Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Vlast za „preispitivanje“ definicije imuniteta, za DF – Ustav jasan

– Dobro bi bilo u narednom periodu otvoriti raspravu o poslaničkom imunitetu, ali u Odboru za dalju reformu izbornog i drugog zakonodavstva – poručeno je iz Demokratske partije socijalista. Liberalna partija smatra da to pitanje treba hitno riješiti u Skupštini, dok iz Demokratskog fronta kratko odgovaraju – „Ustav je jasan“.

Parlamentarne partije pokrenule su priču o mogućnostima da se institut poslaničkog imuniteta definiše na drugačiji, precizniji način, nakon što je 30. novembra Nebojša Medojević, poslanik DF-a, „stavljen u zatvor“ po nalogu Višeg suda, jer je odbio da svjedoči u predmetu formiranom u Specijalnom državnom tužilaštvu zbog javno izgovorenih tvrdnji da bivšem gradonačelniku Podgorice neće biti određen pritvor jer je, kako je naveo, glavni specijalni tužilac primio mito u iznosu od 100.000 eura.

Ideja o potrebi da se detaljnije uredi ovaj institut saopštena je i na Kolegijumu predsjednika Skupštine, a šef parlamenta Ivan Brajović novinarima je kazao da „postojeća rješenja u vezi sa pitanjima imuniteta poslanika zahtijevaju da se o njima ozbiljno razgovara i napravi analiza, a, ako bude potrebno, i da se krene u izmjene tih normi“. Demokratski front je, čak, tražio da se hitno sazove sjednica Skupštine na kojoj će se usvojiti odgovarajući akt, zaključak, preporuka ili rezolucija, vezano za pitanje imuniteta poslanika. Taj zahtjev nije realizovan, a nakon Medojevićevog izlaska iz zatvora, još nije pokrenuta inicijativa da se imunitet definiše na novi način.

– Demokratska partija socijalista spremna je da pitanje imuniteta, kao i sva ostala, bliže definišemo ukoliko postoji pravna praznina ili nedovoljna jasnoća pojedinih ustavnih ili zakonskih normi. Pitanje imuniteta jedno je od njih i smatramo da bi u narednom periodu bilo dobro otvoriti raspravu o toj temi, prije svega u okviru radne grupe za dogradnju izbornog zakonodavstva – kazao je za Pobjedu Miloš Nikolić, poslanik DPS-a.

On je istakao da se na konkretnom slučaju pokazalo da u Crnoj Gori svakog dana aktivno, kako je rekao, izgrađujemo vladavinu prava i apsolutno poštujemo nezavisnost, nepristrasnost i profesionalnost pravosudnih i ostalih organa. – Smatramo, međutim, isto tako da mora postojati veća odgovornost za javno izgovorenu riječ, a da takva odgovornost mora biti naročito izražena kod poslanika. Razmotrićemo određene zakonske izmjene kako bi u ovoj oblasti popravili stanje koje je u posljednjih nekoliko godina zabrinjavajuće – dodao je Nikolić.

Milutin Đukanović, šef poslaničkog kluba Demokratskog fronta, poručio je, međutim, da Ustav jasno definiše poslanički imunitet.

– Ustav je jasan. Poslaniku se ne može odrediti pritvor bez prethodnog oduzimanja imuniteta. Tumačenje koje su dali Apelacioni i Viši sud, koji nemaju pravo da tumače Ustav, ostaće zapisano u analima beščašća tih institucija, a pojedincima koji su potpisali takve presude i donijeli takve odluke treba oduzeti diplomu Pravnog fakulteta – kazao je za Pobjedu Đukanović.

Predsjednik Liberalne partije Andrija Popović kaže za Pobjedu da Skupština Crne Gore mora hitno, kroz zakonske dopune, definisati institut imuniteta.

– To se mora uraditi kako se nikad više ne bi desilo da se državni funkcioneri, sa imunitetom, hapse zbog verbalnog delikta ili krivične ili druge odgovornosti za koju nije zaprijećena kazna zatvora duža od pet godina, kakvo je naše ustavno rješenje – rekao je Popović.

On smatra da „sigurno namjera ustavopisca 2007. godine, kada je usvojen naš Ustav, nije bila takva da se zatvaraju poslanici, izabrani predstavnici građana zbog sumnje u počinjeno lako krivično djelo“.

– Skupština mora spriječiti eventualna takva nova zlonamjerna tumačenja od bilo koje vlasti. LP će se za to zalagati – rekao je Popović.

Ustavom Crne Gore definisano je da poslanik uživa imunitet i ne može biti pozvan na krivičnu ili drugu odgovornost, niti može biti pritvoren za izraženo mišljenje ili glasanje. Protiv poslanika se ne može pokrenuti krivični postupak, niti odrediti pritvor bez odobrenja Skupštine, osim ako je zatečen u obavljanju krivičnog djela za koje je propisana kazna u trajanju dužem od pet godina zatvora. Imunitetom, po Ustavu, nijesu zaštićeni samo poslanici. Imunitet uživaju i predsjednik Crne Gore, zatim predsjednik i članovi Vlade, predsjednik Vrhovnog suda, predsjednik i sudije Ustavnog suda, kao i vrhovni državni tužilac.

izvor: Pobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve