Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Srbiju čeka dramatična jesen sa koronom

Na pitanje da li se pretjeruje sa ocjenom da Srbiju čeka veoma teška jesen, Đurić je rekao da, ukoliko se nešto ozbiljnije ne promijeni, Srbiju čeka dramatična jesen kad je koronavirus u pitanju.

Broj zaraženih koronavirusom u Srbiji raste. Bolnice prelaze u kovid sistem, škole na kombinovanu nastavu, a sve više zemalja zatvara granice za građane Srbije. Vlast najavljuje uvođenje kovid porpusnica, ali ne zabranjuje javne skupove i ne pooštrava mjere. Zdravstveni radnici upozoravaju da je sistem pred kolapsom, a interesa za vakcinaciju nema. O tome da li možemo u ovim okolnostima da očekivati poboljšanje situacije, u emisiji “Probudi se” govorio je epidemiolog Predrag Đurić.

Na pitanje da li se pretjeruje sa ocjenom da Srbiju čeka veoma teška jesen, Đurić je rekao da, ukoliko se nešto ozbiljnije ne promijeni, Srbiju čeka dramatična jesen kad je koronavirus u pitanju.

“Jedan od osnovnih faktora, zbog kojih imamo ovoliko zaraženih, je veoma nizak obuhvat vakcinacijom u Srbiji. Pored toga, izostanak ozbiljnijih mjera u posljednjih godinu dana i selektivno sprovođenje mjera koje su na snazi, netransparentno rukovođenje epidemijom, dovelo je do situacije u kakvoj smo”, poručuje on.

Đurić se osvrnuo na poređenje Srbije sa Švedskom, odnosno sa njenim modelom borbe protiv koronavirusa. On kaže da se takve paralele prave samo zato što su Šveđani izabrali drugačiji put u odnosu na ostale zemlje, kad je riječ o borbi protiv pandemije.

“Ta analogija nije u potpunosti ispravna. Ono što spaja Srbiju i Švedsku jeste opredjeljenje na prirodno prokužavanje ljudi. S druge strane, mi ne možemo da tvrdimo da je put koji je odabrala Švedska bio dobar, imajući u vidu broj preminulih i poređenja sa Norveškom, Finskom, Danskom. Ovdje se čini da je filozofija upravljanja pandemijom bila bazirana na osnovu iskustva koje Srbija imala, a većina zemalja nijesu – ono vrlo restriktivno zatvaranje građana i policijski čas. Ako se ima u vidu revolt građana prošlog ljeta kad se pominjalo ponovno uvođenje restriktivnih mjera, onda je jasno šta je dovelo do toga da se razmišlja na populistički način, odnosno da se ne uzburkavaju građani koji imaju negativan stav o protivepidemiološkim mjerama”, ističe Đurić.

IzvorNova S

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve