Brža integracija Zapadnog Balkana u EU od suštinske je važnosti za dalji razvoj regiona, kazao je ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović koji učestvuje na sastanku šefova diplomatija Višegradske grupe (V4) i država Zapadnog Balkana u Bratislavi u okviru slovačkog predsjedavanja V4.
Na sastanku su razmotreni modaliteti ubrzavanja reformi i integracionog procesa na Zapadnom Balkanu, te razmijenjena mišljenja o zajedničkoj evropskoj budućnosti u kontekstu savremenih izazova sa kojima se suočava međunarodna zajednica.
Darmanović je naglasio da je pomoć država V4 u reformskom procesu Crne Gore veoma značajna, te da njihova čvrsta podrška integracionim aspiracijama država regiona doprinosi bržem pristupanju evropskim i evroatlantskim strukturama.
“Bili smo svjedoci ozbiljnih izazova za Evropsku uniju u prethodnom periodu, ali i pored toga, perspektiva proširenja, koje se često predstavlja kao najuspješnija politika Unije, veoma je izvjesna i važno je da bude dodatno osnažena u narednom periodu“, naglasio je šef crnogorske diplomatije.
On je uvjeren da će pitanje proširenja biti visoko na agendi novog sastava Evropske komisije i Parlamenta, uz poštovanje pristupa individualnog ocjenjivanja napretka država kandidata.
“Brža integracija Zapadnog Balkana u Evropsku uniju od suštinske je važnosti za dalju stabilizaciju i ekonomski napredak regiona”, istakao je Darmanović i dodao da kontinuitet integracionih procesa ostaje najefektivniji katalizator reformi u državama Zapadnog Balkana.
Na sastanku je ocijenjeno da će bliža regionalna saradnja u kontekstu evropske integracije i realizacija zajedničkih projekata doprinijeti održivom ekonomskom razvoju i daljoj stabilnosti regiona.
Posebno je naglašena važnost većeg prisustva Unije na Zapadnom Balkanu, uz nastavak sprovođenja reformi upogledu vladavine prava i unaprjeđenja institucionalnog okvira.
Darmanović se na marginama sastanka sastao sa ministrom vanjskih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom.
U domenu bilateralne agende, izraženo je zadovoljstvo nastavkom jačanja ugovorne baze, što će, u prvom redu, predstavljati podsticaj razvoju ekonomske saradnje.
Šefovi diplomatija Crne Gore i Mađarske su se saglasili da su neophodne pozitivnije poruke o procesu proširenja, u cilju snaženja evropske perspektive regiona, što i dalje u najvećoj mjeri generiše sveukupni socio-ekonomski napredak.