Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Na današnji dan prije 28 godina pao je Vukovar

Obilježavanje Dana sjećanja danas je počelo paljenjem 3000 lampiona koje su zapalila djeca vukovarskih osnovnih škola

Komemorativnim skupom u dvorištu vukovarske bolnice te kolonom sjećanja gradskim ulicama do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata Vukovarci, ali i cijela Hrvatska, prisjećaju se na 28. godišnjicu sloma odbrane Vukovara, najbolnijih dana u novijoj istoriji toga grada. Tada je tokom opsade Vukovara, koja je trajala 87 dana, stradalo 2717 hrvatskih branitelja i civila, a grad je gotovo sravnjen sa zemljom.

Vukovarski čuveni vodotoranj, simbol ratnih razaranja, i dalje se obnavlja

Obilježavanje Dana sjećanja danas je počelo paljenjem 3000 lampiona koje su zapalila djeca vukovarskih osnovnih škola duž 5,5 kilometara dugog puta od Opšte županijske bolnice Vukovar i Bolnice ratnih veterana do memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata.

Inače, žrtve Vukovara juče su se u večernjim satima prisjetili brojni građani širom Hrvatske. Na ulicama i trgovima palili su svijeće u sjećanje na one koji su u Gradu heroju izgubili život. U Zagrebu su tako lampioni paljeni duž Vukovarske ulice, a građani su se okupili pored spomenika Franji Tuđmanu gdje je svijeće zapalio i premijer Andrej Plenković u pratnji svoje porodice.

Održan je i svečani program kojem je prisustvovao i gradonačelnik Milan Bandić. Svijeće su u Vukovaru zapaljene kod Spomenika za žrtve agresije, a u svojim gradovima palili su ih i Splićani, Varaždinci, Osječani…

Bitka za Vukovar počela je 25. avgusta 1991. kada su bivša JNA i srpske paravojne formacije krenule u opšti tenkovsko-pješački napad na Vukovar. Hrvatska vojska organizovala je nekoliko pokušaja deblokade Vukovara na koji je znalo dnevno padati i do 11.000 bombi, granata i raketa, a među napadima najizloženijim objektima bila je bolnica na koju je svakodnevno padalo prosječno 700 granata. Nakon posljednjeg neuspjelog pokušaja deblokade, 12. i 13. novembra, grupe branitelja pokušavale su samostalno izaći iz opkoljenog Vukovara i domoći se slobodnog vinkovačkog područja.

Opkoljeni Vukovar branilo je oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde (ZNG) i policije te dobrovljaca HOS-a 204. brigade hrvatske vojske. Nakon gotovo tromjesečne vojne opsade odbrana grada slomljena je 18. novembra 1991. godine. U srpske koncentracione logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve