Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

DF-u devet resora, Demokratama pet, GP URA četiri, svi ministri osim Spajića i Milatovića na ledu

Koaliciji Za budućnost Crne Gore, čiju okosnicu čini DF, ponudio je devet resora i jedno potpredsjedničko mjesto koje se veže uz jedan resor.

Usaglašeni prijedlog Demokrata i Demokratskog fronta koji predviđa rekonstrukciju Vlade po modelu da, umjesto 12, ima 18 ministarstava, uz tri potpredsjednička mjesta, po kojem bi svaki imao svoj resor je napravljen po uzoru na prijedlog Zdravka Krivokapića koji je 27. oktobra prošle godine proslijedio svim partijama, saznaje Pobjeda.

PONUDA PRIJE APOSTOLA

Izvor Pobjede iz vrha parlamentarne većine tvrdi da su upravo na tom prijedlogu Krivokapića, koji je upućen samo par dana prije njegovog zaokreta ka tzv. apostolsko-ekspertskoj Vladi, bazirali svoj prijedlog uključujući i broj ministarstava kao i potencijalnu raspodjelu.

Po tom prijedlogu, koji je Pobjeda objavila 28. oktobra prošle godine, Krivokapić je strankama parlamentarne većine ponudio Vladu sa 18 resora i tri potpredsjednička mjesta.

Koaliciji Za budućnost Crne Gore, čiju okosnicu čini DF, ponudio je devet resora i jedno potpredsjedničko mjesto koje se veže uz jedan resor.

To su Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo za planiranje prostora i građevinarstvo, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo saobraćaja, Ministarstvo nauke, Ministarstvo sporta, Ministarstvo ekonomije i Ministarstvo javne uprave.

Koaliciji Crno na bijelo je tada bilo ponuđeno potpredsjedničko mjesto u Vladi Crne Gore, i to za koordinaciju službi bezbjednosti, kao i resori odbrane, poljoprivrede i ruralnog razvoja te kulture i informisanja.

Po tadašnjem prijedlogu Krivokapića, koaliciji Mir je naša nacija bi pripalo Ministarstvo pravde, Ministarstvo turizma, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Ministarstvo vanjskih poslova, kao i mjesto potpredsjednika Vlade.

DIJELJENJE RESORA

Ideja DF-a i Demokrata jeste da se podijeli resor Vesne Bratić na četiri ministarstva – kulture, nauke, sporta i prosvjete, resor Ratka Mitrovića na – saobraćaj, turizam i planiranje prostora i građevinarstvo, kao i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića na dva resora – finansija i rada i socijalnog staranja.

Nezvanična saznanja Pobjede govore da bi svi ministri u Vladi Zdravka Krivokapića, ukoliko DF i Demokrate dobiju podršku 41 poslanika, bili „na ledu“ izuzev ministara finansija i socijalnog stranja Spajića i ministra ekonomskog razvoja Jakova Milatovića iako bi se njihova ministarstva vjerovatno nešto drukčije zvala.

Međutim, poslanička matematika je i dalje na strani Krivokapića i GP URA, koji je već kazao da je spreman da razmotri taj prijedlog – ako dobije podršku 41 poslanika, što znači da je protiv tog prijedloga. DF i Demokrate za sada računaju sigurno na glasove 36 poslanika, dok je Marko Milačić, prema tvrdnjama izvora, blizak ideji da podrži rekonstrukciju.

Dva najjača konstituenta parlamentarne većine –Demokratski front i Demokrate – predložili su u srijedu veče, na iznenađenje javnosti imajući u vidu politički rat u Budvi, temeljnu rekonstrukciju Vlade.

Prijedlog DF-a i Demokrata suštinski znači da su dva najjača konstituenta vlasti priznala da je koncept ekspertske Vlade bio eksperiment koji je propao i da je takav kabinet imao veoma loše rezultate.

To se posebno odnosi na Demokrate Alekse Bečića, koji su do prije nekoliko dana snažno podržavali Vladu Zdravka Krivokapića. Ipak, preokret se desio u noći između 4. i 5. septembra kada su Demokrate zaprijetile Krivokapiću da, ukoliko ne obezbijedi uslove za ustoličenje mitropolita Crkve Srbije Joanikija Mićovića, smijeni čelnike bezbjednosnog sektora.

“Nakon što je Abazović ultimativno stopirao smjene čelnika bezbjednosnog sektora, uslijedile su intenzivne konsultacije Milana Kneževića sa čelnicima Demokrata, što je uslovilo postizanje dogovora”, rekao je izvor Pobjede.

Zajedničko saopštenje Demokrata i DF-a i dogovor te dvije političke grupacije, koji znači potpuno rušenje koncepta ekspertske Vlade, uslijedio je nakon što je DF na sastanku sa Krivokapićem odbio njegovu verziju sporazuma u kojoj se traži podrška za sporazum od 9. septembra na osnovu kojeg je i izglasana takozvana ekspertsko-apostolska Vlada.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve