Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Zašto ćuti Tužilaštvo? Carevićima se toleriše plaža bez ugovora, uzurpacija državne imovine!

Gradonačenik Budve Marko Bato Carević uspijeva da uradi što malo ko može u Crnoj Gori! Iako je Carević jedan od opozicionih funkcionera njemu polazi za rukom da upravlja plažom, a da za to ne mora da konkuriše na tenderu već 16 godina, a isto tako njemu je dozvoljeno da uzurpira državnu imovinu u zoni morskog dobrakoju je čak prepisao na ime svog brata Nebojše Carevića.

Gradonačenik Budve Marko Bato Carević uspijeva da uradi što malo ko može u Crnoj Gori! Iako je Carević jedan od opozicionih funkcionera njemu polazi za rukom da upravlja plažom, a da za to ne mora da konkuriše na tenderu već 16 godina, a isto tako njemu je dozvoljeno da uzurpira državnu imovinu u zoni morskog dobra koju je čak upisao na ime svog brata Nebojše Carevića. Isto tako, njemu je “učinjeno” da nalazi Inspekcije postanu “mrtvo slovo na papiru”, dok se drugima to ne toleriše.

Marko Carević

Sve pomenute teme za dobro organizovanu tužilačku organizaciju odavno bi bile formirane u predmete, ali u Crnoj Gori to nije tako. Kada se sve analizira, vjerovatno bi za sporan način dodjele plaže, uzurpaciju državne imovine i rad bez odobrenja neko drugi bio urgentan predemet u radu specijalnog tužilaštva koje vodi glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić.  Ali u Crnoj Gori za sada nema ni one početne faze izviđaj! Može se Batu Careviću, što se ne može drugima.

Glavni specijalni tužilac Milivoje: “Sporadi česa?”, “Polakote”

Plaža

Crnogorska javnost mjesecima je upoznata sa činjenicom da brat Marka Carevića, Nebojša već godinama upravlja na nezakonit način plažom Ploče, jednim od najatraktivnijim kupalištem u Crnoj Gori! Zanimljiv je podatak da tender za zakup plaže Ploče nije objavljen još od 2003. godine! Nije poznat nijedan sličan primjer u Crnoj Gori da Javno preduzeće za upravljanje Morskim dobrom nije 16 godina objavio tender za zakup nekog kupališta. To je samo omogućeno Carevićima. Oko plaže Ploče je sve počelo 2002. godine kada Carević po prvi put zakupljuje pomenutu plažu. Dvije godine kasnije dobija i građevinsku dozvolu i ulaže nepunih 100.000 u adaptaciju plaže.

Plaža Ploče

Do 2006. godine upravlja plažom, a državi je inkasirao svega 1.000 eura za zakup. Iste godine, Carević podnosi zahtjev za aneksom ugovora, kojim bi mu bilo omogućeno da na osnovu investicija u plažu, dobije produženje zakupa, ali ne duže od 12 godina.

Aneks četiri godine nije potpisan, ali bez obzira na tu činjenicu Carević je nesmetano upravljao plažom. Tokom 2010. podnosi zahtjev za aneksom, koji se napokon potpisuje.

Nakon toga Carević traži da mu se procijene ulaganja na plaži Ploče, ističući da su ona višemilionska te da bi zbog toga Morsko dobro po automatizmu moralo da mu produži ugovor o zakupu na 30 godina. Morsko dobro je odbilo taj predlog pa je slučaj završio na sudu. Viši sud presudio je u korist Morskog dobra. Uslijedila je tužba Carevića i Osnovni sud u Kotoru 2016. godine uvedi privremenu mjeru kojom Morsko dobro nije moglo da raspiše novi tender, ali ni da ne dozvoli Careviću da nastavi sa upravljanjem plažom. Privremena mjera ostaje na snazi tri godine, tokom kojih Carević Morskom dobru plaća ukupno 50.000 eura za zakup.

Međutim, novi problemi nastaju početkom ove godine kada je istekla privremena mjera, a Morsko dobro napokon dobilo mogućnost da na tender, poslije 12 godina, ponudi ovu plažu.

Ipak, plaža ni ove godine nije otišla na tender.

Zauzeo i državni objekat

I nije samo neobjvaljivanje tendera problem. Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom utvrdilo je nedavno da su Carevići uspjeli ono što nikome do sada nije pošlo za rukom u Crnoj Gori. On je, vjerovali ili ne, izgradio u sklopu plaže Ploče, objekat od 83 kvadrata, koji je čak uspio da prevede na sebe i upiše se kao jedini vlasnik u katastru.

Zakon je jasan, u zoni morskog dobra može se graditi ali država je jedini vlasnik zemljišta koje se ne prodaje, već daje u zakup.

Da nešto nije u redu utvrdili su u JP Morsko dobro, kada su uvidom u elektronsku bazu podataka, pronašli da je Carević upisan u kotorskom katastru kao jedini vlasnik objekta od 83 kvadrata, izgrađenog u zoni morskog dobra.

“Nakon izvršenih provjera u katastarskoj evidenciji Uprave za nekretnine, konstatovali smo da je, nakon investicionih ulaganja Carevića na plaži, objekat od 83 kvadrata pogrešno upisan na Nebojšu Carevića. U zaključenom ugovoru sa Carevićem o korišćenju morskog dobra u članu osam između ostalog je navedeno i da “Javno preduzeće ovim ugovorom prenosi, a korisnik ovim ugovorom stiče isključivo pravo korišćenja morskog dobra opredjeljenog članom 1 Ugovora” kao i “Nijedan član, odredba ili termin u ovom ugovoru ne mogu biti tumačeni na način da korsnik stiče bilo kakva svojinska ili veća prava od ovim ugovorom pribavljenih i stečenih”, navodi se u izvještaju JP Morsko dobro koji je dostavljen i Upravi za imovinu.

Nakon toga, Morsko dobro i Uprava za nekretnine su zvanično od Uprave za nekretnine zatražilo da ispiše Carevića kao vlasnika objekta koji je u državnom vlasništvu.

Zakon je jasan, u zoni morskog dobra može se graditi ali država je jedini vlasnik objekata, kao i zemljišta koje se ne prodaje, već daje u zakup. Ipak to nije spriječilo Carevića da objekat od 83 kvadrata na plaži Ploče upiše na sebe.

Morsko dobro je otkrilo zloupotrebu i kontaktiralo Upravu za imovinu i Upravu za nekretnine.

“Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore je pokrenulo inicijativu ka Upravi za imovinu za ispravku pogrešno upisanog prava svojine u listu nepokretnosti 456 KO Krimovice u opštini Kotor, na katastarskoj parceli 1170/1 KO Krimovice broj zgrade 2 u “V” listu, a u kom je upisano pravo svojine Carević Nebojše u obimu prava 1/1, na objektu površine 83 kvadrata”, kazali su u Morskom dobru.

Nedavno je na pitanje portala Standard da li je Carević tokom ovogodišnje ljetnje sezone imao ugovor o zakupu plaže skploljen sa JP za upravljanje morskim dobrom, odnosno da li je plaćena godišnja zakupnina i u kojem iznosu iz Morskog dobra su odgovorili da po tom pitanju pokreću tužbu.

“Javno preduzeće je pokrenulo tužbu za naplatu potraživanja i naknadu štete za korišćenje prostora za 2019. godinu”, izričiti su iz JP Morsko dobro.

Plažu kontrolisao uhapšeni inspektor

Carević je donedavno bio zakupac plaže Ploče. Ovu popularnu plažu je zakupio 2003. godine, investirajući novac u njeno sređivanje, te gradnju objekata.

U julu ove godine plažu Ploče je kontrolisao građevinski inspektor Vladan Juretić, koji je nedavno uhapšen zbog skandala oko reketiranja budvanskog inspektora.

Vladan Juretić, foto Filip Filipović, standard.co.me

U izvještaju koji potpisuje Juretić, a u koji je portal Standard imao uvid, navedeno je da je izvršena kontrola privremenih objekata kupališta Ploče, te da je konstatovano da je objekat od 83 kvadrata upisan na Carevića i da na njemu nema upisanih tereta.

Juretić dodaje da se, prema njegovom mišljenju, radi o regularnom objektu, koji ne treba rušiti.

“Pošto se radi o regularnom objektu u svojini Carević Nebojše, ovaj inspektor za isti ne može donijeti rješenje o rušenju”, navodi se u izvještaju koji se sačinio i potpisao Vladan Juretić, a koji je ovjeren pečaom Ministarstva održivog razvoja i turizma.

Pored ovog, Juretić je sačinio i još nekoliko izvještaja o kontroli plaže, ali je utvrdio da su ostali objekti građeni u skladu sa zakonom, odnosno da nijedan od njih nije upisan na Carevića.

Jači i od Inspekcija

Carević je uspio da nadjača i Inspekcije. Nadležna Inspekcija je u maju utvrdila da je dosadašnji zakupac Nebojša Carević, brat aktuelnog predsjednika opštine Budva, već postavio plažni mobilijar, te stavio u funkciju ugostiteljski objekat na plaži, iako mu je istekao ugovor o zakupu.  Inspektori su obilazili plažu Ploče 7. i 8. maja i utvrdili niz nepravilnosti, o čemu su sačinili i službenu zabilješku.

Konstatovano je da Carević ne izvodi građeninske radove na plaži, ali da je podnio inicijativu da mu se odobri sanacija oštećenja na jednom dijelu plaže. Takođe, inspektori su, kako je pisao Standard, prvog dana utvrdili i da je otvoren ugostiteljski objekat, zajedno sa terasom, te da je na dijelu plaže već postavljen plažni mobilijar.

Sve ove primjere Katnićevo tužilaštvo za sada ni izviđa. A podsjetimo one koji su možda zaboravili da je Carević zamalo bio jedan od aktera brojnih budvanskih afera koje su dobile tužilački i sudski epilog. Afere u Budvi uglavnom je u ime Specijalnog tužilaštva vodio specijalni tužilac Saša Čađenović.

Da je Carević bio povezan sa osuđenim Budvanima, tvrdio je Carevićev prethodnih na mjestu gradonačelnika Budve Dragan Krapović koji je 10. juna 2019. godine saopštio.

-Naravno, poznato je da je Carević čovjek građevinskog lobija odavno, još od vremena kada je sa svojim suseljaninom, Svetom Marovićem, dogovarao plato na Jazu i dobijanje opštinskih poslova mimo zakona i javnih nabavki, što je javno priznao” – istakao je tada Krapović.

Podsjetimo ko je Saša Čađenović. Aktuelni specijalni tužilac Saša Čađenović je jedan od nekadašnjih vojnih tužilaca.

Saša Čađenović

Podsjetimo, nekadašnji Vojni tužioci su poznati što su gonili dezertere odnosno one građane koji su odbijali da učestvuju u ratnim dejstvima na prostoru bivše Jugoslavije. Danas se ponosimo upravo onima koji su bili gonjeni.

Njegov bliski srodnik (stric), kako se to moglo čuti prije par dana u Parlamentu, bio je jedan od pripadnika ozloglašenog Sedmog bataljona. Dio pripadnika upravo tog nekadašnjeg Sedmog bataljona uvijek je uz svaku akciju koju organizuju Mandić i Knežević. A te njihove akcije, svjedoci smo uglavnom su se pretvarale u rušilačke demonstracije.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve