Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Za pet godina Hrvatsku napustilo 189.000 ljudi

Za zvanični Zagreb posebno je zabrinjavajuće što stanovništvo ne uspjevaju zadržati ni veliki gradovi – uprkos doseljavanju novih ljudi, broj onih koji su odselili i dalje premašuje doseljenike

Od 2013. do 2018., zbog migracije u inostranstvo, Hrvatska ima 2,4 odsto manje stanovništva.

Ilustracija

Za zvanični Zagreb posebno je zabrinjavajuće što stanovništvo ne uspjevaju zadržati ni veliki gradovi – uprkos doseljavanju novih ljudi, broj onih koji su odselili i dalje premašuje doseljenike.

Kako navodi SEEbiz, za prethodnih pet godina u Hrvatsku se doselilo nešto malo više od 88.000 stanovnika. Međutim, Hrvatsku je istovremeno napustilo njih 189.000. Stanovništvo je odlazilo u onim, i onako slabije naseljenim opštinama. Demografi strahuju da će zbog “demografskih pustinja” u budućnosti biti teško organizovati novi život u tim sredinama.

Takvi primjeri su opštine Civljana i Ervenika u Šibensko-kninskoj županiji koje su za pet godina izgubile 39,3, odnosno 37,8 odsto stanovništva, što znači da je ovo područje od 2014. napustio svaki treći stanovnik.

Kad je u pitanju statistika koja govori isključivo o doseljavanju iz odnosno iseljavanju u inostranstvo, ona pokazuje kako je samo 96 gradova i opština zabilježilo rast broja stanovnika kao posljedicu doseljavanja. Njih 463 beleži minus zbog emigracije, a u njih 42 odnosno 7,5 odsto, stopa emigriranja bilježi se u dvocifrenim brojevima.

Statistika je još okrutnija i posebno govori u prilog centralizacije kad pogledamo statistiku koja uključuje unutarašnju i spoljnu migraciju: u tom slučaju, dvocifrenu stopu pada broja stanovnika bilježi čak 137 gradova i opština, što znači da se s manjkom stanovnika zbog migracije unutar Hrvatske susrela svaka četvrta jedinica lokalne samouprave.

Usprkos predrasudama kako se emigracija obično događa u manjim mjestima, statistika Državnog zavoda pokazuje i kako problem imaju i veliki gradovi – središta županija.

Recimo, gledamo li samo podatak o migracijama prema ili iz inostranstva, od 20 gradova broj doseljenika premašio je iseljenike samo u njih tri – Dubrovniku, Puli i Splitu. Kad se u brojku uključi i statistika o unutrašnjim migracijama stanovnika, pozitivnu stopu imaju samo Dubrovnik sa 1,5 i Zagreb sa 0,3 odsto.

Posebno je problematična, nastavlja, činjenica da zemlju uglavnom napušta mlađe stanovništvo bez kojeg nema daljeg razvoja.

IzvorB92

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve