Barselona i Real Madrid su prethodnih desetak godina odigrali nekoliko fantastičnih utakmica, ali ruku na srce većinom je katalonski klub bio uspješniji.

Barselona, Foto: Sportsport.ba

Sve je počelo dolaskom Pepa Gvardiole na klupu Barselone na ljeto 2008. godine. Već u prvoj sezoni Barelona je osvojila sve što je mogla, a šlag na tortu bila je nevjerovatna pobjeda u El Klasiku.

Naime, na današnji dan prije 11 godina Barselona nanijela jedan od najtežih poraza Real Madridu. Katalonci su briljirali na Santijago Bernabeu i pobijedili sa nevjerovatnih 6:2.

No, ništa nije slutilo da će Kraljevi biti tako poniženi pred svojim navijačima jer su poveli sa 1:0 u 14. minuti kada je pogodio Gonzalo Iguain. No, samo četiri minute kasnije bilo je 1:1, a mrežu Ikera Kasiljasa zatresao je Tieri Anri.

Već u 20. minuti Barsa je vodila sa 2:1. Nakon prekida najviši u kaznenom prostoru Reala bio je Pujol koji pogađa za preokret Blaugrane. U prvom dijelu vidjeli smo još jedan gol i to ponovo u mreži Kasiljasa, a ovaj put strijelac je bio Lionel Mesi.

Real je početkom drugog dijela uspio da smanji na 2:3 golom Ramosa, ali su domaći potom doživjeli potop. Anri je pogodio za 2:4, dok je peti gol zabio Mesi. Konačnih 2:6 u 82. minuti postavio je Žerar Pike.

Barselona je na taj način zaokružila fantastičnu sezonu u kojoj su postali prvaci Španije i Evrope, te su osvojili Kup Kralja. No, za navijače katalonskog kluba pobjeda u El Klasiku je sigurno bila najslađa.