Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Vladimir Putin stiže u Beograd

Predsjednik Rusije Vladimir Putin stiže u posjetu Srbiji. Kako je najavljeno iz kabineta predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, on će svog ruskog kolegu dočekati na beogradskom aerodromu „Nikola Tesla“. Biće to njihov 14. susret.

Prema planu posjete dostavljenom iz Predsjedništva Srbije, uslijediće ceremonija polaganja vijenaca na Groblju oslobodilaca Beograda i Crvenoarmejcu, a potom svečani doček ispred „Palate Srbija“ u Novom Beogradu.

Nešto posle 13 časova ponovo će se sastati dvojica predsjednika, a sat vremena kasnije i delegacije dvije zemlje. Razmjena potpisanih bilateralnih dokumenata obaviće se u prisustvu dvojice šefova država, a potom će biti upriličena ceremonija uručenja Ordena Aleksandra Nevskog predsjedniku Srbije od strane Vladimira Putina.

Dvojica predsjednika će pet minuta kasnije dati izjave za medije, a u 18 časova i 15 minuta slijedi obilazak Hrama Svetog Save. Ispred hrama u centralno beogradskoj opštini Vračar planiran je i doček građana za gosta iz Rusije.

Ova Putinova posjeta Srbiji se u Beogradu, ali i u međunarodnim krugovima, tumači kao jedan od najznačajnijih političkih susreta u trenutku kada je sve bliža mogućnost direktnog angažmana vodećih svjetskih sila u rješavanju pitanja odnosa Kosova i Srbije.

Poštujemo kurs pristupanja EU koji je izabralo srpsko rukovodstvo, za razliku od zapadnih partnera ne pokušavamo da stavimo Srbiju pred vještački izbor: ili ste sa Rusijom, ili ste sa Evropskom unijom, izjavio je u intervjuu za “Politiku” i “Večernje novosti” objavljenom uoči Putinove posjete.

„I u novom, 21. vijeku, pažljivo čuvamo i razvijamo dragocjene tradicije povjerenja i saradnje. Takva spremnost za tijesnu saradnju u politici, privredi, humanitarnoj sferi našla je svoj odraz u bilateralnoj Deklaraciji o strateškom partnerstvu, koja je potpisana u maju 2013. godine“, kazao je predsjednik Rusije.

I njegov domaćin, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, dao je intervju za rusku nacionalnu agenciju.

“Uvek se konsultujem sa predsjednikom Putinom i tražim njegov savjet. Upoznam ga o tome šta se dešava i ne lažem, kažem istinu. Iako se njemu ne sviđa uvijek sve. Mislim da je to jedna od stvari koje Putin veoma poštuje”, rekao je Vučić u intervjuu za agenciju TASS.

“Nikada nećemo zaboraviti 2015. godinu kada su (ruski šef diplomatije Sergej) Lavrov i (ruski stalni izaslanik u UN Vitalij) Čurkin po Putinovoj naredbi spasili Srbiju od stigme naroda koji je počinio genocid, kao što je to bilo predloženo britanskom rezolucijom u Savjetu bezbjednosti UN. Nikada to nećemo zaboraviti”, istakao je predsednik Srbije.

U kontekstu pristupanja Srbije Evropskoj uniji posjeta Putina šalje poruku koja se tiče bliskosti Beograda sa Moskvom i usaglašavanja srpske sa spoljnom politikom Evropske unije, ocjenjuje za RSE Igor Novaković, direktor istraživanja ISAK fonda.

Konkretno, kaže naš sagovornik, Beograd Briselu šalje poruku „da se to neće u skorije vrijeme desiti. Takođe se šalje i poruka da Srbija kad je riječ o Kosovu i dalje ima podršku Rusije u međunarodnim forumima“, kaže Novaković.

Upitan kakav bi mogao biti Putinov stav prema Vučićevom zalaganju za razgraničenje s Albancima, naš sagovornik kaže da je Rusija zainteresovana da aktuelno stanje stvari ostane zamrznuto:

„Ono što očigledno Moskva najviše želi da podrži jeste status quo, odnosno, da se status Kosova ne riješi na takav način, ali, na drugoj strani, Srbija pokušava da iskoristi rusku podršku da progura neko kompromisno rješenje i vrlo je moguće da sama Moskva ima neki plan B, ukoliko se to i dogodi“, kaže Novaković.

A kakvi ruski interesi se mogu detektovati iza Putinove posjete Srbiji?

„Rusija je značajna, ako ništa drugo, regionalna sila, koja je u određenoj vrsti sukoba sa Zapadom, i u tom smislu, prije svega za unutrašnje-političke prilike u Rusiji vrlo je značajno da se pokaže da postoje partneri u Evropi koji su voljni da sarađuju sa Rusijom. Druga stvar je to što Putin hoće da održi partnerstvo sa Srbijom u smislu da Srbija ne ulazi u NATO, da pitanje Kosova vjerovatno ostane što duže otvoreno, a postoji i čitav niz praktičnih interesa koje Rusija želi da ostvari u Srbiji i koji su prije svega vezani za energetiku. Imamo već najavljenu izgradnju balkanske rute gasovoda ’Turski tok’, pri čemu će jedan dio ići u Tursku, a drugi treba da ide na Balkan“, kaže Igor Novaković, dodajući da je Srbija već podnijela zahtjev Evropskoj energetskoj zajednici da se trasa “Turskog toka” kroz Srbiju izuzme iz drugog i trećeg energetskog pakata EU, što bi praktično značilo da bi Rusija bila i vlasnik gasa koji će se transportovati i većinski vlasnik nad gasovodom preko zajedničkog preduzeća koje je osnovano sa “Srbijagasom”.

Govoreći o gasovodu “Turski tok”, Putin je istakao da njegova izgradnja teče u skladu sa planiranim rasporedom, kao i da je plan da proradi do kraja 2019. godine.

Vladimir Putin je posljednji put posetio Srbiju u oktobru 2016. godine, kada su ga dočekali tadašnji predsjednik i premijer zemlje Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić.

Prije toga, Srbiju je ruski predsjednik posjetio u oktobru 2014. godine.

Prva posjeta Putina Beogradu bila je juna 2001. goodine, kada je Vojislav Koštunica bio predsjednik tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, a ta posjeta upamćena je po skandalu jer ga predsjednik Jugoslavije nije dočekao na aerodromu, već u zgradi SIV-a (Palata Srbija).

Kao premijer Rusije 2011. godine Vladimir Putin ponovo je došao u posjetu Srbiji, a tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić ugostio ga je u zgradi Palata Srbija.

izvor slobodnaevropa.org

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve