Navodi Njujork Tajmsa u tekstu pod naslovom “Predsjednik, fudbalski huligani i kuća užasa podzemlja”, u kojem se, pored ostalog, opisuju navodno bliske veze predsjednika Srbije Aleksandra Vučića sa ozloglašenim vođom kriminalnog klana Veljkom Belivukom, su opomena Vučiću da je prešao određene granice, ocijenio je poslanik u Skupštini Srbije Aleksandar Olenik za Gradsku RTV.
Navodi da je riječ o najavi moguće promjene politike Sjedinjenih Američkih Država prema Vučiću, do koje, kako kaže, neće ubrzo doći. Gradska televizija se tim povodom obratila i američkim predstavnicima u regionu. Tekst Njujork Tajmsa je upozorenje Aleksandru Vučiću, koji je nesporno u dobrim odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama, od kojih trenutno ima podršku, ocjenjuje Olenik.
”To što je navedeno tamo, je tačno. U nekim delovima je oštro, a u nekim diplomatski objašnjeno, ali to je nešto što se znalo na prošlih dve-tri godine. Nije to ništa novo. Shvatam kao upozorenje ili najavu moguće promene politike, ali naravno, više ništa nije isto kao pre tog teksta, jer to jeste prvi put da se Vučić otvoreno kritikuje zbog kriminala i korupcije na unutrašnjem planu. Nikad se, posljednjih deset godina, SAD nisu bavile korupcijom i kriminalom na unutrašnjem planu u Republici Srbiji, nego se uvek gledalo prema spolja, prema regionu, uglavnom fokusirano prema Kosovu “, ističe Olenik.
Podsjeća da je tekst prošao veoma zapaženo, kako u regionu tako i među međunarodnim diplomatama, među kojima je, ističe, i specijalni izaslanik SAD-a Džejms Rubin.
Gradska televizija se obratila američkim zvaničnicima u regionu – ambasadorima u Podgorici i u Beogradu, Džudi Rajzing Rajnke i Kristoferu Hilu, kao i specijalnom izaslaniku za Zapadni Balkan Gabrijelu Eskobaru i višem savjetniku Stejt Depratmenta Dereku Šoleu – kako bi dobila odgovore na sljedeća pitanja:
1. Da li ste pročitali jučerašnji članak u Njujork Tajmsu pod naslovom “Predsjednik, fudbalski huligani i kuća užasa podzemlja”, o navodnim bliskim vezama između predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i vođe jednog od najozloglašenijih kriminalnih klanova, Velja Belivuka?
2. S obzirom na izvještavanje Njujork Tajmsa, da li će se to odraziti na vaš odnos prema predsjedniku Vučiću, kao i na vaš odnos prema državama regiona (Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Kosovo)?
Olenik, pak, ne vjeruje da će ubrzo doći do promjene odnosa SAD-a prema predsjedniku Srbije.
”Jedan deo mojih kolega političara u Beogradu, i diplomata, smatra da je to najava promene politike Amerike. Ja mislim da nije, da je to preuranjeni zaključak. Mislim da je u pitanju jedna, diplomatski rečeno, opomena. Vučić mora da završi dogovore oko Kosova, odnosno mora da sprovede ono što je dogovoreno u Ohridu, odnosno tzv. evropski plan. Zbog toga ima određeni prostor da deluje, i to zloupotrebljava, pogotovo u Crnoj Gori, ali i u Bosni i Hercegovini “, objašnjava Olenik.
Stoga, zaključuje Olenik, tekst Njujork Tajmsa je opomena Vučiću da je prešao neke granice i da bi trebalo da isporuči dogovoreno bez pravljenja problema u regionu.