Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

ŠVAJCARSKI LIST UPOZORAVA: Zapadni Balkan se naoružava, posebno Srbija!

Švajcarski dnevnik ''Neue Zürcher Zeitung'' (NZZ) piše o trci u naoružavanju na Balkanu ukazujući na Srbiju, koja se proteklih godina ''prilično dobro naoružala'' ali i na njenog susjeda Hrvatsku.

“Sve je počelo 2015. godine kada je Hrvatska zamolila SAD da kupi 16 raketnih bacača M270 s 300 km dometa. U isto vrijeme se Srbija obratila Kremlju, koji joj je ponudio protivavionski raketni sistem S-300“, piše NZZ, a prenosi Deutsche Welle.

Obje zemlje nisu doduše dobile željene rakete, ali su povećale izdatke za naoružanje i nabavile druge vrste oružja i opreme te naizmjenično optužuju jedna drugu za destabilizaciju regije stalnim naoružavanjem.

Mirovnim sporazumom iz Daytona iz 1995., ukazuje švajcarski list, uvedena je gornja granica za posjedovanje teškog oružja, čime su se ofanzivne sposobnosti Srbije, Hrvatske i oba entiteta BiH jako ograničile.

Sve tri zemlje su od tada ukinule obavezni vojni rok i osnovale profesionalnu vojsku. No, “neriješeni sukobi u regiji, poput Kosova i Bosne i Hercegovine, gdje se Srbija i Hrvatska doživljavaju kao zaštitne sile svojih etničkih skupina, su pomutili ovu sliku. Nacionalistička podbadanja i demonstracije vojne sile nižu se u Srbiji i Hrvatskoj, posebno pred izbore i to je oprobano sredstvo za lov na glasove birača”, piše NZZ.

I dok je Hrvatska članica EU-a, Srbija njeguje dobre odnose s Rusijom, strateško partnerstvo s Kinom i istovremeno teži ulasku u EU. Samo u NATO ona neće, pojašnjava švajcarski list navodeći da Srbija ipak u okviru „Partnerstva za mir” njeguje bliske odnose sa zapadnim vojnim savezom. „Srbija drži sve opcije otvorenima kako bi izigrala Zapad i Rusiju jedne protiv drugih.

Ova strategija riskira da izazove komplikacije, ukoliko se bude zaoštravalo takmičenje između velikih sila”, konstatuje NZZ i dodaje kako je ipak za Srbiju i Hrvatsku lakše i jeftinije rješavati konflikte za pregovaračkim stolom.

„Računica je međutim da se s jakom vojskom i jakim partnerima sporovi poput onog na Kosovu lakše mogu riješiti. Zato bi bilo pogrešno to što rade Srbija i Hrvatska nazivati trkom u naoružanju ili znakovima nekog nadolazećeg konflikta”, ocjenjuje NZZ.

Pa ipak, dodaje švajcarski list, način na koji obje zemlje demonstriraju svoju vojnu snagu ne odgovara dobrosusjedskim odnosima.

Zveckanje oružjem namijenjeno je domaćoj publici, ali iz toga se ipak može razviti opasna dinamika. Scenarijima ugroženosti, vlastodršci – kao zaštitnici vlastite nacije – ne samo što odvraćaju pažnju od pravih političkih izazova već štete napretku u svojoj zemlji – i to bez rata”, zaključuje NZZ.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Petar
19.01.2022-08:35 08:35

Voleli da Srbija bude slaba jer samo tako možete da upravljate njom i da je ucenjujete. Posle dužeg perioda Srbija vodi mudru i pametnu politiku, a samim tim jača vojno, ekonomski i diplomatski.