Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Bugajski: Manji susjedi treba da budu zabrinuti zbog naoružavanja Srbije

Veliki dio srpskog naoružanja nabavlja se od Rusije i Kine i nije dovoljnog obima ili kvaliteta da bi se suprotstavio američkim ili NATO snagama, ali bi se moglo koristiti u slučaju lokalnih ili ratova manjih razmjera u Bosni, Crnoj Gori ili na Kosovu. Međutim, veći dio vojnog jačanja Beograda je politički čin da se demonstrira da je Srbija najjača regionalna država i da ima moćne saveznike u Rusiji i Kini.

“Odlučeno je da se pozove nekoliko nazadnih demokratija zato što su važni saveznici i što bi njihovo isključenje sa samita poslalo negativan signal nezainteresovanosti ili zanemarivanja”, kaže u razgovoru za “Danas” Janusz Bugajski, viši saradnik Fondacije Jamestown iz Washingtona i stručnjak za Balkan, komentarišući to što je i Srbija na kraju pozvana na Samit za demokratiju koji 9. i 10. decembra organizuje predsjednik SAD-a Joseph Biden.

Bugajski dodaje da su Srbija i Kosovo pozvane djelimično i zato da „pokažu da mogu da napreduju u svojim bilateralnim odnosima uporedo sa demokratskim razvojem. Učešće Srbije na Samitu, takođe, pokazuje da zemlja pripada transatlantskoj zajednici, a ne ruskoj imperijalnoj Euroaziji“.

*Međunarodni institut za bezbjednost iz Beograda saopštio je da će SAD u januaru uvesti sankcije pojedincima sa Balkana na osnovu akta Magnitskog. Sankcije će, kako se navodi, biti uvedene dijelu političke i poslovne zajednice u Srbiji, Republici Srpskoj, Crnoj Gori i na Kosovu? Možemo li da pretpostavimo ko je na spisku?

“Nijedno ime nije javno objavljeno, ali ako se prikupi dovoljno dokaza, onda bi ova inicijativa mogla ukazati na političare i biznismene umiješane u korupciju velikih razmjera, organizovani kriminal ili represiju u prošlosti i ratne zločine. Sankcije bi mogle obuhvatiti zabranu putovanja u SAD, zamrzavanje imovine u bankama na Zapadu i zaplijenu imovine u Sjedinjenim Državama. Odgovornost za kriminalne i destabilizujuće aktivnosti bi trebald pomoći razvoju vladavine prava i pluralističke demokratije u svakoj balkanskoj državi.

Srbija se ubrzano naoružava. Da li susjedi Srbije trebaju biti zabrinuti zbog toga?

“Manji susjedi Srbije ne samo da trebaju biti zabrinuti, već bi trebalo i da preispitaju svoje odbrambene stavove i vojne sposobnosti. Veliki dio srpskog naoružanja nabavlja se od Rusije i Kine i nije dovoljnog obima ili kvaliteta da bi se suprotstavio američkim ili NATO snagama, ali bi se moglo koristiti u slučaju lokalnih ili ratova manjih razmjera u Bosni, Crnoj Gori ili na Kosovu. Međutim, veći dio vojnog jačanja Beograda je politički čin da se demonstrira da je Srbija najjača regionalna država i da ima moćne saveznike u Rusiji i Kini. Beograd na taj način služi interesima Moskve i Pekinga u projektovanju svoje moći protiv Zapada.”

Da li su SAD konačno spremne da ulože dovoljno političkog kapitala za stabilizaciju BiH na duge staze?

“Da bi uložile dovoljno političkog i diplomatskog kapitala za trajnu stabilizaciju BiH, SAD ne bi trebale samo da se zalažu za izbornu reformu, već i za velike ustavne promjene i smanjenje, neutralizaciju ili eliminaciju paralizirajućeg sistema dva entiteta. Trenutno ne vidim tako potpunu posvećenost, ali paradoksalno što se više Milorad Dodik i krugovi oko njega budu zalagali za secesiju, Washington će se više uključivati u osiguravanje državnosti i teritorijalnog integriteta Bosne.”

Da li će nova njemačka vlada konačno zauzeti proaktivniji odnos prema vlastima u Srbiji? Takođe, kakav odnos Berlina možemo očekivati prema Moskvi?

Ne vidim neke veće promjene u njemačkoj politici prema Balkanu. Berlin i EU u cjelini teško da će zauzeti oštriji pristup prema vladi u Srbiji bez američkog vođstva. Takođe imam malo povjerenja u novog njemačkog kancelara čija Socijaldemokratska partija tradicionalno zauzima meku liniju pomirenja prema Rusiji i mnogo je manje otvorena od Zelenih po pitanju ljudskih prava i demokratije. Moskva će iskoristiti slabosti i podjele u njemačkoj koalicionoj vladi u svoju korist, a takođe će nastojati da stvori razdor između Berlina i Vašingtona.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

8 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Ha20
07.12.2021-08:56 08:56

Gospodine Bugajski, ja mislim ako ti manji susjedi nisu naucili lekciju iz devedesetih i ne ujedine svoje snage u slucaju bilo koje agresije Srbije onda neka im bude na zdravlje. Ima ona narodna izreka sto kaze ” Dva losa ubise Milosa “

Tole
08.12.2021-08:13 08:13
Reply to  Ha20

Sa kim i kojim oružjem bi ti ratovao protiv Srbije ? CG i SR nikada nisu ratovale, već su uvek bili saveznici.

Rovca sa katunima b6 str
07.12.2021-09:06 09:06

Bugajski nezna da smo śjeme krompira dobili od bracke Rusije a da nam je carica Katarina ta put podarila I konje. Zafalni smo Rusiji sto je našim prađedovima olaksali život.

gagi
07.12.2021-10:32 10:32

Interensantno “sa strujom i bez nje”a imas li jos toga sjemena te ti Rusi poslase(najgore sjeme,zuta krtola)e dali imas ti jos konja da jases po katunu,a ja mislim ako imas,da taj konj tebe jase,ajde malo da glavu odmaras “brate srbo-ruski”.

Ivanisevic
07.12.2021-12:10 12:10
Reply to  gagi

Gagi @samo jako!

Tole
08.12.2021-08:14 08:14
Reply to  gagi

Ti si veliki stručnjak i gospodin koji je navikao na bolje ….

Anthropos
07.12.2021-10:01 10:01

Mnogo opasniji za CG – od vojske Srbije – su klero-fašizam svetosavske Crkve i šovinistička i nacionalistička propaganda Beograda. Odnosno, “hibridni rat” koji Srbija intenzivno vodi u posljednje dvije godine protiv CG.
Problem CG je što nemamo adekvatan odgovor ni na agresiju SPC, niti anti-CG propagandu pro-srbijanskih medija? Izgradnja snažne i efikasne CPC zahtjeva vrijeme i novac – kao i uporni rad na dva fronta: Traženje priznanja samostalnosti CPC od strane Vaseljenske patrijaršije i na imovinsko-pravnim postupcima u po osnovu zahtjeva za povraćaj imovine CPC – na sudu u Strazburu.

Ivanisevic
07.12.2021-12:38 12:38

Anthropos @.Samo jako