Četvrtak, 18 Aprila, 2024

Duplo slavlje Red Bula, debakl Ferarija

Savršena nedjelja za Red Bul i Maksa Ferštapena u Bakuu.

Holandski vozač pobijedio je na Velikoj nagradi Azerbejdžana, time osigurao 66. podijum i najuspješniji je vozač u tom segmentu u istoriji Red Bula.

Ferštapen je slavio ispred klupskog kolege Serhija Pereza, koji je sjajno počeo trku i već u prvoj krivini prestigao Šarla Leklera. Ipak sredinom trke nije Perez imao ni blizu dovoljno brzine da parira Ferštapenu, ali mu za utjehu ostaje najbrži krug trke.

Košmaran dan za Ferari počeo je gubitkom prvog mjesta u prvoj krivini, ali su uspjeli da se vrate na Leklera vrh poslije dobre ideje da iskoriste virtuelni sejfti kar za prvi pit stop.

Ipak Karlos Sajnc je odustao zbog problema sa hidraulikom, a onda potpuni krah i kvar na motoru Leklera!

Vilson je to iskoristio da u Mercedesu dođe do još jednog podijuma.

Četvrto mjesto za Hamiltona i dobar vikend Mercedesa.

Ferštapen je poslije pete pobjede povećao svoju prednost na čelu generalnog plasmana i sada ima 150 bodova, ispred Peresa sa 129 i Leklera, koji je ostao na 116.