Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Prodate tri ambasade bivše SFRJ, neizvjesna sudbina stana na Petoj aveniji

Početkom mjeseca u Beogradu je održan sastanak Mješovitog komiteta za raspodjelu diplomatske i konzularne imovine bivše SFRJ (Aneks B Sporazuma o pitanjima sukcesije). Sastanak je nakon više od sedam godina završen konkretnim odlukama.

Godinama se govori o podjeli imovine diplomatskih predstavništava bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije širom svijeta. Čvor imovinsko-pravnih odnosa se polako odmotava, pa su tako tri ambasade koje su pripale Srbiji već prodate, a u budžet je uplaćeno oko 40 miliona dolara. Objekti u Njujorku i Bernu, vrijedni ukupno 50-ak miliona, i dalje su predmet rasprave.

Ilustracija

Početkom mjeseca u Beogradu je održan sastanak Mješovitog komiteta za raspodjelu diplomatske i konzularne imovine bivše SFRJ (Aneks B Sporazuma o pitanjima sukcesije). Sastanak je nakon više od sedam godina završen konkretnim odlukama.

Generalni sekretar srpskog Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović je, gostujući na RTS-u, rekao da su Srbiji pripali objekti u Frankfurtu, Ženevi, rezidencija u Harareu.

,,Kada je riječ o Frankfurtu, sedamdesetih godina je potpisan sporazum o doživotnom izdržavanju vlasnice, baka je živela do ove godine, mi smo to uredno plaćali. Mi to nismo odmah naslijedili kada je umrla i sada smo morali da dobijemo odluku sukcesora da je to naše”, ispričao je Odalović.

Identifikovana su dva objekta u Draču i Tirani. Trenutno se tamo, kaže Odalović, vodi spor sa Albanijom, ali je nesporno da pripadaju Srbiji.

,,Tri objekta su već prodata i oko 40 miliona dolara je uplaćeno u budžet Srbije”, istakao je generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Neriješena pitanja objekata u Njujorku i Bernu

Dalje će se raditi na rješavanju pitanja rezidencije u Njujorku na Petoj aveniji, čije održavanje mnogo košta. Takođe, neriješeno je ostalo i pitanje objekta u Bernu.

,,To su dva najteža pitanja, prodaja dva objekta koja imaju veliku vrijednost, 40 miliona za Njujork i desetak miliona za Bern. To je za nas veliki teret. Mi držimo komplekse u kojima imamo po 2.500 kvadrata, a imamo malo ljudi, a ne možemo da investiramo jer nisu naši”, naglašava Odalović.

Tokom sastanka komiteta utvrđeno je da njima nikad nisu pripadali objekti u Kamberi i Tunisu, već su upisani sa neprovjerenim imovinsko-pravnim statusom.

Takođe, dodaje Odalović, u vlasništvu Srbije nisu ni objekti u Kopenhagenu i Varšavi.

,,Dobili smo notu da moramo da napustimo i objekat u Adis Abebi jer objekat nije naš, ali smo sa dva neka sastanka uspjeli to da zaustavimo”, naveo je Odalović.

Podjela sa drugim bivšim državama
Kada je riječ o objektu u Braziliji, generalni sekretar MSP-a dodaje da će se izvršiti fizička podjela.

,,Srbiji je pripao centralni dio rezidencije i oko hektar zemljišta. Dalje će se dijeliti i objekti u Nju Delhiju, Moskvi, koja je posebna zbog razmjene zemljišta, imamo dva moguća modela”, naglasio je Odalović.

Obavljena je podjela objekta u Ankari između Srbije i Bosne i Hercegovine, dok je objekat u Atini podijeljen sa Sjevernom Makedonijom.

,,Moramo da riješimo pitanja u Africi i Aziji, jer tamo sukcesori ne pokazuju interesovanje, U svakom slučaju i na tome radimo zajedno. Nadamo se da će u Beogradu biti sljedeći sastanak. Mislim da sada imamo šanse da ovo riješimo u neko dogledno vrijeme”, naveo je Odalović.

IzvorRTS

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve