Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Bešlin: Dok su Hrvatska i Srbija u raljama nacionalizma, neće biti promjena odnosima u BiH

Istoričar Milivoj Bešlin smatra da ova regija i BiH ipak neće biti na vrhu liste prioriteta od strane nove američke administracije, već da će SAD sva  pitanja vezana za Balkan upućivati  Evropskoj uniji, prije svega Berlinu

Dejtonski sporazum  potpisan prije 25 godina zaustavio je rat, ali  nije izgradio mir  i Bosna i Hercegovina danas funkcioniše na aparatima, odnosno živi tu beskonačnu privremenost, ocijenio je bosanski kolumnista Dragan Bursać.

Dragan Bursać

Na online tribini portala Autonomija “Dvadeset i pet godina od Dejtona – kako naći izlaz iz zamrznutih konflikata?” ocijenio je da zbog, proizvoljnog shvatanja, od strane pojedinaca, Dejtonskog sporazuma ta “beskonačna privremenost”, danas djeluje još  teže i nazadnije nego 1998. godine.

“U BiH nažalost ne postoje građani, već samo Srbi, Bošnjaci i Hrvati. A nama treba država građana”, kazao je Bursać i izrazio nadu  da će nova američka administracija “na ovaj ili onaj način morati da djeluje u ovoj regiji, zbog degenerativnog fenomena ‘srpski svijet’”, koji predstavlja opasnost za buduće odnose na Balkanu, prenijela je agencija Beta.

Prema Bursaćevim riječima, građani BiH na sceni mogu da svjedoče potpuno noovim  verzijama četništva i ultranacionalizma među mladim političkim naraštajima, što je i slučaj u Banja Luci.

“Garniture političara u Republici Srpskoj direktno su oslonjene na Beograd, ali i na Moskvu i na nove vlasti u Crnoj Gori. I ako se nešto ne promijeni geostrateški, bojim se da će ideja o BiH kao jedinstvenoj državi ostati samo ideja i da ćemo i za 20 godina pričati istu ili još retrogradniju priču”, upozorio je on.

Istoričar Milivoj Bešlin smatra da ova regija i BiH ipak neće biti na vrhu liste prioriteta od strane nove američke administracije, već da će SAD sva  pitanja vezana za Balkan upućivati  Evropskoj uniji, prije svega Berlinu.

Bešlin

Primjetno je  da zapadnoevropske države već nastupaju direktnije prema ovoj regiji nego što je to bio slučaj do sad. Ovo direktno povezuje  kao posljedicu promjene koje su donijeli nedavno održani izbori u SAD.

“Sazrijeva svijest u EU da problem u BiH nije privremeni, već temeljni i da Dejtonski sporazum mora da se mijenja. Jer, svjesni su da svaka najava promjene granica koju zagovara Milorad Dodik  znači nove ratove u Evropi”, ocijenio je on.

Prema njegovim riječima, ključni problem po opstanak Bosne i Hercegovine su vladajuće nacionalističke matrice.

“BiH je jezgro velikosrpskog projekta i dok je takva ideologija vladajuća, nije moguća relevantna alternativa. I sve dok su i Hrvataska i Srbija u raljama nacionalizma, neće biti promjena odnosima u BiH”, zaključio je Bešlin.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve