Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Maas: Zapadni Balkan zaslužuje punu pažnju i stalnu podršku

Maas je, ipak, ocijenio da je trenutno prisutna "prilično zabrinjavajuća" tendencija, budući da je regionalna saradnja opterećena različitim problemima i pitanjima

Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas na ministarskom je sastanku Berlinskog procesa u Varšavi u petak, koji je posvećen unaprijeđenju regionalne saradnje na Zapadnom Balkanu, poručio kako Zapadni Balkan zaslužuje “našu punu pažnju i konstantnu podršku”.

Foto: EPA-EFE/KAMIL ZIHNIOGLU

On je dodao da se nada kako će napori koji se poduzimaju u okviru Berlinskog procesa pomoći da se riješe problemi u regionu.

“Tako da možemo prenijeti Evropi kako smo duboko uvjereni da Zapadnom Balkanu treba evropska perspektiva i da bi zemljama koje poduzimaju tako duboke reforme u regiji trebalo prikazati evropsku perspektivu”, rekao je Maas, kako prenosi Tanjug.

On je dodao da je od izuzetne važnosti informirati EU o aktuelnom procesu i potrebama koje su tokom njega indentifikovane.

Kao primjer naveo je bilateralne sukobe te poručio kako je neophodno da oni budu riješeni.

Maas je, ipak, ocijenio da je trenutno prisutna “prilično zabrinjavajuća” tendencija, budući da je regionalna saradnja opterećena različitim problemima i pitanjima.

“Tako da bi trebalo učiniti najbolje što možemo da riješimo pitanja na pragmatičan način”, poručio je Maas.

Značaj saradnje mladih

Ukazao je i na značaj saradnje mladih, a posebno je kao “vrlo blisku srcu” izdvojio Regionalnu kancelariju za saradnju mladih (RYCO).

Kao još jednu važnu komponentu održivog rješavanja sukoba naveo je očuvanje dobrosusjedskih odnosa i suočavanje s prošlošću.

On je podsjetio da je Njemačka priznala zločine koje je počinila što je, kako je naglasio, bilo važno za pomirenje s drugim zemljama.

Maas je istaknuo i da Njemačka sada, zajedno s Evropskom komisijom i susjednim zemljama, podržava rad Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava počinjenim na teritoriji nekadašnje SFRJ od 1. januara 1991. do 31. decembra 2001. godine (REKOM).

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve