Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Nikolić: Sud utvrđuje krivicu, a ne mediji ili političari

Pravo na mišljenje ili komentar, ne može i ne smije prouzrokovati kršenje osnovnih ljudskih prava pojedinca, i ugroziti njegov integritet i dostojanstvo, samo zato što se određena sudska odluka nekome, iz različitih razloga, ne dopada, navodi funkcioner DPS

Povodom načina izvještavanja pojedinih medija o ishodima sudskih postupaka, posebno onog koji se odnosi na Slavoljuba Stijepovića, kao i neprimjerenih komentara koje istim povodom izriču čak i predstavnici vlasti,  napominjemo da u Zakoniku o krivičnom postupku postoji obaveza poštovanja pretpostavke nevinosti koja se striktno nameće nizu subjekata, među koje spadaju: državni organi, mediji, udruženja građana, javne ličnosti, kao i sva druga lica, koja su dužna da je poštuju, te da svojim javnim izjavama o krivičnom postupku koji je u toku ne vrijeđaju druga pravila postupka, prava okrivljenog i oštećenog, kao i načelo sudske nezavisnosti, saopštio je portparol i poslanik DPS Miloš Nikolić.

Ostatak saopštenja prenosimo u cjelosti

U praksi se ova obaveza često ne poštuje, a naročito se u prejudiciranju osuđujućeg ishoda krivičnog postupka, uz direktno ili indirektno kršenje pretpostavke nevinosti, ističu nesavjesni predstavnici medija, ali i pojedine ličnosti iz politike, a u zadnje vrijeme, što je posebno opasno i predstavnici državne vlasti, koji ne samo da grubo krše Ustavom i međunarodnim konvencijama zagarantovano ljudsko pravo već grubo zadiru u sferu nezavisnosti i samostalnosti pravosudnih institucija.

Država koja ne poštuje prezumpciju nevinosti, kreira ambijent u kome se može reći da je neko učinilac krivičnog djela iako nema pravosnažne presude. Time se povrijeđuju mnoge odredbe privatnosti, često stvarajući histeriju u javnosti koja trajno utiče na sve segmente profesionalnog i ličnog života onoga na kojeg se “informacije“ odnose i bez izuzetka na njegovo najbliže okruženje. Jednostavno u takvom društvenom ambijentu, nekom je dozvoljeno sve, a nekom ništa.

U konačnom, treba napomenuti da je Crna Gore potpisnica Univerzalne konvencije o ljudskim pravima i Evropske konvencije o ljudskim pravima. Pravo na fer suđenje i u razumnom roku, koje je predviđeno u članu 6 pomenute Evropske konvencije, povrijeđuje se samim kršenjem prezumpcije nevinosti. Aktuelna vlast se Sporazumom dodatno obavezala da će u cjelosti ispoštovati obaveze Crne Gore preuzete međunarodnim aktima.

Sve ove napomene treba da imaju svi subjekti kada sebi daju za pravo da komentarišu sudske odluke. Pravo na mišljenje ili komentar, ne može i ne smije prouzrokovati kršenje osnovnih ljudskih prava pojedinca, i ugroziti njegov integritet i dostojanstvo, samo zato što se određena sudska odluka nekome, iz različitih razloga, ne dopada.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve