Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Od 1. novembra nema više ruske nafte za Srbiju

U prvom nacrtu predloga EU, Zapadni Balkan je bio izuzet od ograničenja koje se odnosi na uvoz ruske sirove nafte

Šesti paket sankcija Evropske unije podrazumeva i prekid snabdijevanja naftom preko Jadranskog naftovoda, a iz Ministarstva energetike Srbije kažu da će biti nafte bez obzira na sankcije. Iz resornog ministarstva su rekli da im je od ranije poznato da poslije 1. novembra neće biti moguće snabdijevanje ruskom naftom.

“Zbog toga će se domaća rafinerija i naftne kompanije, nakon ovog datuma, snabdijevati sa slobodnog tržišta. Najbitnije je to da će tržište nafte i domaća rafinerija imati normalno snabdijevanje i da neće biti prekida u isporuci goriva”, naveli su iz Ministarstva rudarstva i energetike.

U prvom nacrtu ovog predloga EU, Zapadni Balkan je bio izuzet od ograničenja koje se odnosi na uvoz ruske sirove nafte.

Inicijalno je trebalo da se omogući njegov tranzit preko Hrvatske, ali nakon rasprave na nivou ambasadora država članica EU, paragraf o izuzeću je uklonjen zbog neusaglašavanja Srbije sa sankcijama EU protiv Rusije, pisao je Radio slobodna Evropa.

Do prije nekoliko mjeseci, Srbija je gotovo dvije trećine nafte dobijala iz Iraka, zatim u prosjeku 15 odsto preko Rusije, iz Kazahstana 10 odsto, dok je iz Norveške stizalo oko jedan odsto.

Međutim, u prethodnom periodu je država sa 16 na 60 odsto povećala uvoz ruske sirove nafte, koja je pojeftinila, zbog čega je značajno smanjem uvoz iz Iraka, ali i Kazahstana.

Stručnjak za energetsku efikasnost Miloš Zdravković je za Blic Biznis rekao da će država morati da se usmjeri na naftu iz ove dve azijske države i da taj zaokret može da dovede do nekih poremećaja na berzi.

“Nafta je berzanska roba, što znači da cijenu određuju ponuda i tražnja. U ovom slučaju, kada će ruske nafte biti manje, posljedice bi mogle biti pritisak na tražnju, a to bi moglo da dovede i do veće cijene na berzi”, rekao je Zdravković.

Jadranski naftovod je izgrađen 1979. godine i njime se nafta distribuira za potrebe rafinerija u Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Ha20
06.10.2022-19:16 19:16

Seseljevo Pizdousto kopile i njegov vjerni Qita ( Majmun ) Klempavi Vulin su vec poceli da kuvaju kao pasulj u loncu i da prduckaju u prazno protiv Hrvatske.