Kolumbija i Japan u osmini finala Svjetskog prvenstva, žuti kartoni poslali Senegal kući

Kolumbija je u Samari savladala Senegal rezultatom 1:0, iako se nakon prvih 45 minuta nije činilo da će tako biti.

Naime, Kolumbijci su u ionako lošem prvom dijelu bez puno prilika uspjeli uputiti svega jedan šut ka golmanu N'Diayeu.

Kolumbija je u nastavku krenula u totalnu ofanzivu, držali su kontrolu igre u svojim nogama, ali su napadi bili jalovi i s jedne i s druge strane.

Ipak, u 74. minuti Mina je postigao gol glavom iz kornera za pobjedu i prolaz Kolumbije u narednu fazu takmičenja.

Poljska je s takođe 1:0 u Volgogradu pobijedila Japan. Za razliku od utakmice u Samari, ovdje su gledaoci u prvom poluvremenu mogli uživati u fudbalu, iako nije bilo pogodaka.

Identično je bilo i u nastavku, obje ekipe su promašile nekoliko prilika, a ključni detalj dogodio se pola sata prije kraja meča kada je Bednarek zakucao loptu u mrežu nakon asistencije Kurzawe iz slobodnog udarca. Kolumbija je grupnu fazu okončala na prvom mjestu sa šest bodova, a posebno je bio zanimljiv rasplet na drugom mjestu.

Naime, Japan i Senegal su osvojili po četiri boda, imali gol-razliku 4:4, a i međusobni duel je okončan rezultatom 2:2. Na kraju je putnika u osminu finala odlučio fer-plaj i Japanci su završili kao drugi zbog dva žuta kartona manje osvojena u utakmicama grupne faze.