Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Rama i Zaev stižu u Srbiju: Sjutra razgovori o “malom Šengenu”

Sjutra se održava trilateralni sastanak sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, na kojem će glavna tema biti bolje povezivanje tržišta u regionu

Premijeri Albanije i Sjeverne Makedonije, Edi Rama i Zoran Zaev doputovaće danas popodne u Srbiju.

Foto: Depositphotos/Tatiana53

Sjutra se održava trilateralni sastanak sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, na kojem će glavna tema biti bolje povezivanje tržišta u regionu.

Sastanak, na kojem će najviše biti riječi o regionalnoj saradnji i ekonomskom povezivanju, uklanjanju barijera u poslovanju i slobodnijem protoku robe, ljudi i usluga tri zemlje, biće održan u Novom Sadu, u Oficirskom paviljonu Petrovaradinske tvrđave.

Kako saznaje Tanjug, sjutra će biti potpisana deklaracija o namjerama, a nakon sastanka, trojica zvaničnika će se obratiti medijima.

Vučić, Rama i Zaev su o toj temi već neformalno razgovarali tokom Generalne skupštine UN u Njujorku u septembru, a srpski predsjednik je tada najavio da će na sastanku u Novom Sadu biti konkretizovani planovi o povezivanju tržišta u regionu, odnosno o kreiranju svojevrsnog “malog Šengena”.

Vučićeva ideja dobila podršku

Vučić je rekao da je za tu ideju dobio “pun konsenzus” premijera Sjeverne Makedonije i Albanije. Namjera je i da se ode korak naprijed u odnosu na CEFTA sporazum, koji je doveden u pitanje nakon što je Priština uvela takse na robu iz centralne Srbije i BiH.

Ekonomisti ocjenjuju da bi uspostavljanjem “malog šengena” na Zapadnom Balkanu kompanije iz cijelog regiona dobile veće regionalno, zajedničko tržište sa gotovo 20 miliona potrošača. Inicijativu su pozdravile regionalne komore svih zemalja Zapadnog Balkana, koje okupljaju više od 350.000 kompanija.

Ova, ali i druge, koliko ekonomske, toliko i političke inicijative srpskog predsjednika navele su nedavno ljubljanski IFIMES na ocjenu da je Srbija, zahvaljujući Vučiću, postala epicentar dešavanja u regionu i ključna za mir i stabilnost, a on sam – ključni politički lider. Tu poziciju mu je, ukazuje ljubljanski Institut, na svojevrstan način priznala i potvrdila njemačka kancelarka Angela Merkel (CDU), koja je tražila susreta sa Vučićem na marginama zasjedanja Generalne skupštine UN u Njujorku, a nije se, dodaju, sastala ni sa jednim drugim čelnikom iz regiona. Upravo Merkel i Vučić najzaslužniji su, navodi IFIMES, za pokretanje Berlinskog procesa, u avgustu 2014. godine, koji se pokazao kao do sada najvažnija inicijativa za jačanje regionalne saradnje zemalja Zapadnog Balkana i njihove evropske integracije.

Regionalna saradnja prioritet

Susret sa Zaevom i Ramom, inače, dolazi posle trilateralnog sastanka sa turskim predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoganom i članovima Predsjedništva BiH, koji je takođe bio u funkciji čvršćeg regionalnog povezivanja i saradnje na zajedničkim projektima. Korak u tom smjeru je bilo i otvaranje integrisanog graničnog prelaza Preševo – Tabanovce izmedju Srbije i Sjeverne Makedonije.

Zajednički ekonomski razvoj i uspostavljanje malog Šengena su prioriteti u regionalnoj saradnji, jer male zemlje, pojedinačno, ne mogu da privuku globalne investitore i teže mogu da osiguraju održiv ekonomski rast i razvoj. Vučić se, promovišući ideju o “malom Šengenu” u Njojorku pozvao upravo na te argumente.

„Za nas bi bilo važno, zbog slobodnog protoka robe i usluga, da se u to ‘uvuče’ i Priština, da sve bude na još višem nivou ekonomskih integracija nego u okviru CEFTA i da se privuku i Bosna i Crna Gora”, naveo je tada srpski predsjednik.

Upravo pitanje uključivanja Prištine vjerovatno će biti visoko na agendi albanskog premijera Edija Rame tokom sutrašnjih razgovora u Novom Sadu.

Sjeverna Makedonija objeručke je prihvatila ovu ideju. Iz Kabineta predsjednika vlade poručeno je, u izjavi za Tanjug, da je njena realizacija jedinstvena mogućnost da se međusobno povezivanje zemalja regiona intenzivira i time ubrza i integracija u EU.

IzvorTanjug

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve