Utorak, 16 Aprila, 2024
Rubrika:

Nakon saslušanja u Parlamentu SAD: Mijenja li Escobar poziciju?

Sankcije se više ne minimiziraju. Potpuno suprotno! Taktika pritiska na one kojima je najviše stalo i smatraju se ''najslabijim'' kao da nije dala rezultat... No, tek se počelo. A mi znamo sta nam je činiti

Blitz crieg nekoliko entuzijasta, bosanskohercegovačke dijaspore u Sjedinjenim Američkim Državama, te šačice novinara i u Bosni i Hercegovini, kao da je doveo do mijenjanja stavova u State Departmentu, piše Politicki.ba.

To bi mogao biti prvi utisak nakon skoro 90 minuta saslušanja Gabriela Escobara, zamjenika pomoćnika državnog sekretara SAD i specijalnog izaslanika State Departmenta za zapadni Balkan pred Podkomitetom za Evropu, energetiku, okoliš i sajber Predstavničkog doma SAD.

Dok je dan prije, govoreći na Beogradskom forumu, sankcije minimizirao, govoreći da one nisu rješenje, pred poslanicima Kongresa SAD Escobar je iznio sasvim suprotan stav.

Rekao je da su “sankcije pomogle da se riješimo Miloševića”!

Potom je najavio da će novi režim američkih sankcija, koji još nije primjenjen, biti agresivno korišten.

U odnosu na pomenuti Beogradski forum, Escobar je najavio da će se američke sankcije na zapadnom Balkanu koristiti ne samo kada su u pitanju pojedinci, već i “entiteti”.

Ovaj termin ne odnosi se nužno na entitet RS (mada on to i jeste, te i bi mogao stradati zbog ludila Milorada Dodika), već obuhvata i firme i slične tvorevine koje se neštedimice koriste u najnovijoj i najtežoj krizi u Bosni i Hercegovini od Dejtona naovamo.

Utisak je – opet – da su se administracije u Briselu i Vašingtonu “zaigrale”.

Escobar je priznao i da je dokument o izbornoj reformi u kojem se favorizuju pozicije Dodika, ali i Dragana Čovića, te razrađuju (prljavi) mehanizmi pritisaka na Sarajevo – autentičan.

Ali, ustvrdio je, to nije nikakav prijedlog ili neka radna verzija, već nabacane ideje o kojima se raspravljalo ili se razmišlja u javnom diskursu. Dakle, nije ništa zvanično, ništa definisano, pa čak ni ništa predloženo iz Vašingtona (i Brisela), već se radi “tek” o “spisku” ili “zapisniku” nekih stvari o kojima se priča.

Stanje u BiH nije dobro, ali rata neće biti.

Taj termin (“rat”) čak niko nije ni pomenuo u američkom parlamentu.

Istina, u Evropskom, par dana ranije, poslanici su izrešetali, metaforički ili verbalno-bukvalno, visoke funkcionere Evropske komisije (Oliver Varhelyi) i Evropskog servisa za vanjske poslove (EEAS) Angelinu Eichhorst, upozoravajući i na tu opasnost.

Za SAD, takva prijetnja ne postoji.

Poslanici i Escobar dosta su pričali o negativnom ruskom i kineskom uticaju, ulozi Srbije i u tom zamješateljstvu, te isticali neophodnost još jačeg i jačeg angažmana na njegovom suzbijanju.

Gabriel Escobar najavio je da će narednog mjeseca posjetiti Sarajevo, te da će odatle – automobilom – u posjetu Podgorici.

I baš će i taj detalj biti dobra prilika da vidi dokle je dobacio zapadni angažman ne samo u BiH u zadnjih skoro tri decenije.

Pišemo o utiscima, ne o činjenicama.

Tek, kao da se prašina koju je uskovitlao Dodik, spušta i SAD i EU suočavaju s realnošću – Sarajevo nije mjesto gdje se diplomatsko-politički pritisak treba fokusirati. Naprotiv!

To je i jedna od poruka i lekcija koje su se mogle izvući sa saslušanja Escobara pred poslanicima Predstavničkog doma Parlamenta SAD.

Taj čin jeste bio i ohrabrenje, ali je mnogo više podsticaj da se kanali komunikacije pokrenu, pa i užare.

Iskusili smo jednom, znamo s kim imamo posla, pokazali smo i da više ne pali onaj stari i oprobani mehanizam pritisaka na one kojima je najviše stalo i koji su “najslabiji”.

Znamo šta nam je dalje činiti.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve