Osobe invaliditetom u Crnoj Gori nemaju adekvatan pristup prevoznim sredstvima, objektima poput stanica i aerodroma, informacijama o linijama i prevozu i javnim prostorima koji su im na odgovarajući način prilagođeni, saopštio je danas Nikola Zekić, kandidat za odbornika na listi Preokret – Ovako više ne može – Srđan Perić.
Prema njegovim riječima, iako se zakonodavni okvir sve više usklađuje sa međunarodnim standardima, primjena tih propisa, posebno kada je riječ o pristupačnosti u saobraćaju, i dalje je daleko od zadovoljavajuće.
“Preokret se zalaže za to da zakoni ne ostanu mrtvo slovo na papiru, već da njihova primjena donese stvarne promjene za građane sa invaliditetom, uključujući u Glavnom gradu”, kazao je Zekić.
Kao primjer navodi to što gradsko preduzeće „Putevi“ posjeduje autobuse sa spuštenim rampama i govornim automatima, ali se njihova funkcionalnost često obesmišljava neadekvatnom primjenom.
“Takođe, na autobuskim i željezničkim stanicama ne postoji razglas koji bi građane sa i bez oštećenja vida informisao o polascima i dolascima sredstava javnog prevoza”, dodao je Zekić.
Kako je istakao, uprkos tehnološkim mogućnostima koje današnje vrijeme nudi, ne postoje sajtovi, aplikacije, niti drugi komunikacioni alati koji bi omogućili osobama sa oštećenim vidom pristup osnovnim informacijama o prevozu.
“Telefonske linije, call centri ili Brajeve table na stanicama takođe nisu dostupni. Na taj način, osobe sa invaliditetom prečesto bivaju prepuštene improvizovanim rješenjima i oslanjanju na pomoć drugih ljudi”, kazao je Zekić
Preokret će se zalagati, navodi Zekić, za uvođenje reda u gradskim autobusima kako naši sugrađani sa invaliditetom ne bi bili diskriminisani, kao i za obezbjeđivanje dostupnih informacija o prevozu u formatima koji su prilagođeni svima, bez obzira na njihovu informatičku pismenost ili fizičke sposobnosti.
“Drugi veliki problem tiče se pristupačnosti parkinga i trotoara. U Glavnom gradu nema dovoljno parking mjesta za osobe sa invaliditetom, a tamo gdje ih ima, ona su često nepravilno postavljena ili zauzeta vozilima bez potrebnih oznaka”, navodi Zekić.
Takođe, dodaje, pješaci, uključujući osobe sa oštećenim vidom, često su prinuđeni da se kreću ulicama, izlažući se opasnosti, jer su trotoari blokirani parkiranim automobilima.
“Osim toga, elementi infrastrukture namijenjeni osobama sa oštećenim vidom, poput taktilnih staza, često su loše postavljeni ili su nekvalitetni, čime se dovodi u pitanje njihova bezbjednost i funkcionalnost”, kazao je Zekić.
Preokret se zalaže da takvi infrastrukturni projekti budu izvedeni u skladu sa potrebama krajnjih korisnika i u konsultaciji sa osobama sa invaliditetom i relevantnim stručnjacima.
“Preokret će se u narednom mandatu Skupštine Glavnog grada boriti za dostojanstvo i bezbjednost svih građana u saobraćaju, jer samo kroz inkluzivne politike možemo stvoriti društvo u kojem su svi njegovi ravnopravni članovi”, zaključuje Zekić.