najefikasniji u našoj selekciji bio je Petar Popović sa 17 poena, Marko Simonović dodao je 16, a Nikola Ivanović 10 koševa.

Kod Francuza 16 poena Ertela.

Crna Gora će u ponedjeljak od 20 sati igrati meč posljednjeg kola protiv Njemačke, ali ta utakmica neće imati rezultatski značaj.

Crna Gora – Francuska 71:73 (17:13, 20:18, 16:19, 18:23)

IV četvrtina:

71:73 – Hartel realizuje bacanja, Simonović pogađa jedno i namjerno promašuje drugo, ali lopta je stigla kod Hartela i time je sve završeno. Crna Gora neće učestvovati na Eurobasketu.

70:71 – Kordinije pogađa uz bacanje, za plus tri, Ivanović uzvraća floutingom.

66:65 – Mbaje i Hertel pogađaju trojke za potpuni preokret, Radončić uzvraća polaganjem.

64:59 – Simonović pravi rampu, pa zakucava na asistenciju Ivanovića, a Kordinije uzvraća svojim zakucavanjem.

56:53 – Trojka Nikolića na startu posljednje dionice, Hertel uzvraća istom mjerom.

III četvrtina:

53:50 – Ivanović realizuje bacanja, Popović krade loptu i pokušava  za tri, ali je bio neprecizan i time je završena i treća četvrtina.

51:50 – Crna Gora se ponovo ocijepila trojkom Ivanovića, a Francuska odgovara poenima Lesorta i trojkom Julijana.

48:45 – Ogromna serija Francuza 10:0 i smanjiše zaostatak na samo minus jedan, koju prekida Radončić polaganjem.

46:35 – Simonović pogođa trojku, Radnočić mu se priključuje polaganjem za velikih plus 11.

39:33 – Prve poene nakon pauze postiže Časang, Popović uzvraća poenima skok šutom.

II četvrtina:

37:31 – Hertel poentira devet sekundi prije isteka dionice, a ”crveni” nijesu pokušali ništa do kraja i time je završena druga četvrtina. Sjajno izdanje Petra Popovića koji je upisao 13 poena u prvom poluvremenu.

37:29 – Mini serija Francuza za minus pet, a Crna Gora uzvraća preko Kobsa i Popovića s linije slobodnih bacanja.

34:26 – Veoma kvalitetna igra naše selekcije u odbrani, uz nove poene Popovića za velikih plus osam.

29:23 – Popović pogađa trojku, a Časang uzvraća zakucavanjem, da bi Kops odgovorio novom trojkom za velikih plus šest.

23:19 – Crna Gora održava plus četiri nakon poentiranja Đurišića uz asistenciju Simonovića.

19:15 – Prve poene u drugoj dionici postiže Bucile nakon uspješnih bacanja, a Simonović uzvraća istom mjerom.

I četvrtina:

17:13 – Hertel poentira, da bi Ivanović pogodio trojku uz zvižduk sirene za plus četiri za naše košarkaše i time je završena prva četvrtina.

12:10 – Serija Francuza za potpuni egal, koju prekida Simonović uspješnim bacanjima.

10:4 – Serija poena Popovića, priključuje se i Đurišić s linije bacanja za plus šest.

4:3 – Prvo vođstvo ”crvenih” nakon poena Kobsa uz dodatno bacanje.

1:3 – Počeo je meč i prve poene postiže Mbaje šutom za tri, a Radončić odgovara s jednim od dva slobodna bacanja.

Njemačka iako je posljednjeplasirana u grupi G s četiri poraza i jednu pobjedu, kao domaćin Eurobasketa obezbijedila je direktno učešće.

Francuska je prvoplasirana s tri pobjede uz jedan poraz i ako trijumfuje večeras obezbijediće plasman na evropsku smotru.

S druge strane Velika Britanija je prije posljednjeg trijumfa imala indentičan skor kao Crna Gora s dvije pobjede i isto toliko poraza uz bolji međusobni odnos, tako da našim košarkašima samo pobjede u oba meča odgovaraju uz poraz Britanaca u posljednjem kolu za učešće na Evropskom prvenstvu.

Večerašnji rivali su prvi meč odigrali prije godinu dana na otvaranju novog ciklusa kvalifikacija za Eurobasket i Francuzi su ubjedljivo slavili s 85:66.

Postave:

Crna Gora: Bjelica, Kobs, Đurišić, Popović, Radončić

Francuska: Albisi, Buteli, Kordinije, Lesor, Mbaje

Sudijski trio za večerašnji meč su Španci Antonio Konde i Fernando Kalatrava, kao i Bugarin Martin Horozov.