Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Dvadeset osmi opozicioni protest u Beogradu

Građanski protesti u Srbiji počeli su nakon brutalnog fizičkog napada i prebijanja lidera Levice Srbije Borka Stefanovića, koji se desio 23. novembra 2018. godine u Kruševcu, tada noseći naziv "Stop krvavim košuljama". Od decembra prošle godine, građanski protesti mijenjaju ime u "1 od 5 miliona" i šire se na brojne gradove u Srbiji

U Beogradu ispred Terazijske česme održan je 28. opozicioni protest “1 od 5 miliona”.

Prvi se obratio Dejan Bagarić, student Novosadskog univerziteta, koji je u tom gradu pretučen 8. juna.

“Hvala svima dobri ljudi na solidarnosti. Nasilje u našem društvu dešava se sistematski, nad medijima, zdravim razumom i inteligencijom. Od samog početka sam bio svestan opasnosti koju nosi aktivizam u ovoj zemlji jer je ovde postalo opasno misliti drugačije. Jedini pravi način da se protiv toga borimo je da budemo što solidarniji i da nas bude što više i da ovu državu koja je postala privatna, vratimo svakom od nas jer ona nama pripada”, kazao je Dejan Bagarić.

Prisutnima se potom obratio vanredni profesor Univerziteta u Novom Sadu sa Fakulteta tehničkih nauka, dr Uroš Nedeljković.

“Želim da izrazim divljenje što istrajavate dobri ljudi. Ispred novosadskog univerziteta želim javno da osudim napade na naše studente. Na našem fakultetu smo pokrenuli i peticiju da nadležni na univerzitetu pokrenu postupak i da se od nadležnih zahteva kažnjavanje napadača na naše studente. Peticiju je potpisalo nas preko 500, a pozivamo i sve vas da je potpišete”, reči su dr Nedeljkovića.

Srpski glumac i član Demokratske stranke Branislav Lečić rekao je na protestu da “u nama mora da postoji volja da rešimo stvar”.

“Da nas uvjek ovdje bude dovoljno da održavamo baklju jer dan kada ćemo krenuti u borbu može doći već sjutra. Mi moramo biti spremni i čekati njegovu grešku. Vučiću (Aleksandar, predsjednik Srbije) bez obzira koliko nas budeš izbrojao ovdje će uvjek biti nas dovoljno koji vidimo šta radiš”, kazao je Lečić.

Protestna šetnja i ovoga puta krenula je od Terazijske česme i nastaviti Prizrenskom ulicom, duž Zelenog venca i Brankove ulice, zatim Pop Lukinom, Pariskom i Uzun Mirkovom ulicom, a završetak protesta je bio kod zgrade Rektorata, kako kažu organizatori, ne slučajno.

“Šetnju ovog puta završavamo kod Rektorata, kako bismo podsjetili tu instituciju da nijesmo zaboravili na lažne diplome i doktorate i da ćemo biti uvek tu da podsjetimo da Univerzitet mora da postupa odgovorno i one koji ne poštuju kodeks akademske čestitosti kazni”, navodi se u pozivu na protest.

Na završetku protesta, kod zgrade Rektorata, o plagiranim doktoratima govorio je student Fakulteta organizacionih nauka iz Beograda Moma Kovačević.

Još jedan je razlog da zgrada Rektorata bude centralna tačka današnjeg protesta – tri incidenta u Novom Sadu u kojima su u razmaku od jednog dana tri studenta i aktivista pretučeni od strane tada nepoznatih napadača, od kojih je za sada jedan uhapšen.

“Na ulice smo izašli zbog nasilja i jedne razbijene glave u Kruševcu, a prošle nedjelje prebijeno je trojica studenata. Podsjećamo, od početka protesta, studenti su napadani i hapšeni. Ne smemo da dozvolimo da bilo koga od građana Srbije prebijaju samo zato što imaju drugačije mišljenje od vlasti”, poručuju iz “1 od 5 miliona”.

Studenti su inače u petak upravo ispred zgrade Rektorata održali performans tokom zasijedanja Etičkog odbora koji bi trebalo da raspravlja o doktoratu ministra finansija Siniše Malog, čiji doktorski rad osporava dio akademske zajednice.

Ostavili su imitacije diploma kako bi ukazali na opasnost od takvih pojava za društvo i poručili da nije tačna ociena Rektorata da se ovim performansom vrši pritisak na njih, već kako su rekli, performansd ima za cilj da pruži podršku ispravnom radu ove obrazovne institucije.

Građanski protesti u Srbiji počeli su nakon brutalnog fizičkog napada i prebijanja lidera Levice Srbije Borka Stefanovića, koji se desio 23. novembra 2018. godine u Kruševcu, tada noseći naziv “Stop krvavim košuljama”. Od decembra prošle godine, građanski protesti mijenjaju ime u “1 od 5 miliona” i šire se na brojne gradove u Srbiji.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve