Agencija za elektronske medije objavila je Preliminarni izvještaj o medijskom predstavljanju tokom kampanje za izbore za predsjednika Crne Gore. Podaci u izvještaju dati su za 17 televizijskih programa u periodu od 24. februara do 07. marta.
Najviše ukupnog medijskog predstavljanja (besplatnog i plaćenog) zabilježeno je u programu Televizije Vijesti (17,55 odsto), Televizije Prva (14,06 odsto), Televizije Adria (11 odsto), Parlamentarnog kanala (9,45 odsto) i Televizije Nikšić (9,08 odsto).
“Na gospodina Andriju Mandića odnosilo se 34 odsto ukupnog predstavljanja (besplatnog i plaćenog), 20 odsto na gospodina Jakova Milatovića, 16 odsto na predstavljanje gospodina Mila Đukanovića, 12 odsto na gospodina Aleksu Bečića. Gospođa Draginja Vuksanović Stanković i gospodin Goran Danilović ostvarili su po 9 odsto od ukupnog medijskog predstavljanja, dok je gospodin Jovan Radulović ostvario manje od 1 odsto”, navodi se u izvještaju AEM-a.
Po službenoj dužnosti pokrenuto je ukupno 19 postupaka. U navedenom periodu primljena su tri prigovora na rad emitera. Agencija nije primila ni jedan prigovor podnijet od strane kandidata.
“Utvrđeno je da emiteri dva televizijska programa, Televizije Srpska i Televizije Jadran, emituju medijsko predstavljanje kandidata za predsjednika Crne Gore bez prethodno usvojenih pravila, kako je propisano Zakonom o izboru odbornika i poslanika”, navodi se u izvještanju.
U periodu na koji se odnosi izvještaj, plaćeno političko oglašavanje je iznosilo 10 odsto ukupnog medijskog predstavljanja.
“Članom 51 Zakona o izboru odbornika i poslanika propisano da javnim emiterima nije dozvoljeno da pod bilo kojim uslovima omogućavaju političko oglašavanje van blokova besplatnog političkog marketinga, koji su ravnopravno obezbijeđeni za sve kandidate. Uprkos tome, javni emiteri Televizija Herceg Novi i Televizija Pljevlja su u okviru svojih programa omogućili plaćeno političko oglašavanje” podsjećaju iz AEM-a.
Zabilježeno je plaćeno političko oglašavanje u okviru programa Televizije Pink M, koja je u nadležnosti regulatornog organa Republike Srbije.
Političko oglašavanje u okviru programa emitera koji nijesu registrovani u Crnoj Gori umanjuje djelotvornost mehanizama regulacije izbornih kampanja uspostavljenih na nivou države. Preliminiarni izvještaj možete preuzeti sa sajta www.aemcg.org