Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

RSE: Predsjednica Skupštine Srbije Šešelja ne kažnjava

Šta treba da se desi pa da se pokrene odgovornost Vojislava Šešelja, koji se i danas ponaša u maniru 90-ih kada je mahao pištoljem pred Parlamentom i sastavljao spiskove novinara sa nepodobnim imenima i prezimenima da bi bili čitani preko državne televizije?

U verbalnom napadu šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) i haškog osuđenika Vojislava Šešelja u Skupštini Srbije na novinarku lista Danas Snežanu Čongradin, povodom njenog teksta “Zašto nisam napisala izveštaj iz Srebrenice”, ima elemenata krivičnog djela rasne i druge diskriminacije, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) advokat Veljko Milić.

Predsjednica Skupštine Srbije Maja Gojković (Tanjug/Dimitrije Goll)

Zbog toga bi, dodaje on, Tužilaštvo moglo da reaguje po službenoj dužnosti.

“Javno tužilaštvo ima pravo da goni krivična djela i po službenoj dužnosti. Tako da, čim javni tužilac sazna da je izvršeno neko krivično djelo, može da preduzme krivično gonjenje”, kaže Milić.

Predsjednica Skupštine Maja Gojković, odnosno predsjedavajući tom sjednicom, zbog nereagovanja na govor kojim se ruši dostojanstvo Skupštine i širi mržnja može samo politički da odgovara, objašnjava advokat Milić.

Takođe, moguće je da 30 poslanika zatraži smjenu predsjednice Skupštine, a da bi bila smijenjena, za to treba da glasa većina, a to je u sadašnjem odnosu snaga u parlamentu praktično nemoguće, kaže Milić.

Šta treba da se desi pa da se pokrene odgovornost Vojislava Šešelja, koji se i danas ponaša u maniru 90-ih kada je mahao pištoljem pred Parlamentom i sastavljao spiskove novinara sa nepodobnim imenima i prezimenima da bi bili čitani preko državne televizije?

Šešelj je, uz lične uvrede na račun izgleda novinarke lista Danas, izjavio da bi je poslao 20 godina na robiju zato što je u reportaži iz Potočara napisala da je novinarka “u državi koja je počinila genocid i koja ni dan danas ne da se nije suočila sa tim, već je cjelokupno društvo u načelu sve dalje od tog procesa”.

Milić: Šešelj povrijedio poslovnik

Advokat Milić kaže da je Šešelj povrijedio član 107 Poslovnika o radu Skupštine, a da je predsjedavajući trebalo da postupi po članu 108 i izrekne mu kaznu.

U članu 107 Poslovnika o radu Skupštine propisano je da je govornik na sjednici Narodne skupštine dužan da poštuje dostojanstvo Narodne skupštine, da nije dozvoljeno korišćenje uvredljivih izraza, kao ni iznošenje činjenica i ocjena koje se odnose na privatni život drugih lica. U sljedećem članu piše da zbog povrede reda na sjednici, predsjednik Narodne skupštine može da izrekne mjere – opomenu, oduzimanje riječi ili udaljenje sa sjednice.

Ništa od toga nije primijenjeno tog 16. jula, a ni sjutradan.

JUKOM: Spriječiti kršenje poslovnika

Nevladin Komitet pravnika za ljudska prava se pismom obratio predsjednici Skupštine Maji Gojković i Vladimiru Marinkoviću, koji je predsjedavao Četrnaestim vanrednim zasijedanjem Narodne skupštine, 16. jula 2019. godine, ukazujući da su učinjene ozbiljne zloupotrebe prava narodnih poslanika jasno propisanih Poslovnikom Narodne skupštine, kao i da su prekršeni Ustav i zakoni Republike Srbije.

Šešelj je, piše u pismu, svojim izlaganjem diskreditovao i vrijeđao novinarku i braniteljke ljudskih prava i širio govor mržnje koji je izričito zabranjen Ustavom i Zakonom o zabrani diskriminacije.

Komitet traži od predsjednice Skupštine da spriječi “svako grubo kršenje Poslovnika, da sankcioniše svaki vid govora mržnje, budući da se time stvara atmosfera linča i netrpeljivosti u društvu i ozbiljno narušava već ugrožen ugled Narodne skupštine Srbije.”

Skupštinu Srbije dio opozicionih poslanika bojkotuje od februara ove godine. Između ostalih zahtjeva je i smjena predsjednice Parlamenta Maje Gojković.

IzvorRSE

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve