Četvrtak, 9 Februara, 2023

ABA: Plavi dobili derbi, maestralni Ivanović srušio Partizan

Dela Vale, Foto: KK Budućnost

Košarkaši Budućnosti savladali su u SC ”Morača” ekipu Partizana 80:72 u derbiju 15. kola ABA lige.

Poslije tri četvrtine izjednačene borbe, Podgoričani su u posljednjoj dionici, na krilima raspoloženog Nikole Ivanovića, slomili otpor rivala i ostvarili desetu pobjedu u regionalnom takmičenju.

Ovim trijumfom izabranici Petra Mijovića napravili su još jedan korak ka plasmanu u plej-of, dok je Partizan osmim porazom u sezoni gotovo otpisan.

Budućnost je na nešto više od dva minuta prije kraja imala praktično dobijen meč, pošto je penalima Dragana Apića stekla rekordnih plus deset (75:65).

”Crno-bijeli” su potom uzvratili serijom 7:0, da bi Ivanović trojkom preko Nemanje Dangubića na 20 sekundi prije kraja prelomio klasik ABA lige.

Nikola Ivanović je briljirao s 25 poena, 15 u posljednjoj četvrtini, a pored njega se istakao Amedeo dela Vale sa 15 poena.

Kod Partizana najefikasniji je bio Rade Zagorac s 14 poena. Dvocifreni su bili još Erik Mika sa 11 i Džošua Perkins sa 10 poena.

Budućnost – Partizan 80:72 (20:21, 21:15, 13:18, 26:18)

Tok meča:

IV četvrtina:

80:72 – Mekintajer poentira za minus tri, Ivanović pogađa trojku i Dela Vale realizuje bacanja nakon nesportske lične Zagorca za kraj i veliku pobjedu Budućnosti.

75:70 – Nevjerovatni Ivanović upisuje svoj 22 poen, priključuje mu se Apić s linije bacanja za dvocifrenu prednost Budućnosti, a Zagorac uzvraća polaganjem i trojkom.

68:62 – Budućnost kontroliše situaciju na terenu novim pogotkom Ivanovića za plus osam, Zagorac uzvraća polaganjem.

64:59 – Ivanović vezuje pet uzastopnih poena za velikih plus sedam, a seriju prekida Tomas.

57:55 – Prve poene u posljednjoj dionici postiže Trifunović realizacijom 1/2 bacanja, a Ivanović uzvraća trojkom.

III četvrtina:

54:54 – Budućnost ne koristi posljednji napad preko Apića i time je završena treća dionica.

53:54 – Ivanović uspješnim bacanjima i Mitrović polaganjem prave novi preokret Budućnosti, a Mika uzvraća uspješnim bacanjima.

49:52 – Partizan je pod velikim naletom nakon trojki Pejdža i Mike za plus tri.

45:44 – Nova trojka Pejdža za preokret, a Dela Vale uzvraća s poludistance.

41:41 – Prve poene nakon pauze postiže Pejdž šutom za tri, Tomas se priključuje s poudistance za potpuni egal.

II četvrtina:

41:36 – Kobs poentira uz dodatno bacanje, Mozli zakucava, da bi Kobs ponovo pogodio s poludistance uz zvižduk sirene za kraj druge četvrtine. Slijedi pauza.

34:33 – Nova serija Budućnosti za plus pet, a Partizan prekida nalet preko Mekintajera i Mike.

29:26 – Ivanović pogađa trojku za plus šest, Perkins uzvraća istom mjerom.

24:21 – Prve poene u nastavku postiže Mitrović za novi preokret Budućnosti, priključuje se i Ivanović.

I četvrtina:

20:21 – Popović polaganjem i Kobs s linije bacanja smanjuju zaostatak Budućnosti na minus jedan i time je završena prva četvrtina.

16:21 – Perkins pogađa trojku za preokret Partizana, priključuje se i Janković.

14:14 – Trifunović vezuje pet poena, Dela Vale uzvraća trojkom, da bi Trifunović ponovo pogodio za tri za potpuni egal.

7:4 – Budućnost pravi seriju 7:0 za plus četiri, koju prekida Mozli realizovanjem jednog od dva bacanja.

2:3 – Prve poene u meču postiže Dangubić šutom za tri, Dela Vale uzvraća.

Večerašnji rivali igraju 33. međusobni meč u regionalnom takmičenju i izabranici Petra Mijovića imaju 12 pobjeda, osam manje od izabranika Saša Filipovskog.

U dosadašnjem djelu ABA lige ”plavi” su ostvarili devet pobjeda uz samo dva poraza, dok su ”crno-bijeli” imali učinak od sedam pobjeda uz isto toliko poraza.

Postave:

Budućnost:

Partizan:

Sudijski trio koji će dijeliti pravdu u ”Morači” su Slovenci Sašo Petek i Mario Majkić, kao i Denis Hadžić iz Hrvatske.