LŠ: Porto eliminisao Juventus, Borusija slavi Halanda

Zmajevi su nakon produžetaka senzacionalno izbacili Juventus, dok je ekipa iz Dortmunda na krilima sjajnog Halanda eliminisala Sevilju

Haland, Foto: AFP

Fudbaleri Porta i Borusije plasirali su se u četvrtfinale Lige šampiona.

”Zmajevi” su nakon produžetaka senzacionalno izbacili Juventus, dok je ekipa iz Dortmunda na krilima sjajnog Halanda eliminisala Sevilju.

Dortmund je golovima Halanda prvi došao do dva gola. Norvežanin je prvi gol postigao u 35. minutu, da bi potom u 54. bio precizan sa bijele tačke, ali iz drugog puta.

Prilikom prvog pokušaja Bono je odbranio udarac, ali je sudija Čakir odlučio da Norvežanin ponovo puca.

Golovima En-Nesirija u 69. minutu, a potom i u posljednjim trenucima meča, Španci su uspjeli da dođu do izjednačenja, ali je to bilo nedovoljno.

U Torinu je bilo znatno uzbudljivije.

Nakon 120 minuta igre pobijedio je Juventus rezultatom 3:2, međutim zbog dva gola u gostima prolaz je obezbijedio Porto.

U toku regularnih 90 minuta nije bilo poznato ko ide dalje pa se otišlo u produžetke.

Gosti iz Porta su došli prvi do prednosti, kada je Oliveira pogodio u 19. minutu.

Preokret je nastupio u drugom dijelu utakmice, tačnije od 49. do 63. minuta, a dvostruki strijelac bio je Kijeza.

U produžecima je Oliveira ponovo pogodio, tačnije u 115, minutu, da bi Rabio uzvratio samo dva minuta kasnije.

Borusija Dortmund – Sevilja 2:2 (Haland 35’, 54’ – En Nesiri 69’, 90+6) {5:4}

Juventus – Porto 3:2  (Kijeza 49’ 64’, Rabio 117’ – Oliveira 19’, 115’) {3:4}

Tok mečeva:

120+4 – I to je to. Juventus je ostvario pirovu pobjedu i Porto prolazi u četvrtfinale.

120+1 – Karton za Porto i zapisan je Embemba.

120’ – De Liht pada u kazneni prostor Porta, ali sudija ništa ne svira.

119’ – Dvostruka izmjena za Porto. Korona i Oliveira izlaze, a mijenjaju ih Lejte i Endaje.

117 – GOOOL!! Juventus vraća nadu za prolazak dalje nakon sjajnog pogotka Rabioa. 3:2.

115’ – GOOOL!! Porto izjednačava na 2:2. Serđo Oliveira je ponovo pogodio ali sada nakon sjajnog slobodnog udarca i djeli ga pet minuta od plasmana u četvrtfinale.

114’ – Novi karton za Juventus. Zapisan je Rabio.

111’ – Opasne situacije na obje strane. Dejan Kulusevski (Juventus) je pokazao individualni kvalitet, ušao u šesnaesterac i opalio. Njegov dobar šut je blokirala obrana. S druge strane se istakao Marko Grujić čiji šut je takođe odbrana izblokirala.

106’ – Počeo je i drugi produžetak u Torinu i Martinez mijenja Maregu za Porto!!!

Završen je prvi produžetak i nema promjene rezultata. Musa Marega je imao najbolju priliku za Porto.

103’ – Tek što je ušao Bernadeski dobija žuti karton zbog zakašnjelog starta.

102’ – Dvostruka izmjena za Juventus. Artur i Kijeza izlaze, a mijenjaju ih Kulisevski i Bernaderski.

99’ – Porto propušta dobru šansu. Musa Marega je visoko skočio da isprati dobar centaršut i glavom poslao loptu po sredini gola. Na njegovu nesreću, pokušaj izbliza nije imao potrebnu brzinu i Vojčeh Šćešni ga zaustavlja sa sigurnom odbranom.

97 – Nova javna opomena za Juventus. Serđo Oliveira je zaradio žuti karton nakon rasprave s sudijom i propustiće potencijalni naredni meč.

92’ – Novi karton za Juventus. Upisan je i Kvadrado.

91’ – Počeo je prvi produžetak u Torinu!!!

90+7 – Produžeci će se igrati u Torinu nakon što je Juve pobijedio 2:1 u regularnom djelu meča.

90+6’ – GOOOL! En Nesiri poravnava u Dortmundu na 2:2, ali Sevilja nema vremena za produžetke i Dortmund ide dalje.

90+5’ – Izmjena za Dortmund, Menije mijenja Mori Bouzu.

90+3’ – Kakva šansa za Juventus.  Huan Kvadrado je pogodio prečku u Torinu. Nakon propuštene prilike Federiko Kijeza je dobio žuti karton za pregrub start.

90+1 – Morata pogađa za Juventus, ali je bio u ofsajdu. Konsultovan je VAR ali nije bilo dileme.

90’ – Promjena za Porto. Grujić mijenja Uribea.

89’ – Izmjena za Dortmund. Zagadu mijenja Šulca.

86’ – Dvostruka izmjena za Sevilju. Rakitić i El Hadadi mijenjaju Fernanda i Susa.

85’ – Umalo da Marega šokira Juve. Napadač Porta je dobro šutirao iz teške pozicije, ali je zatresao spoljni dio mreže.

84’ – Velika šansa za Dortmund. Mahmud Daud je primio tačan pas i u situaciji jedan na jedan s golmanom odlučio pucati iz sve snage po sredini gola. Bono je bio oprezan i lagano mu je odbranio šut.

82’ – Marćesin čuva Porto. Odlična prilika za Kjezu, ali napadač Juvea ne koristi šansu za het-trik. Na drugoj strani je pokušao Sar.

79’ – Izmjena za Sevilju. Oliver Tores mijenja Oskara.

77’ – Dva kartona za Sevilju. Dobili su ih Fernando i Dijego Karlos.

75’ – Dvostruka izmjena Juventusa. Bonući i Remzi izlaze, a mijenjaju ih De Liht i Mekini.

71’ – Novi karton za Sevilju i zaradio ga je Oskar. U Torinu izmjena za Porto gdje Luiz Dias mijenja Sanusija.

68’ – GOOOL! Vraća se Sevilja, En Nesiri siguran sa ”kreča”. Sevilji trebaju još dva pogotka kako bi izjednačila ukupni rezultat. Emre kan je dobio žuti karton zbog skrivljenog penala

64’  GOOOL!!! Juve preokreće rezultat na 2:1. Federiko Kijeza je skočio na odličan centaršut Kvadrada i glavom zabio pod prečku. Ako ne dođe do promjene igraće se produžeci.

60’ – Dvostruka izmjena za Sevilju. De Jong i Gomez mijenjaju Okamposa i Džordana.

56’ – Porto ostaje da igra s igračem manje nakon što je Mehdi Taremi za dva minuta dobio dva žuta kartona. Takođe kartoni su pali i u Dortmundu gdje su zapisani Haland za Borusiju i Fernando za Sevilju

54’ – GOOOL! Dortmund je duplirao vođstvo, Haland je iskoristio penal. Pogotku Norvežanina prethodilo je nekoliko stvari.

Haland je najprije dao gol iz igre, ali je poništen zbog faula igrača Sevilje. Sudija je pokazao na bijelu tačku, nakon čega je Bunu odbranio šut sjajnog napadača.

Ipak, golman Sevilje prije intervencije nije bio na gol liniji, pa je penal ponovoljen. Iz drugog pokušaja Haland nije promašio.

49’ – GOOOOL! Juve je izjednačio, potpuno se otvara ovaj dvomeč. Kijeza je strijelac, sjajno je pogodio iskosa s lijeve strane.

47’ – Dobar pokušaj za Dortmund. Haland je sjajno uputio loptu prema Torgunu Azaru koji je šutarao malo pored lijeve stative.

46’ – Nastavljaju se mečevi na Signal Iduna Parku i Alijans stadionu!!!

Poluvrijeme – Borusija Dortmund i Porto u odličnoj situaciji, pred drugih 45 minuta. Oba tima imaju minimalnu prednost u revanšima, nakon što su dobili prve utakmice protiv Sevilje odnosno Juvea.

45+2’ – Javna opomena za Porto. Žuti karton je dobio Otavio.

45+2’ – Prilika za Porto. Serđo Oliveira se izborio za malo prostora unutar šesnaesterca i pucao, ali je Šćešni bio na pravom mjestu i sjajno reagovao.

40’ – Žuti karton za Sevilju. Zapisan je Markos Akuna i on će propustiti potencijalni naredni meč.

35’ – GOOOL! Borusija vodi 1:0. Sjajni Haland je zatresao mrežu Bonoa nakon asistencije Rojsa.

27’ – Još jedna dobra šansa za Juve. Morata je šutirao, Marćesin odbranio.

22’ – Sevilja je imala šansu. Okampos je asistirao, Suso šutirao pored gola.

20’ – Žuti karton za Dortmund. Zaradio ga je Mateu Džaum Mori Bauza.

19’ – GOOOL! Porto vodi u Torinu, Oliveira je prevario golmana Juventusa.

17’ – Penal za Porto, Demiral je bio neoprezan i srušio Taremija, Kujpers je pokazao na bijelu tačku.

15’ –  U Dortmundu je za sada znatno mirnije nego u Apeninskom poluostrvu.

7’ – Kakva je ovo šansa bila za Porto! Mehdi Taremi je bio u šesnaestercu, primio odličan pas i pucao, ali je obrambeni klizećim startom blokirao šut, da bi on pokupio odbijanac i pogodio prečku.

3’ – Prilika za Sevilju. Lukas Okampos je uplašio Hica šutem izvan šesnaesterca.

3’ – Velika šansa za Juventus. Huan Kvadrado centrirao, Alvaro Morata glavom šutirao, ali je dobro reagovao Marćesin.

1’ – Počinju revanši u Dortmundu i Torinu!!!

Pred večerašnji okršaj strateg Dortmunda Edin Terzić neće računati na Akandžija, Sanča, Šmelcera i Vitsela, dok trener Sevilje Julen Lopetegi u svom timu neće imati Vaskeza i Vidala.

S druge strane kod mladog stručnjaka Juventusa Andree Pirla neće biti dostupni Bentakur, Danilo i Dibala, a strateg Porta Serhio Konsesao neće računati na Embajea.

Postave:

Borusija Dortmund: Hic – Humels, Kan, Šulc, Mori Bauza – Delanij, Belingem, Daud – Haland, Rojs, Azar

Sevilja: Bono – Dijego Karlos, Kunde, Akuna, Navas – Fernando, Oskar, Džordan – En Nasiri, Suso, Okampos

Juventus: Šćešni – Demiral, Bonući, Aleks Sandro, Kvadrado – Rabio, Artur, Remzi, Kijeza – Ronaldo, Morata

Porto: Markesin – Pepe, Embemba, Sanusi, Manafa – Uribe, Serđo Oliveira, Uribe, Korona – Taremi, Marega

Glavni arbitar meča na Signal Iduna Parku je Kunejt Čakir iz Turske, dok će na Alijans stadionu pravdu djeliti Holanđanin Bjorn Kipers.