Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Zaštitnik građana za povlačenje udžbenika u Srbiji koji osporava bosanski, hrvatski i crnogorski jezik

Mišljenje Zaštitnika građana objavilo je Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) koje je tražilo izjašnjavanje ombudsmana

Zaštitnik građana u Srbiji je utvrdio da su u udžbeniku za srpski jezik za osmi razred osnovne škole povrijeđena prava pripadnika nacionalnih manjina Hrvata, Bošnjaka i Crnogoraca jer se negira postojanje njihovih jezika.

Zaštitnik građana, koji štiti i unaprijeđuje poštovanje sloboda i prava, je u svom Mišljenju iznio preporuku Ministarstvu prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja da povuče udžbenik iz upotrebe do početka sljedeće školske godine.

Mišljenje Zaštitnika građana objavilo je Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) koje je tražilo izjašnjavanje ombudsmana.

„Bošnjačko nacionalno vijeće podsjeća javnost da je Republika Srbija, još 2005. godine, ratifikovala Evropsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima u kojoj je jasno naznačeno da je bosanski jezik maternji jezik Bošnjaka“, saopštilo je BNV.

Ministarstvo prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja odobrilo je izdavanje udžbenika za srpski jezik u kojem je u definiciji južnoslovenskih jezika navedeno da se Hrvati, Bošnjaci i Crnogorci koriste srpskim jezikom, ali da ga nazivaju hrvatskim, bosanskim i crnogorskim.

Zaštitnik građana je naveo da se dva od ovih jezika – hrvatski i bosanski, koriste u zvaničnoj službenoj upotrebi jezika i pisma u Srbiji, ali i da se izučavaju u vidu posebnih predmeta Jezik nacionalne manjine sa elementima nacionalne kulture, dok se u određeniim osnovnim i srednjim školama na ovim jezicima organizuje i cjelokupna nastava.

„Zavod za unaprijeđivanje obrazovanja i vaspitanja je prilikom ocjene rukopisa udžbenika morao da uzme u obzir da način na koji je Odbor za standardizaciju srpskog jezika definisao podjelu južnoslovenskih jezika može za posljedicu imati povredu prava pripadnika nacionalnih manjina i dovođenje priznatih jezika nacionalnih manjina u Republici Srbiji u neravnopravan položaj“, piše u Mišljenju Zaštitnika građana.

Hrvatsko nacionalno veće (HNV) i Bošnjačko nacionalno veće (BNV) u Srbiji su prošle godine podnijeli zahtjeve Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja da povuče pojedine udžbenike, koji po njihovom mišljenju, osporavaju postojanje hrvatskog, bosanskog i crnogorskog jezika.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve