Dijalog parlamentarnih stranaka oko rješavanja institucionalne krize koji je otvorila predsjednica Skupstine Danijela Đurović je teatar apsurda koji je teško smisleno komentarisati jer em što je zakašnjelo em što u svojoj suštini i formi nema namjeru da uspije, kazao je viši istraživač Istorijskog instituta Crne Gore Danilo Kalezić u specijalnoj emisiji “Ima nas” na Gradskoj RTV.
“Zamislite ozbiljne političke predstavnike koji politički dijalog uslovljavaju prisustvom čovjeka protiv kojeg koriste sva raspoloživa i neraspoloživa sredstva da ga uklone. I sad je njegovo prisustvo njima najvažniji momenat da bi otvorili politički dijalog. Psiholozi bi rekli da je riječ o jednoj vrsti opsesije”, kazao je Kalezić.
Tu je, objašnjava, zapravo riječ o priči kao o onoj o Ustavnom sudu.
“Dakle, to su cikličnosti crnogorske politike gdje vi simulirate dijalog, simulirate pokušaj da se institucionalno riješi politička kriza i to uvijek dolazi od političkih aktera koji su destruktivni. Politička destrukcija pokušava da se prikrije iza nečega što je površinski dijalog. U suštini je još jedna od simulacija koja ima za cilj da zavara crnogorske građane i da dezavuiše javnost sa protesta”, rekao je kalezić.
Podsjeća da se taj dijalog pojavio dan nakon protesta i nije rezultirao nikakvim konkretnim rješenjem.
“Vjerujem da će sličnih opstrukcija i političkih manipulacija biti i u budućnosti. Ali, onog trenutka kad onaj dio političkog spektra koji ima i mrvu evropskog u svom političkom DNK-a odluči da suštinski pregovara tada im neće biti potrebna Skupština i ta vrsta formalnog dijaloga nego će se to završavati na drugim adresama i daleko od očiju javnosti. Barem je to do sada pokazala politička praksa. Sve ovo je jedna otužna slika crnogorske političke realnosti”, zaključio je Kalezić.