Hrvati su treći na svijetu!

Hrvatska osvojila bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Kataru

Fudbalska reprezentacija Hrvatske osvojila je bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Kataru, pošto je u utakmici za treće mjesto pobijedila Maroko sa 2:1 (2:1). Odlučio je maestralan gol Oršića u 42. minutu.

To je treća medalja za Vatrene na šampionatima svijeta, poslije srebra 2018. godine i bronze 1998..

Već u sedmom minutu Hrvatska je povela. Fantastična, uigrana akcija iz slobodnog udarca: Modrić je poslao loptu u šesnaesterac, Perišić je vratio u šesnaesterac, a Joško Gvardiol je glavom savladao Bona.

Nepuna dva minuta trajala je radost Hrvata, pošto je i Maroko dao gol iz prekida u devetom minutu. Majer je loše intervenisao, zapravo je poslao parabolu u svoj šesnaesterac, a Ašraf Dari je ostao usamljen na petercu i savladao je Livakovića.

gol Maroka
Photo by Buda Mendes/Getty Images

Obje ekipe igrale su otvoreno, ali je Hrvatska bila ta koja je kontrolisala igru i lakše dolazila do gola protivnika. Oršićev udarac koji je nehotice izblokirao Kramarić, lukav pokušaj Modrića sa ivice kaznenog prostora, a zatim opasna situacija na drugoj strani, kada je En Nesiri poslije kornera Ziješa poslao loptu glavom pored stative.

Ipak, tim Zlatka Dalića stiže do novog vođstva, u 42. minutu. El Hanus je osvojio loptu, ali ju je neoprezno brzo izgubio pred svojim kaznenim prostorom. Livaja je proslijedio loptu na lijevi bok, a Mislav Oršić maestralno plasira loptu koja od stative završava u mreži. Parada Bona samo je uljepšala pogodak.

Mislav Oršić

Hrvati su drugo poluvrijeme počeli s namjerom da daju još jedan gol i da tako definitivno riješe utakmicu. Bili su blizu poslije udarca Oršića, bilo je još nekih polušansi, da bi tempo potom postepeno opadao, a Hrvati se orijentisali na kontre.

Obje ekipe su tražile penal, bezuspješno. Prvo Hrvatska zbog starta nad Gvardiolom, a zatim i Marokanci poslije starta na Hakimiju. Između te dvije situacije je Maroko imao najbolju priliku za izjednačenje, u 77. minutu. Centaršut sa lijeve strane, loša reakcija hrvatske odbrane, a na drugoj stativi je potpuno sam En Nesiri. Livaković na vrijeme istrčava, skraćuje ugao i sjajno brani.

Dominik Livaković
Photo by Dan Mullan/Getty Images

Još jednu priliku imao je Maroko da dođe do izjednačenja, u 96. minutu je ponovo En Nesiri bio u prilici, ali je glavom poslao loptu preko prečke nakon ubacivanja Atijat-Alaha sa lijeve strane.

Veliko finale Argentine i Francuske na programu je u nedelju od 16 časova.

Utakmicu ste mogli da pratite uživo na portalu AKTUELNO.

Tok utakmice:

17:56 KRAJ!

Hrvati su treći tim svijeta!

17:54 Velika šansa za Maroko

Igrao se 96. minut, ponovo je En Nesiri bio u prilici, ali je glavom šutirao preko gola.

17:45 Prilika za Kovačića

Kovačić u šansi u 87. minutu, sa sedam metara iskosa sa lijeve strane, pored gola.

17:34 Fantastična šansa za Maroko

Centaršut sa lijeve strane, loša reakcija hrvatske odbrane, a na drugoj stativi je potpuno sam En Nesiri. Livaković na vrijeme istrčava, skraćuje ugao i sjajno brani. Nepun minut kasnije i Maroko je tražio penal poslije start na Hakimiju, ali sudija opet ostaje nijem.

17:33 Hrvati tražili penal

Gvardiol je pao u kaznenom prostoru, sudija je odmahnuo rukom, a na drugoj strani Hakimi nije uspio da iskoristi dobar prodor ZIješa.

17:29 70. minut

Tempo je malo opao, ali evo udarca iz daljine Vlašića, preko gola. Hrvatska sve bliža medalji.

17:16 Hrvatska bolja

Iako vode, Vatreni ne prestaju sa napadima, ali zasad ne uspjevaju da postignu i treći gol.

17:05 Hrvati ne staju

Već na startu drugog poluvremena šutira Oršić, posle bloka lopta završava u spoljnom dijelu mreže.

16:48 Kraj poluvremena

Alex Pantling (Getty Images)

Hrvatska zasluženo vodi poslije prvih 45 minuta.

16:44 Hrvati opet vode!

El Hanus je osvojio loptu, ali ju je neoprezno brzo izgubio pred svojim kaznenim prostorom. Livaja je proslijedio loptu na lijevi bok, a Oršić maestralno plasira loptu koja od stative završava u mreži. Parada Bona samo je uljepšala pogodak.

16:37 Ponovo velika prilika za Maroko

El Khannous je iz kontre dobro uposlio Boufala koji se našao u odličnoj situaciji, ali je nije dobro šutirao i lopta je otišla visoko iznad gola. Šanse se ređaju kao na traci.

16:32 Gvardiol – najmlađi strijelac Hrvatske na svjetskim prvenstvima

16:29 Dobar prodor Ziješa

Ziješ je prošao po desnoj strani i centrirao, ali nedovoljno precizno za saigrače.

16:24 Hrvatska u naletu

Odličan šut Modrića sa ivice kaznenog prostora, Bono brani, a zatim i izbija loptu ispred Livaje, koji je bio spreman da je spremi u gol.

16:23 Izjednačujući gol Maroka

Ašraf Dari
Photo by Julian Finney/Getty Images

16:19 Šansa za Hrvatsku

Za razliku od prethodnog dijela turnira, odbrana Maroka deluje nesigurno. Kramarić je imao dobru šansu, na kraju je ipak izblokiran, a Perišićev udarac glavom u nastavku akciju hvata Bono. Igrao se 17. minut.

16:14 Maroko izjednačio!

Nepuna dva minuta trajala je radost Hrvata. I Maroko daje gol iz prekida. Majer je loše intervenisao, zapravo je poslao parabolu u svoj šesnaesterac, a Dari je ostao usamljen na petercu i savladao je Livakovića.

16:08 Hrvatska vodi!

Vodi Hrvatska od sedmog minuta. Fantastična, uigrana akcija iz slobodnog udarca: Modrić je poslao loptu u šesnaesterac, Perišić je vratio u šesnaesterac, a Joško Gvardiol je glavom savladao Bona.

16:03 Kiks Bonoa

Ali nije kažnjen. Poigravao se Maroko, Bono je umalo postigao autogol kada mu je lopta prešla preko noge. Na kraju samo korner. Bolji početak Hrvatske.

Počela je utakmica.

Nijedna od selekcija nije kompletna i sa najjačim sastavom imajući u vidu nekoliko povreda koje su ih zadesile, ali definitivno žele da se domognu bronzane medalje na ovom turniru.

Hrvati počinju bez Brozovića, Juranovića, Lovrena, Pašalića… Kada je Maroko u pitanju, kod njih nema Amalaha, povrijeđenog kapitena Romana Saisa, Unahija…

HRVATSKA: Livaković – Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Perišić – Modrić, Kovačić – Kramarić, Majer, Oršić – Livaja.

MAROKO: Bono – Hakimi, Dari, El Jamiku, Atijat Alah, El Kanus, Amrabat, Sabiri – Ziješ, Bufal, En Nesiri.

Biće to njihov drugi međusobni duel u Kataru, nakon što u prvom, na startu šampionata, nije bilo golova (0:0).

Hrvatska će drugi put igrati za treće mjesto na šampionatima svijeta, nakon što je 1998. godine u Francuskoj bila bronzana.

Prije četiri godine u Rusiji igrala je finale.

Maroko je ostvario najveći uspjeh na svjetskim prvenstvima i prva je afrička selekcija koja je izborila plasman među četiri najbolje.

Hrvatska, koja je u polufinalu poražena od Argentine 3:0, kao drugoplasirana u F grupi izborila je osminu finala.

Savladala je Kanadu 4:1, dok je bez golova igrala sa Marokom i Belgijom.

U nokaut fazi, nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca, eliminisala je Japan (3:1, 1:1) i Brazil (4:2, 1:1).

Maroko je istorijski uspjeh ispisao pobjedama u grupi protiv Belgije 2:0 i Maroka 2:1 i remijem sa Hrvatskom.

U osmini finala, nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca, eliminisao je Španiju (3:0), dok je u četvrtfinalnom meču bio bolji od Portugala 1:0.

Od finala marokanske fudbalere odvojio je poraz od Francuske 2:0.

Finalni duel, u kojem će se za trofej boriti Francuska i Argentina, na programu je u neđelju.