Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Server: Reciprocitet ispravan zahtjev, ali za primjenu treba jasna podrška Vašingtona

Kosovo je najodaniji prijatelj Amerike u regionu. Vrijeme je da ga Vašinton prizna kao streškog partnera u odgovoru na ruski i kineski uticaj i da da nepodijeljenu podršku njenom suverenitetu jednako kao i Srbije

Vrijeme je da se da prednost jednima nad drugima. Kosovo je najodaniji prijatelj Amerike u regionu. Vrijeme je da ga Vašington prizna kao streškog partnera u odgovoru na ruski i kineski uticaj i da nepodijeljenu podršku njenom suverenitetu – jednako kao i Srbije. Sa tom podrškom reciprocitet će se održati, piše u kolumni za peacefare.net, profesor Danijel Server (Daniel Serwer), stručnjak za Balkan i profesor na Univezitetu Johns Hopkins u Vašingtonu.

On smatra da je zahtjev kosovskih vlasti za reciprocitetom oko tablica savim u redu, ali da je problem u tome što za sada nema izgleda da se može održati. Na uzajmnosti je, po njegovom sudu, bolje insistirati na nekim drugim važnim pitanjima za rješavnje odnosa između Srbije i Kosova, dok bi istovremeno trebalo osigurati podršku EU, a posebno Vašingtona.

Suština je promijeniti poziciju neutralnosti koju je ovom slučaju zauzeo Zapad, smatra Server. 

Piše: Danijel Sever, prevela Biljana Jovićević

Kosovo je posljednjih dana nametnulo pravilo da automobili koji dolaze iz Srbije koriste kosovske tablice. Ovo je odgovor na zahtjev Srbije da vozila koji dolaze sa Kosova koriste srpske tablice. Srpski građani sa sjevera Kosova protestuju blokiranjem puteva. Kosovska policija ih do sada nije rasčistila.

Reciprocitet je korektan zahtjev iz perspektive Prištine. To je osnovni princip odnosa između suverenih država. I to je razlog zašto Srbija to odbacuje. Beograd na Kosovo gleda kao na svoju suverenu teritoriju. Uzajamnost nije načelo kojim se vodi u odnosima između suverene države i dijela vlastitog teritorija, čak i ako taj dio ima svoju vladu, policiju, a u ovom slučaju snage sigurnosti.

Iz moje perspektive, Kosovo je suverena država: njihova Deklaracija o nezavisnosti nije prekršila međunarodno pravo, Srbija je priznala validnost kosovskog ustava na cijeloj teritoriji i ima svoj demokratski parlament, premijera i predsjednika. Srbija taj dio ne osporava i polaže pravo na teritoriju, ali ne i 90 posto ljudi na njoj. Ali ako kosovski Albanci nijesu državljani Srbije, onda moraju biti državljani nečeg drugog, što je Republika Kosovo za sve praktične i pravne svrhe.

Dakle, zahtjev za reciprocitetom u skladu je sa suverenitetom Kosova, ali to ne znači da je pametno primijeniti to načelo na registarskim tablicama. Kad to učinite, morate predvidjeti da će Beograd odgovoriti sa nečim poput blokade cesta. Ako ih možete ostaviti blokirane bez ikakvih ozbiljnih ekonomskih šteta, ili, ako ih možete očistiti bez stvaranja nereda, mogli biste izbiti na vrh, ali samo ako Beograd popusti. Morate razmisliti i o tome što bi Beograd još mogao učiniti: stvoriti probleme u srpskim zajednicama južno od Ibra, žaliti se Evropskoj uniji i Amerikancima ili pokazati vojnu silu sa svoje strane granice, što je ono što su učinili uz pritužbe. Nije dovoljno biti u pravu što se tiče reciprociteta; morate ih natjerati da ga se pridržavaju.

Postoje druge oblasti u kojima se može pozivati na princip uzajamnosti, možda sa većim učinkom. Kosovo bi svakako trebalo zatražiti od Srbije koja želi Asocijaciju/Zajednicu opština s većinskim srpskim stanovništvom na Kosovu, Zajednicu/ Asocijaciju opština s većinskim albanskim stanovništvom u Srbiji, s jednakim funkcijama i ovlastima. Takođe bi se mogla tražiti garantovana albanska mjesta u srpskom parlamentu, jer je 10 mjesta na Kosovu rezervisano za Srbe. Greška je bila u tome što se nije insistiralo na tome da Posebna sudska vijeća koja sada procesuiraju čelnike Oslobodilačke vojske Kosova u Hagu takođe mogu procesuirati zločine počinjene na teritoriji Srbije, a ne samo na Kosovu.

Ali da bi ovo uspješno obavila, Priština mora osigurati nedvosmislenu međunarodnu podršku u Vašingtonu i Briselu. Obje ove strane su umjesto toga usvojili stav nepristrasnosti. Ovo je greška. Srbija neće dugo „sjedeti na dvije stolice“. Obavezala se prema Rusiji i Kini, koje su uzvratile oružjem i ulaganjima. EU i SAD moraju otvoriti oči i shvatiti da trenutna geopolitička konkurencija zahtijeva mnogo čvršću predanost prozapadnim snagama na cijelom Balkanu, ne samo na Kosovu, nego i u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Makedoniji i Bosni i Hercegovini.

Predsjednik Bajden (Joe Biden), koji je izrazio nedvosmislenu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu svih zemalja Balkana, sada mora podići prst u pravcu demokratije u cijelom regionu. To će značiti favorizovanje nekih nad drugima, umjesto ponavljanja mantre o “cijelovitoj i slobodnoj Evropi” koja je bila primjerena za unipolarni trenutak, ali sada se suočava sa problemima koje izaziva Rusija i kineskim uticajem po cijelom kontinentu. Srbija je sebe postavila kao sluškinju u svim tim naporima.

Kosovo je najodaniji prijatelj Amerike u regionu. Vrijeme je da ga Vašinton prizna kao streškog partnera u odgovoru na ruski i kineski uticaj i da da nepodijeljenu podršku njenom suverenitetu jednako kao i Srbije.

Sa tom podrškom reciprocitet će se održati.

Orginalni naslov teksta profesora Servera na peacefare.net, glasi: “Reciprocitet je ispravan, ali je njegova primjena od vitalnog značaja” (Reciprocity is right, and making it stick is vital) 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve