Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Jingluk Šinavatra najmoćnija Srpkinja

Srpska vlada je odlučila da Jingluk Šinavatri da državljanstvo 27. juna pozivajući se na odredbe zakona po kojima ,,stranac može da dobije državljanstvo Srbije ako je to u interesu države“, a dan kasnije rješenje je potpisala srpska premijerka Ana Brnabić.

Srpska vlada je dala državljanstvo bivšoj premijerki Tajlanda Jingluk Šinavatri (52), koja je napustila domovinu 2017. godine kako bi izbjegla odsluženje kazne od pet godina zatvora zbog nemara u vođenju programa subvencija za nabavku pirinča. Program je bio vrijedan 12,2 milijarde dolara, a Jingluk je bila optužena za štetu od milijarde.

 

Ona se, kako prenosi Rojters, u Dubaiju pridružila svom bratu Taksinu, takođe bivšem tajlandskom premijeru, koji je napustio tu državu da bi izbjegao kaznu zatvora od dvije godine za korupciju 2006. godine.

Srpska vlada je odlučila da Jingluk Šinavatri da državljanstvo 27. juna pozivajući se na odredbe zakona po kojima ,,stranac može da dobije državljanstvo Srbije ako je to u interesu države“, a dan kasnije rješenje je potpisala srpska premijerka Ana Brnabić.

Odluka je objavljena juče u srpskim medijima, bez detaljnog obrazloženja.

Srpski zvaničnici, tajlandski diplomati u Beogradu i porodica Šinavarta nisu još dostupni za komentare.

Jingluk, čija porodica dominira u tajlandskoj politici duže od 15 godina, tvrdi da je nevina u odnosu na optužbe vezane za kupovinu pirinča koje je uvela nakon što je 2011. godine postala prva žena premijer u Tajlandu. Smijenjena je sa funkcije premijerke 2014. godine, 2017. osuđena na petogodišnju kaznu zatvora, a Interpol je traži od 2018.

Taksin Šinavatra, čije je bogatstvo po Forbsu 1,9 milijardi dolara, dobio je crnogorsko državljanstvo 2010. godine. Njegova kompanija Global TS Montenegro je 2017. za 24 miliona eura kupila jugoistočni dio ostrva Sveti Nikola, poznatijeg kao Havaji, preko puta Budve. On je kompaniju, čija je izvršna direktorica Milica Damjanović, osnovao 2015. godine. Kompanija ima samo jednog zaposlenog i nema nikakve prihode, dok su rashodi, kao i kapital narasli od 2017. godine, kad je kupio dio Havaja. Do 2017. ukupna aktiva kompanije je bila milion eura, a potom se popela na 24,7 miliona eura. Prošle godine se firma dugoročno zadužila za 15,5 miliona eura, dok su kratkoročne obaveze smanjene sa 23,8 na 8,7 miliona eura. Kompanija posjeduje 36,8 hiljada kvadrata zemjišta na Havajima, kao i 289 kvadrata objekata, uključujući i stan od 75 kvadrata. Prošle godine platili su 536 hiljada eura poreza, koliki im je i poslovni minus.

Domaći opozicioni i srpski mediji su periodično izvještavali javnost šta radi ,,najbogatiji Crnogorac“, dok su poslanici opozicije prozivali Vladu što je dala državljanstvo osobi koja je osuđena u svojoj zemlji.

Prema srpskom Nedjeljniku, tamošnja vlada je od 2016. godine strancima dodijelila 96 pasoša, među kojima su bivši i sadašnji pripadnici Fataha Muhamed Dahlan, Samir el Mašaravi i Sufijan Abu Zejida, Noha Elbadavi, senior partner u Institutu za globalne promjene bivšeg britanskog premijera Tonija Blera, Karlos Eduard Sančez, vlasnik brazilske firme EMS koja je jedan od novih vlasnika Galenike, kao i Uve Cirbes, vlasnik agencije za konsalting ,,GCI-Unit“.

U Crnoj Gori je od ove godine u primjeni zakon o ekonomskom državljanstvu, kojim je regulisano pod kojim uslovima strani državljani mogu da dobiju ovdašnji pasoš.

U gostima kod Ranka Krivokapića

Jingluk Šinavatru je u septembru 2013. godine svečano primio tadašnji predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić (SDP). Razgovarali su, kako stoji na sajtu Skupštine Crne Gore, o mogućnostima poboljšanja saradnje u oblastima od interesa za obje zemlje.

Krivokapić je, kako se navodi, informisao Jingluk Šinavatru o nastojanjima Crne Gore da uđe u NATO i o svojim prioritetima kad preuzme predsjedavanje OEBS-om.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve