Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Poslanici Evropskog parlamenta traže odgovore o Varheljijevoj pristrasnosti

Traže i garancije da je procjena o napretku Srbije u 2020. godini obavljena na osnovu objektivnih kriterijuma.

Nedavne optužbe da Komesar za proširenje i susjedsku politiku Oliver Varhelji utiče na ublažavanje rečnika u izvještajima Evropske komisije o napretku država kandidata koji su objavljeni prošle nedjelje, posebno favorizujući Srbiju, izazvale su pažnju poslanika više političkih grupacija u Evropskom parlamentu.

Ukupno 12 poslanika iz grupa Socijaldemokrate, Zeleni/Evropska slobodna alijansa i Obnovimo Evropu u Evropskom parlamentu, među kojima su i Tanja Fajon, Klemen Grošelj, Tineke Strik i Tomas Vajc tražili su od Evropske komisije odgovor na pitanje „kada će istražiti izvještaje i tvrdnje koje su iznijeli radnici Komisije da je Oliver Varhelji ignorisao pitanja koja se odnose na vladavinu prava u susjednim državama“, a koje su mediji objavili još 5. oktobra.

Poslanike zanima na koji način će se Komisija odnositi „prema otkrićima zasnovanim na višestrukim izvorima iz vrha Evropske komsije i internim dokumentima“ i koje će mjere preduzeti da „vrati povjerenje i osigura nepristrasnost i integritet procesa proširenja“.

Oni od Komsije traže i garancije da je procjena o napretku Srbije u 2020. godini obavljena na osnovu objektivnih kriterijuma.

„Ako jeste, kako to objašnjava nesklad između ocjene vladavine prava u izvještaju Komisije i ocjena kredibilnih aktera, kao i internih prepiski visokih zvaničnika Komisije, u kojima se tvrdi da su komesar Varhelji i njegov kabinet izvršili politički uticaj na izvještaj“, pitaju poslanici.

Oni traže i odgovor Komisije na interna dokumenta koja „dokazuju da je kabinet komesara Varheljija tražio da se rječnik o pravima LGBTIQ+ osoba ukloni iz dokumenata Evropske komisije“.

Vučić preko Orbana uticao na izvještaj EU? (FOTO: Tanjug)

List Politiko je objavio 5. oktobra tekst u kome optužuje Olivera Varheljija da forsira ulazak Srbije u EU bez ispunjavanja kriterijuma i nauštrb drugih država kandidata za članstvo, čime navodno ne vodi politiku Evropske komisije, već “njegovog pravog šefa Viktora Orbana”.

Pozivajući se na izvore iz Evropske komisije, list je naveo da su Varhelji i članovi njegovog kabineta pokušali da “izbrišu” ili “zamažu” jezik u zvaničnim i internim dokumentima o neuspjesima Srbije u demokratiji, uprkos već objavljenim “upozoravajućim i dramatičnim procjenama” o vladavini prava u Srbiji nevladinih organizacija i nezavisnih analitičara.

Oliver Varhelji je tada odgovorio da je „ocjena napretka zemalja na evropskom reformskom putu predmet dugog procesa, sa konačnom odlukom koju donosi veće komesara” i dodao da „gura napred agendu proširenja cijelog Zapadnog Balkana”.

U Evropskoj komisiji nisu zvanično komentarisali optužbe, ali su nezvanično pozivali na “odgovornije izvještavanje o dokumentu u čiju izradu je uključen veliki broj ljudi“, koje sada neko optužuje da su pristrasni.

Oliver Varhelji je za komesara EU za proširenje i susjedsku politiku izabran 2019. godine u drugom pokušaju, jer prvi kandidat Mađarske Laslo Tročanji za tu poziciju nije prošao parlamentarnu provjeru.

I Varhelji se provukao „kroz iglene uši“, a najveća briga bila je da li će sprovoditi politiku Evropske komsije, kao što bi morao, ili politiku Viktora Orbana, za šta ga sada optužuju, jer je i tada važio za diplomatu odanog Orbanu i snažnog zagovornika mađarskih političkih stavova u EU.

IzvorN1

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve