Herojski oproštaj od Eurobasketa: Crna Gora se vratila nakon minus 27, ali nije mogla do preokreta

Crnogorski košarkaši oprostili su se od prvenstva Evrope – u meču osmine finala naša selekcija poražena je od domaćina Njemačke 85:79.

Izabranici Boška Radovića odigrali su u prvih 20 minuta najslabije od starta Eurobasketa, ali nisu odustajali.

Iako su na polovini utakmice zaostajali 48:24, a na startu nastavka 51:24, crnogorski košarkaši pokazali su karakter.

Raspucali su se naši momci, pogađali su spolja Dubljević, Mihailović i prije svega Peri.

Upravo je nakon dvije trojke naturalizovanog Amerikanca naš tim došao na minus pet 69:64, u 33. minutu meča.

Naši su prijetili do kraja, a onda su prste opet umiješali arbitri.

Kod rezultata 80:75 u posljednjem minutu, Simonović je oduzeo loptu Šrederu, a u kontru je krenuo Drobnjak, kojeg je sa leđa faulirao upravo plejmejker Njemaca.

Arbitri su pustili akciju, položio je Mihailović, a potom nakon izvedene lopte Njemačke, dosuđen je nesportski faul Periju nad Šrederom i sve je bilo gotovo.

Međutim, i pored poraza, naši momci zaslužuju samo pohvale za sve što su uradili u prethodnih desetak dana u Gruziji i Njemačkoj.

Kendrik Peri ubacio je 25 poena, uz šest asistencija, Bojan Dubljević dodao je 22 i uhvatio sedam lopti, Marko Simonović je uz 13 koševa imao i devet skokova, a dvocifren je bio i Vlado Mihailović sa poena.

U domaćoj selekciji, 22 poena Šredera, Lo i Vagner dodali su po 14.

Tok utakmice:

POSLJEDNJA ČETVRTINA:

40. minut – Tehnička Bošku Radoviću nakon faula nad Šrederom, koji sa penala rješava utakmicu, 85:77.

40. minut – Lo sa penala 82:77 i lopta za Njemce.

40. minut – Nesportski faul sviraju sudije Periju nad Loom nakon gledanja snimka. U prethodnoj akciji oprostili su Šrederu faul nad Drobnjakom u kontri. Nevjerovatno.

40. minut – Naši su oduzeli loptu, Mihailović je položio 77:80, do kraja 22 sekunde.

40. minut – Dubljević sa bacanja siguran, 75:80. Još 52 sekunde.

39. minut – Brz napad naših i poeni Dubljevića, 73:80. Još minut i po.

37. minut – Peri sa penala polovičan, 69:76. Tačno tri minuta do kraja.

35. minut – Četiri poena za Njemce iz reketa, naši ne koriste dva napada, rival vodi 73:64, pa je minut odmora pozvao Boško Radović.

33. minut – Peri veže dvije trojke, naši su u meču, 64:69! Za nepuna tri minuta 14:2 za Crnu Goru!

32. minut – Odlično otvaramo posljednju četvrtinu, trojka Simonovića, pa 2+1 Perija, potom odlična odbrana pa novo polaganje Perija. 67:58, tajm aut Njemačka.

TREĆA ČETVRTINA:

Najbolja četvrtina našeg tima, koji je dobio period sa 27:19. Ubacili su naši pet trojki, ali Njemci i dalje imaju velikih 67:50, pred završnih 10 minuta.

25. minut – Naši su počeli da pogađaju spolja, precizan je bio Vlado Mihailović za tri, ali je nažalost Šreder uzvratio. 56:40.

23. minut –  Serija Crne Gore od 11:0, Mihailović je ubacio trojku, potom Dubljević dvije, a kapiten je poentirao i iz reketa nakon ofanzivnog skoka. 51:35. Tajm aut Njemačka.

DRUGA ČETVRTINA:

Crna Gora ima veliki minus na poluvremenu, Njemci razigrani, problemi za naš tim na obje strane terena. Osam poena ubacio je Peri, a šest Dubljević. Njemce predvodi Šreder sa osam poena, sedam asistencija i četiri skoka, dok je Lo dodao devet koševa.

17. minut – Pogodio je Drobnjak trojku nakon serije promašaja naših sa distance. Međutim, Njemci ne popuštaju, 38:19, na tri minuta do poluvremena.

14. minut – Domaći odlično pogađa spolja, nakon trojke Vagnera vode 32:14. Naši se muče u napadu, samo četiri poena za četiri minuta u drugoj četvrtini.

12. minut – Njemci su u naletu, serija 15:2 za vođstvo 26:12. Radović zove minut odmora.

PRVA ČETVRTINA:

Serijom 8:0 Njemci su završili prvu četvrtinu i vode 19:10.

7. minut – Naši se bude, dva poena uz faul i iskorišćeno bacanje Simonovića, pa nakon dobre odbrane pogotkom Mihailovića sa poludistance. 10:11.

5. minut – Seriju Njemačke od 11:0 prekinuo je trojkom Peri. Jedini naš strijelac na startu meča. 5:11.

3. minut – Naši su poveli pogotkom Perija za dva, a onda serija Njemaca od osam poena. Tajs za dva uz faul, trojka Obsta i potom laki poeni za Tajsa na dodavanje Šredera, pa je selektor Radović pozvao tajm aut.

Selektor Boško Radović odlučio je da u startnoj petorci budu Kendrik Peri, Petar Popović, Dino Radončić, Nemanja Radović i Bojan Dubljević.

U domaćem timu zaigraće Šruder, Obst, Fojtman, Vagner i Tajs.

Najava utakmice:

Poslije veoma dobrih partija u grupi, izabranici Boška Radovića zasluženo su dobili priliku da se nadmeću u nokaut fazi.

Crna Gora je pobijedila Gruziju, Bugarsku i Belgiju, uz poraze od Španije i Turske.

Njemačka je favorit u današnjoj utakmici, ali će naši momci bez rezultatskog imperativa pokušati da iznenade.

Pobjednik ovog meča će u četvrtfinalu igrati sa boljim iz susreta Grčka-Češka, koji je na programu sjutra.