Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Ukidanje taksi glavni preduslov za dijalog Srbije i Kosova

Ove godine, očekivano, najviše pozitivnih ocjena u Godišnjem izvešataju Evropske komisije dobile se Albanija i Sjeverna Makedonija koje je Komisija ponovo preporučila za početak pristupnih pregovora

Ovogodišnji izveštaj Evropske komisije više nego ranije naglasio je probleme koje Srbija ima u oblasti reforme vladavine prava što je, uz dijalog sa Kosovom, ključni preduslov za napredak zemlje ka članstvu u EU.

Da bi Srbija sačuvala dinamiku i ravnotežu u svojim pregovorima o članstvu sa EU neophodno je veće zalaganje i rezulati, posebno u oblasti nezavisnosti pravosudja, borbe protiv korupcije, slobode medija, ali i u rješavanju slučajeva ratnih zločina i organizovanog kriminala. Predstavljajući izvještaj o napretku Srbije u 2018. evropski komesar za pristupne pregovore Johanes Han naglašava da zemlja bilježi napredak, ali da se očekuje odlučniji i veći napor upravo u ključnim oblastima.

”Neophodno je vjerodostojnije primjeniti reformu u oblasti u vladavine prava. To je najvažniji preduslov za napredak na evropskom putu, uključujući i ispunjavanje prelaznih mjerila u poglavljima 23 i 24”, kaže Han.

Evropska komisija ove godine u svom izvještaju ukazuje na probleme u paralametranom životu Srbije pri čemu se konstatuje nedostatak prostora i uslova za adekvatnu međustranačku debatu u zemlji. Ukazuje se i na proteste koji mjesecima traju širom zemlje i kojima se zahtijeva sloboda medija i slobodni i pošteni izbori. Shodno tome, Evropska komisija poziva vlasti u Srbiji da se pozabave preporukama o izborima koje su identifikovali međunarodni posmatrači, ali i da ozbiljno rješava izazove u oblasti slobode izražavanja.

Najačešeće pominjana ocjena u ovogodišnjem izvještaju o napretku Srbije u procesu evrointegracija jeste da je primetan”neki napredak”. Takva kvalifikacija se odnosi na reformu javne adminstracije, funkcionisanje pravosudnog sistema u zemlji, borbu protiv korupcije uz ocjenu da je ”zabrinajvajuće to što korupcija preovlada u mnogim oblastima”.

Pozitivnije su ocijenjene ekonomske reforme za koje se navodi da su dale rezulate posebno u markoekonomskoj stabilizaciji zemlje dok su cijene zauzdane, a prilike na tržištu rada poboljšane.

Poseban izazov za Srbiju i dalje Kosovo

Prilikom predstavljanja izvještaja o napretku Srbije EU zvaničnici posebno su se zadržali na temi dijaloga Beogarda i Prištine. Izvjestilac za Srbiju u Evropskom parlamentu Dejvid Mekalister konstatovao je da je za Srbiju i dalje veliki izazov normalizacija odnosa sa Kosovom.

”Dijalog što prije mora biti nastavljen, a znamo da je potrebno doći do pravnoobevezujućeg sporazuma”, rekao je Mekalister prilikom predstavljanja Paketa proširenja u Evropskom parlamentu.

Sam izvešataj navodi da je Srbija ostala angažovana u dijalogu i da se uzdržala od odgovora na uvođenje tarifa. Istovremneo od Srbije se traži da napravi značajne napore kako bi obezbijedila povoljnu sredinu za zaključivanje pravnoobavezujućeg sporazuma sa Kosovom.

Komesar za pristupne pregovore Johanes Han i šefica EU diplomatije Federika Mogerini pozvali su Beograd i Prištinu da stvore uslove za nastavak dijaloga i sveobuhvatnu normalizacju odnosa.

Povlačenje taksi – glavni preduslov za dijalog

Prvi i osnovni preduslov za vraćanje za pregovarački sto, prema riječima Johanesa Hana i Federike Mogerini, jeste povlačenje taksi koje je Vlada Kosova uvela na robu iz Srbije i BiH. U tom cilju komesar Johanes Han najavio je za jun svoju novu inicijativu kojom će još jednom pokušati da odblokira zamrznute pregovore Beograda i Prištine.

”Vjerujem da je sporazum moguć ako se stvore pravi uslovi za nastavak razgovora na najvišem političkom nivou”, poručila je Mogerini.

Pored upozorenja komesara Johanesa Hana da EU ne želli da ”uvozi” bilateralne konflikte, u Briselu dodaju da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine kroz pravnoobavezujući sporazum neophodna za napredak obje strane, ali i čitavog regiona Zapadnog Balkana.

”Smatram da smo na raskrsnici. Ako kredibilna EU perspektiva regiona danas bude pametno upotrijebljena to će ohrabriti saradnju i dovesti  do nepovratnih promjena. U suprotnom, vidim rizik da se mračne sile prošlosti vrate i možda izgubimo ovu istorijsku mogućnost za pomirenje,jedinstvo i ekonomski prosperitet regiona”, zaključila je Mogerini.

Ove godine, očekivano, najviše pozitivnih ocjena u Godišnjem izvešataju Evropske komisije dobile se Albanija i Sjeverna Makedonija koje je Komisija ponovo preporučila za početak pristupnih pregovora.

IzvorDW

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve