Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Grupa evroposlanika: Ruganje demokratiji u Srbiji, ne otvarati nova poglavlja

"Odsustvo proevropskih parlamentarnih partija u opozicionom bloku ne smije da podriva proevropsku odlučnost Srbije i njene aspiracije ka EU", navodi se u zajedničkoj izjavi evropskih poslanika Tanje Fajon (S&D, SI) i Vladimira Bilčika (EPP, SK), koji su posredovali u međupartijskom dijalogu o poboljšanju izbornih uslova u Srbiji

Druga najveća grupa u Evropskom parlamentu, Progresivni savez socijalista i demokrata (S&D), ocijenila je u saopštenju da je novi saziv Narodne skupštine Srbije “ruganje demokratiji” i pozvala države članice EU da ne otvaraju nova poglavlja u pregovorima sa Srbijom dok se dovoljan nivo demokratije ne povrati u državi.

Foto: Frederick FLORIN / AFP

“Odsustvo proevropskih parlamentarnih partija u opozicionom bloku ne smije da podriva proevropsku odlučnost Srbije i njene aspiracije ka EU”, navodi se u zajedničkoj izjavi evropskih poslanika Tanje Fajon (S&D, SI) i Vladimira Bilčika (EPP, SK), koji su posredovali u međupartijskom dijalogu o poboljšanju izbornih uslova u Srbiji.

“Iako je postojala snažna volja da se poboljšaju izborni uslovi kroz međustranački dijalog koji je održan uz posredovanje Evropskog parlamenta, žalimo što su neke opozicione stranke ostale pri bojkotu parlamentarnih izbora.

Najniža izlaznost od 2000. godine i dramatična promjena u političkom pejzažu novog parlamenta, u kome će dvotrećinska većina biti u rukama jedne političke liste, predstavljaće važan izazov za buduću Vladu Srbije”, navodi se u zajedničkoj izjavi.

Ističu da parlament ima ključnu ulogu u ostvarivanju želje građana Srbije za budućnošću u EU.

“To je još značajnije u kontekstu revidirane metodologije koja naglašava jače političko angažovanje i dijalog, zajedno sa fundamentalnim reformama (vladavina prava, demokratske institucije, ekonomija). Proces proširenja takođe zahtijeva i pojačanu ulogu parlamenata i svih političkih snaga koje imaju ključnu ulogu u sprovođenju reformi izgradnji aktivnog društvenog konsenzusa o evropskoj budućnosti regiona”, navode Fajon i Bilčik.

Oni zaključuju da će Evropski parlament, kroz drugu fazu međupartijskog dijaloga, koju je Vladimir Bilčik prethodno najavio za jesen, ostati posvećen radu sa Parlamentom Srbije i svim političkom snagama kako bi se podržale reforme u oblasti demokratije, vladavine prava i odgovornosti.

Tanja Fajon jedna je od potpisnica i otvorenog pisma u kojoj politička grupacija kojoj pripada S&D traži od država članica EU da obustave otvaranje novih pregovaračkih poglavlja sa Srbijom, “dok se u zemlji ne uspostavi demokratija”.

U S&D kažu da izbori nisu bili reprezentativni i da neće umanjiti “eroziju vladavine zakona u Srbiji”. Pozivaju Evropsku komisiju, koja vodi pregovore o pristupanju, da “zaista analizira šta je pošlo po zlu i da izvuče zaključke iz toga”.

“Evropski Savjet ne smije da otvori nova poglavlja sa Srbijom prije nego što se u zemlji riješe glavni problemi sa demokratijom. Najmanje što nam je potrebno su slobodni mediji i raznovrstan parlament, u kome je zastupljena opozicija”, navela je potpredsjednica za spoljne poslove S&D Kati Piri.

Tanja Fajon, koja je i predsjedavajući delegacije EP za odnose sa Srbijom, kaže da se nivo demokratije nakon izbora u Srbiji značajno pogoršao, a posebno sloboda medija.

“Više nemamo parlamentarnu opoziciju, što dovodi u pitanje legitimitet čitavog rada novog parlamenta”, smatra ona.

Pozivajući se na izvještaje lokalnih posmatrača, Fajon kaže da je evidentirano više nepravilnosti na biračkim mjestima nego na prethodnim parlamentarnim i predsjedničkim izborima, kao i da je izlaznost na ovim izborima bila niža, “uprkos pritisku vlade da se na njima učestvuje”.

“Kao jedan od posrednika EP-a Interpartijskog dijaloga sa Skupštinom Srbije o izbornim uslovima, sa žalošću tvrdim da uprkos našim naporima, uslovi nisu bili dovoljni da glavni dio opozicije učestvuje na izborima. Moramo pronaći nove metode kako bismo ih uključili u sljedeći krug našeg međustranačkog dijaloga”, navela je Tanja Fajon.

U pismu S&D traži se od Evropske narodne partije (EPP), najveće grupacije političkih partija Evrope kojoj pripada i SNS, da kazni tu stranku i njenog predsjednika Aleksandra Vučića.

“EPP je u velikoj mjeri odgovorna za trenutnu situaciju, jer su oni godinama štitili predsjednika Vučića, dok je on državu pretvorio u autokratiju. Pozivamo EPP da konačno razmotri članstvo Vučićeve stranke u toj grupaciji”, navodi S&D.

IzvorN1

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve