Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Makedonija: Podrška EU i NATO za odluku o ustavnim promjenama

Skupština Makedonije dvotrećinskom većinom od 80 glasova usvojila je odluku za pristupanje ustavnim izmenama u skladu sa dogovorom sa Grčkom. Na osnovu Sporazuma iz Prespe, Makedonija će promijeniti ime u Republika Sjeverna Makedonija, dok će Grčka odblokirati evroatlantske integracije te države.

Za promenu Ustava glasala su, uz 72 poslanika iz vladajuće većine, i osam poslanika iz redova opozicione VMRO-DPMNE i njihove koalicije. VMRO je isključio iz stranke svih osam poslanika zbog glasanja “za”.

Premijer Zoran Zaev čestitao je stanovnicima Makedonije uz poruku: “Poštovani građani, danas je istorijski dan za našu zemlju. Zajedno smo napisali istoriju!”.

Zoran Zaev je posebno zahvalio poslanicima opozicione VMRO-DPMNE, koji su dali svoj glas toj inicijativi.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg pozdravio je usvajanje odluke u makedonskom Sobranju. “Sada je na vladi i političkim liderima da završe proceduru oko sprazuma o imenu i da iskoriste ovu istorijsku priliku da zemlju uvedu u NATO”, napisao je Stoltenberg na Tviteru.

Makedonija je 12. jula na samitu NATO u Briselu pozvana u članstvo ali je uslov za to potpuna primena Sporazuma s Grčkom.

Evropski komesar za proširenje Johanes Han pozdravio je odluku makedonskog parlamenta:

“Veliki dan za demokratiju u Skoplju. Čestitam svima koji su odlučili da krenu evropskim putem. Očekujem da će slobodna volja svih poslanika biti u potpunosti poštovana, naročito onih koji su večeras prevazišli stranačke barijere. Treba nam državništvo, ne stranačke igre”.

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk čestitao je Makedoniji i poručio da je “jedan glas jedan veliki korak bliže u zauzimanju mesta koje pripada u našoj transatlantskoj zajednici”.

Premijer Grčke Aleksis Cipras uputio je čestitku makedonskom kolegi, njegovom „prijatelju“ Zoranu Zaevu:

“Večerašnje glasanje je veliki korak napred ka našem zajedničkom uspehu. Veoma važan korak mirnoj i prosperitetnoj budućnosti naših naroda“, naveo je Cipras na Tviteru.

Inače, prethodno je na zahtev koordinatora parlamentarne grupe VMRO-DPMNE Dragana Daneva, nakon elektronskog glasanja, održano je i posebno glasanje sa prozivkom koje je pokazalo istu podršku ustavnim promenama.

Ovo je bila prva od ukupno tri faze u postupku za promenu Ustava.

U drugoj se trebaju utvrditi nacrt-amandmani i za to je potrebna prosta većina ili 61 glas od ukupno 120 poslanika. Treća faza je usvajanje amandmana, za šta je neophodna dvotrećinska većina ili podrška od najmanje 80 poslanika.

izvor slobodnaevropa.org

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve