Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

CGES: Nesređen birački spisak opstruira fer i slobodne izbore

Apsurdno je da se birački spisak poveća za 5% (26.000) u osam godina, a populacija za svega 0,1% za 10 godina, poručuju iz CGES-a

Crnogorska javnost dobro je upoznata sa kontroverzama koje okružuju birački spisak, koji se izvodi iz dvije evidencije – registra državljana i registra prebivališta i boravišta, koji se razlikuju, pa prema ocjeni Centra za građanske slobode, ćutanje nadležnih institucija na ove probleme se sada i zvanično može protumačiti kao saučesništvo u opstruiranju izgradnje pravne države i stvaranja uslova za fer i slobodne izbore.

Prema posljednjim podacima koje je Centar za građanske slobode dobio iz MUP-a, državljana Crne Gore ima preko 760.000, državljana sa prijavljenim prebivalištem u Crnoj Gori oko 640.000.

Podaci Uprave za statistiku (Monstat), a koji se tiču broja stanovnika, kako ističu, nijesu se drastično mijenjali u posljednjih 10 godina – 620.079 prema popisu iz 2011. godine, a procjene 1. januara 2021. iznose 620.739. 2012. godine, birački spisak brojao je 514.055, a 2020. godine 540.026.

“Ko griješi u svojim procjenama? Uprava za statistiku, čije podatke preuzimaju međunarodne institucije kada rade izvještaje za Crnu Gore ili Ministarstvo unutrašnjih poslova, krovna institucija koja reguliše ove registre? Uprkos dugogodišnjim apelima od strane nevladinih organizacija i pojedinih političkih subjekata, crnogorske institucije kao da po svaku cijenu ne žele da krenu u rješavanje ovog problema. Njihovo ćutanje na ove probleme se sada i zvanično može protumačiti kao saučesništvo u opstruiranju izgradnje pravne države i stvaranja uslova za fer i slobodne izbore. Više je nego očigledno postalo da je ovo stanje u evidencijama plod političkih manipulacija koje su godinama prisutne. Crna Gora stagnira po velikom broju parametara, pa uključujući i broj stanovnika, stoga je prosto apsurdno da se birački spisak poveća za 5% (26.000) u osam godina, a populacija za svega 0,1% za 10 godina”, naglašavaju u CEGAS-u.

Smatraju da je ovo problem koji se više ne smije ignorisati, jer direktno negativno utiče na razvoj pravne države u Crnoj Gori, proces evropskih integracija, ali i sam suverenitet države.

“Trenutno, sa ovakvim stanjem u evidencijama, nijesu mogući fer i regularni izbori, nije moguć ni ulazak u Evropsku Uniju, niti izgradnja demokratskog društva, a legitimitet samih institucija je doveden u pitanje.”

U prilogu je video na ovu temu, koji je pripremio Centar za građanske slobode (CEGAS), uz podršku Balkan Civil Society Development Network (BCSDN).

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve