Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Srbija postaje talac Rusije: Putin za sitan novac pokupovao perjanice srpske industrije!

Rusija je kupila NIS vrlo jeftino, a sada se dokopala i jednog od najvećih srbijanskih izvoznika za još manji novac

Naftna industrija Srbije, NIS, zajedničko preduzeće kompanije Gazprom Neft i Srbijanske vlade, Srbijanska vlada i HIP-Petrohemija, srbijanski najveći proizvođač petrohemijskih proizvoda, potpisali su sporazum o strateškom partnerstvu, objavio je Gazprom Neft, a prenio Interfax. Čime je još jedan od strateških segmenata srbijanske industrije prešao u ruske ruke.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je prije posljednjeg sastanka s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom 25. novembra u Sočiju najavio da će jedna od tema razgovora biti dogovor s kompanijom NIS o preuzimanju “Petrohemije”, piše Jutarnji.

NIS je postao vlasnik 90% dionica Petrohemije (dosad je imao 20,86%) te se obavezao dovršiti dokapitalizaciju u visini od 150 miliona eura, kao i izgradnju postrojenja za proizvodnju polipropilena. NIS je objavio kako ovim potezom “nastavlja diverzifikaciju poslovanja i ulazi u petrohemijski biznis, prateći globalne trendove u naftnoj industriji”.

Anđelka Atanasković, srbijanska ministarka privrede, izjavila je da će “Petrohemija imati priliku poboljšati poslovne rezultate i potvrditi poziciju jednog od najvećih izvoznika u Republici Srbiji”.

Rusija je kupila NIS vrlo jeftino, a sada se dokopala i jednog od najvećih srbijanskih izvoznika za još manji novac. NIS-ova rafinerija u Pančevu osigurava 99% potreba srbijanskog tržišta naftnih derivata.

Sve to u sklopu nastojanja Aleksandra Vučića da Srbiji osigura najjeftiniji plin na svijetu u ovom trenutku. Nakon sastanka s Putinom u Sočiju objavio je da će cijena kubnog metra plina i dalje ostati 270 dolara. Cijena plina u Evropi tokom prijepodnevnog trgovanja 24. decembra na londonskoj berzi ICE pala je ispod 1300 dolara za hiljadu kubnih metara.

No, indikativno je da je Vučić u subotu, 25. decembra, opet razgovarao s Putinom, telefonski, te obnarodovao da mu je ruski predsjednik pružio uvjeravanja da će se Rusija držati dogovorenog i da će Srbija ove zime imati dovoljne količine plina, te su dvojica državnika razgovarala o aranžmanu koji Srbiji osigurava dodatne količine plina.

“Predsjednici Vučić i Putin su istakli da ekonomske veze Srbije i Rusije konstantno jačaju, a da su mogućnosti saradnje u oblasti privrede daleko veće od iskorištenih, te ima prostora za nove zajedničke projekte. U tom su smislu istakli da očekuju skoro potpisivanje Sporazuma o strateškoj ekonomskoj saradnji Srbije i Rusije i pozitivno ocijenili ugovor koji su potpisali Petrohemija i Gazprom”, objavio je Vučićev kabinet.

Ruska agencija TASS prenosi da je Vučić izjavio kako su ruske protivtenkovske rakete Kornet najbolje na svijetu, bolje od američkog sistema Javelin. I da su se potvrdile u Siriji.

Iz Vučićevog su kabineta potvrdili da je zahvalio Putinu na isporuci raketa Kornet koje su “veliko pojačanje za kopnenu vojsku”. Rakete su, kako navodi TASS, stigle na vojni aerodrom Batajnica pored Beograda u četvrtak, 23. decembra.

TASS navodi da je Rusija Srbiji isporučila 30 tenkova T-72MS i 30 oklopnih transportera BRDM-2MS. Od 2018. do februara 2020. godine, Rusija je dostavila četiri helikoptera Mi-35M, šest lovaca MiG-29, 10 amfibijskih oklopnih izviđačkih automobila BRDM-2, tri transportna helikoptera Mi-17V-5 i protivvazdušne odbrambene raketne sisteme Pancir-S1 Srbiji kao dio vojno-tehničke pomoći.

Rusija jača pozicije u Srbiji na područjima koje joj njena oskudna, u ponudi, izvozna ekonomija pruža: energija i oružje. Osiguravajući, primarno izvozom plina, punu kontrolu nad odlukama vlade u Beogradu kako ne bi slučajno krenule u smjeru Bruxellesa, vojnog i političkog. I uz sve navedeno, više od 60% srbijanske vanjske trgovina odvija se s EU.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve