Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Grčki crkveni sajt: I Moskovska patrijaršija stoji iza organizacije haosa u Crnoj Gori

Ipak, sprovođenje crnogorskoga scenarija, posebno s obzirom na pośetu Vaseljenskoga Patrijarha Kijevu radi proslave 30. godišnjice nezavisnosti Ukrajine, nije bilo moguće, dobrim dijelom zbog efikasnoga rada ukrajinskih službi bezbjednosti

Piše: Ολεξάντρ Κοβαλένκο

U decembru 2019. godine, crnogorski predśednik Milo Đukanović potpisao je Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnome položaju vjerskih zajednica, koji je značajno uzdrmao uticaj, pa čak i monopol Srpske crkve.

U suštini, kao u Ukrajini, kada je odobrenje autokefalije Ukrajinskoj crkvi uzdrmalo monopol Moskovske patrijaršije.

Reakcija Srpske crkve, koja se ponaša kao ogranak Ruske crkve, bila je munjevita – u Crnoj Gori sljedbenici Srpske crkve izazvali su talas nemira.

U stvari, kako je postalo poznato u januaru (2020), u konkretnim neredima učestvovali su i pomagali zvaničnici RUSKE VOJNE ŠPIJUNAŽE, koji su imali i savjetodavnu i operativnu ulogu u onome što se dešava.

Nakon što je postalo moguće ugušiti nemire, takozvani „crnogorski scenario” preselio se u Ukrajinu.

 

Dvije godine su predstavnici Ruske crkve u Ukrajini zastrašivali ukrajinsku državu, Crkvu i društvo. I to nije bilo neočekivano, jer je ova vrsta destabilizacije bila na dnevnome redu podružnice Moskovske patrijaršije u Ukrajini, kao glavnoga mehanizma stvaranja haosa u pogledu društvene situacije u zemlji.

Ipak, sprovođenje crnogorskoga scenarija, posebno s obzirom na pośetu Vaseljenskoga Patrijarha Kijevu radi proslave 30. godišnjice nezavisnosti Ukrajine, nije bilo moguće, dobrim dijelom zbog efikasnoga rada ukrajinskih službi bezbjednosti.

I sada sam iskreno iznenađen kada sam pročitao da u ovome trenutku nemire u Crnoj Gori, koji su izazvani ustoličenjem mitropolita crnogorsko-primorskoga Joanikija, neki nazivaju „ukrajinskim scenarijem“.

Zasad je teško reći ko je zaista organizator nereda u Crnoj Gori, jer je poznato da Rusi mogu mobilisati čak i „patriotske snage“ kako bi projektovali iskrivljenu sliku situacije. Ali zanimljivo je gledati u medijima komunikacijski ping-pong: kada se haos traži u Ukrajini, to se naziva „crnogorski scenario”, a kada se haos traži u Crnoj Gori, situacija se naziva „ukrajinski scenario”.

U isto vrijeme, i u prvome i u drugome slučaju, Ruska crkva STOJI IZA OPERACIJE HAOSA, posebno u onim zemljama u kojima se njezin uticaj značajno smanjuje. Nema slučajnosti.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve