Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Njujork tajms: Korona virus i SAD doprinijeli padu Kurtijeve vlade

Kako bi prisilile Kurtija da ukine takse, SAD su zamrzle više miliona dolara pomoći Kosovu, a sin predsjednika SAD, Donald Tramp Junior javno se složio sa američkim senatorom koji je predložio povlačenje američkih mirovnih snaga sa Kosova, podsjeća list i dodaje da je to preplašilo Kosovare, koji američko vojno prisustvo vide kao vitalnu garanciju bezbjednosti zemlje. NYT dodaje da su i bivši Kurtijevi koalicioni partneri naveli pritisak SAD kao jedan od razloga za povlačenje iz njegove vlade

Spor oko odgovora na pandemiju korona virusa jedan je od razloga zbog kojih je kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju parlament uskratio povjerenje, ali kritičari kažu da je ulogu u tome imala i američka diplomatija, piše Njujork tajms (NYT).

foto Armend Nimani/AFP

Ovaj list navodi da je Vlada Kosova prva koja je pala zahvaljujući dijelom i krizi izazvanoj širenjem korona virusa.

Kurti će ostati vršilac dužnosti do formiranja nove vlade, ali nakon jučerašnjeg glasanja u parlamentu Kosovo ostaje bez snažnog vođstva u trenutku kada većina vlada drugih zemalja pokušava da proširi svoja ovlašćenja u borbi protiv pandemije, dodaje NYT.

List piše da su rezultat glasanja pozdravile SAD čije su diplomate vršile snažan pritisak na Kurtija od kako je njegova vlada stupila na dužnost, zbog toga što se protivio nekim apsektima američkog mirovnog plana za region.

Odluku su, međutim, osudile Francuska i Njemačka koje su u zajedničkom saopštenju navele da je obaranje vlade nesmotreno tokom pandemije.

“Kosovu je potrebna stabilna i potpuno funkcionalna vlada da se suoči sa krizom”, navodi se u njemačko-francuskom saopštenju.

List podsjeća da je nepovjerenje Kurtijevoj vladi dijelom posljedica svađe njegove partije sa manjim koalicionim partnerom oko uvođenja restrikcija u svakodnevni život građana na Kosovu zbog epidemije korona virusa.

Kurtijevi koalicioni partneri podržavali su uvođenje vanrednog stanja čime bi veća ovlašćenja pripala Kurtijevom političkom rivalu Hašimu Tačiju koji, kao predsjednik Kosova, u redovnim okolnostima ima ceremonijalnu ulogu u političkom životu.

Ali, kako navodi NYT, glasanje u Skupštini Kosova takođe je skrenulo pažnju i na diplomatiju administracije predsjednika SAD Donalda Trampa na Balkanu.

Iako je korona virus bio glavni povod za pokretanje inicijative, pad Kurtijeve vlade, izazvan je i mnogo dubljim neslaganjem oko načina rješavanja višedecenijskog spora Kosova i Srbije. U raspravi je Kurti, dugogodišnji aktivista ostao na suprotnoj strani i od Tačija i od Trampove administracije, navodi NYT.

“To je vrlo jasna posljedica igre koju Amerikanci trenutno igraju”, rekao je bivši izaslanik EU na Kosovu Volfgang Petrič.

Kampanja bombardovanja pod vođstvom Amerike pomogla je Kosovu da se oslobodi vlasti Srbije 1999, ali balkanski susjedi nikada nijesu potpisali konačni mirovni sporazum, dodaje NYT.

List podsjeća da je Srbija s uspjehom izlobirala kod desetak zemalja da ne priznaju nezavisnost Kosova a da je Kosovo zauzvart uvelo takse na robu iz Srbije što je njenoj privredi nanijelo štetu.

Američki dnevnik navodi da je i prije dolaska Kurtija na vlast Trampova administracija pokušala je da okonča spor tako što će posredovati u postizanju dogovora između Tačija i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Kao put ka konačnom rješenju SAD su podsticale Kosovo da ukine takse kao gest dobre volje prema srpskoj vladi, a nadajući se brzom dogovoru, američke diplomate su čak raspravljale o nekad nezamislivoj ideji razmjene teritorija, alarmirajući evropske čelnike koji su se bojali da bi taj korak mogao ponovo pokrenuti etnički sukob.

Ali, nakon što je u februaru formirao svoju koaliciju Kurti je odmah radio na usporavanju tog procesa i time se suprotstavio Vašingtonu, piše list.

U strahu da je Tači potajno možda već pristao na podjelu Kosova, Kurti se pozavo na svoje ustavno pravo da vodi pregovore sa Beogradom umjesto Tačija i da zadrži takse kao sredstvo za održavanje pritiska na vladu Srbije.

Kurti je time došao u direktan konflikt sa Tačijem i specijalnim izaslanikom predsjednika SAD Ričardom Grenelom, dodaje list.

Kako bi prisilile Kurtija da ukine takse, SAD su zamrzle više miliona dolara pomoći Kosovu, a sin predsjednika SAD, Donald Tramp Junior javno se složio sa američkim senatorom koji je predložio povlačenje američkih mirovnih snaga sa Kosova, podsjeća list i dodaje da je to preplašilo Kosovare, koji američko vojno prisustvo vide kao vitalnu garanciju bezbjednosti zemlje. NYT dodaje da su i bivši Kurtijevi koalicioni partneri naveli pritisak SAD kao jedan od razloga za povlačenje iz njegove vlade.

“To je neka vrsta ‘Rambo’ diplomatije”, rekao je Petrič. “Srušiće demokratski izabranu vladu kao kolateralnu štetu”, dodao je on.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve