Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Borel: BiH će dobiti status kandidata kada sprovede ključne reforme

Govoreći o izmjenama Izbornog zakona u BiH, Borel je rekao da ne želi, a sve i da želi, ne može bilo šta nametnuti

Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbjednost Žozep Borel izjavio je da će Evropska komisija Savetu EU preporučiti davanje statusa kandidata Bosni i Hercegovini za prijem u EU onda kada ta država sprovede ključne reforme.

Borel je novinarima u Sarajevu rekao da ne želi da daje „negativne prognoze“ u vezi s „mogućom eskalacijom situacije u BiH“, već da treba raditi na tome da se izbjegne takav razvoj događaja.

„Radije radim kako bih izbjegao bilo kakvu eskalaciju, prije no što pokušam odgovoriti šta bi se dogodilo ako se to dogodi. Radije radim na tome da se to ne dogodi“, naglasio je zvaničnik EU.

Borel je ponovio da je potrebno sprovođenje reformi koje su istaknute u Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu BIH za članstvo.

“Ti zahtjevi se moraju ispuniti, a postoji 14 ključnih prioriteta prema kojima se moraju sprovesti reforme da bi se Savjetu omogućilo da jednoglasno donese odluku”, ukazao je zvaničnik EU.

Dodao je da EU traži od BiH da što prije sprovedeu reforme, jer će, kako je istakao, “samo jasan, pozitivan signal da je BiH odlučna da nastavi s reformama potrebnim na svom evropskom putu, tu zemlju dovesti do kandidature”.

Govoreći o izmjenama Izbornog zakona u BiH, Borel je rekao da ne želi, a sve i da želi, ne može bilo šta nametnuti.

“Na građanima BiH i njihovim političkim predstavnicima je da postignu potrebne dogovore kako bi Izborni zakon prošao kroz parlament”, rekao je on.

Navodeći da je u utorak u Evropskom parlamentu vođena “vrlo živa rasprava” o stanju u BiH, Borel je ocijenio da se moraju voditi iskrene i otvorene rasprave da bi se došlo do sporazuma.

“To je ono što je potrebno narodu Bosne i Hercegovine da i dalje bude jedna država sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda. To se mora čuvati i svi moraju imati priliku ravnopravno učestvovati u političkom životu ove zemlje”, kazao je on.

Visoki zvaničnik EU je istakao da on želi tome da doprinose, ali ne želi na nameće rešenja.

Dodik: Ne postoji mogućnost novog rata u BiH

Srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, izjavio je da ne postoji mogućnost izbijanja novog rata u Bosni i Hercegovini.

“Optimalno bi trebalo poštovati Ustav. Mir uopšte nije upitan. Prije dva meseca nisi mogao otvoriti usta, a da neko ne spomene rat. Niko ne govori o ratu. Komandat EUFOR je rekao da nema bezbjednosnih izazova u BIH”, kazao je Dodik novinarima poslije sastanka članova Predsjedništva BiH s visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozepom Borelom.

Dodao je da nema ništa protiv povećanog broja vojnika EUFOR u BiH, pa i kada bi ih bilo pet hiljada, a ne pet stotina.

Dodik je ocijenio da u BiH ne postoji volja da se riješi politička kriza, a upitan šta je rješenje za uzavrelu političku situaciju, on je odgovorio da je to “uvijek hlađenje”.

“Postoje politike koje žele nekome nešto da nametnu, da legalizuju neke stvari koje nisu u skladu s Ustavom i ta BiH ne može da funkcioniše i opstane”, ocijenio je on.

Govoreći o izbornoj reformi, Dodik je kazao da “svi traže da se nešto uradi”, ali da se tehničke izmjene Izbornog zakona ne mogu usvojiti bez predstavnika Republike Srpske.

“U svim zemljama gdje se održavaju izbori, izborni učesnici razgovaraju o izbornim uslovima i dogovaraju se o konsenzusu za te uslove. Nema države ni u okruženju, ni u Evropi u kojoj se održavaju izbori da neko drugi nameće izborna pravila i to je apsolutno jasno”, naglasio je on.

Kazao je da je RS spremna da podrži dogovor stranaka iz Federacije BiH u vezi sa izborom dva člana Predsjedništva BiH iz tog entiteta.

Dodik je rekao da se ne slaže s konstatacijama da državne institucije ne rade, a kao argument za svoje mišljenje naveo je današnju sjednicu Doma naroda parlamenta BiH i održavanje sjednice Predsedništva BiH.

Izetbegović: Borel tražio da BiH prati stavove EU u vezi s Ukrajinom

Lider Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović izjavio je da je Borel od predsjednika vladajućih stranaka u BiH tražio niz stvari, između ostalog i da BiH prati stavove EU u vezi s Ukrajinom.

“Od Dodika je Borel u više navrata tražio da deblokira institucije i da odustane od ovoga što se radi u Narodnoj skupštini Republike Srpske”, rekao je Izetbegović novinarima poslije sastanka s Borelom.

Po njegovim riječima, Borel je tražio zaustavljanje procesa vraćanja nadležnosti na entitetski nivo “i tu je bio uporan. Dodik je obećao da nema govora o secesiji, podjeli zemlje i rekao je da će on poštovati Ustav BiH onako kako ga on razume”, naveo je Izetbegović.

Dodao je da je zvaničnik EU “vrlo prezicno” tražio da se zaustave odluke Narodne skupštine RS o donošenju zakona o uspostavljanju entitetskog Visokog sudskog i tužilačkog saveta (VSTS) i Agencije za ljekove.

Izetbegović je rekao da ima poruku za Socijaldemokratsku partiju BiH, čiji predstavnici navode da “nije dobro što se iza zatvorenih vrata nešto dogovora”.

“Ljevičarske stranke predstavljaju četvrtinu stanovništa i glasača u BiH i treba da učestvuju, a ne da optužuju”, rekao je Izetbegović.

Lider SDA je kazao da je na ranijem sastanku u Sarajevu postignut napredak u vezi sa izmjenama Izbornog zakona BiH i da je HDZ “konačno pristala na to da se govori o tome da Dom naroda štiti isključivo vitalni nacionalni interes”.

Čović: Izmjene Izbornog zakona nužna reforma za evropski put BiH

Lider Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH) Dragan Čović izjavio je da je na sastanku sa Borelom istaknuto da su izmjene Izbornog zakona BiH reforma nužna za evropski put te države.

“Tražio je od mene i Izetbegovića da se izjasnimo jesmo li spremni da intenzivno razgovaramo o ovome kako bi riješili sve. Izetbegović je rekao da on jeste”, rekao je Čović novinarima u Sarajevu.

Po njegovim riječima, ranije je bilo razgovora o tome, dodavši da se nada da će pregovori biti intenzivirani i da će međunarodna zajednica biti spremna da posreduje.

Čović je naglasio da još nije riješeno pitanje načina izbora dva člana Predsedništva BiH iz Federacije BiH, kao ni pitanje popunjavanja Doma naroda Federacije BiH.

IzvorN1

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Enis
17.03.2022-04:46 04:46

Mogu misliti koliko su se prepali od lgbt eu vojnici koji su morali da dođu u BiH. :)