Kvalifikacije za EP: Olasenijev čas košarke u Pou, Crna Gora propustila meč loptu za Eurobasket

Košarkaška reprezentacija Crne Gore izgubila je od Velike Britanije 74:59 i tako propustila meč loptu za plasman na Eurobasket.

Košarkaši, Foto: FIBA

“Crveni” su potpuno podbacili u četvrtom kvalifikacionoj utakmici i tako značajno sebi otežali put od završne smotre najboljih kontinentalnih reprezentacija.

Izabranici Boška Radovića pred posljednji prozor imaju polovičan učinak (2-2), baš kao i Britanci, koji sada imaju bolji međusobni skor od našeg nacionalnog tima.

Crna Gora je dobro otvorila meč, povela 12:7, a onda dozvolila Britancima da se razigraju – posebno je prednjačio Gabrijel Olaseni, koji je susret u Pou završio sa čak 28 poena.

“Crveni” su na poluvremeni imali mali zaostatak (37:40), a onda je uslijedio ogroman pad u napadačkoj igri. Skoro šest minuta bez koša dovelo je do toga da se Britanci odlijepe i do kraja kontrolišu rezultat.

Iako je pobjeda bila daleko, bilo je važno ne izgubiti sa više od sedam poena razlike koliko je Crna Gora slavila u prvom međusobnom meču odigranom u Podgorici.

Ipak, u posljednjem kvartalu raspoložen je bio samo Nemanja Đurišić, pa su “crveni” morali da se pomire sa ubjedljivim porazom i činjenicom da će se sve rješavati u februaru iduće godine.

Marko Simonović sa 14 i Đurišić sa 11 bili su najefikasniji igrači Crne Gore.

Kod Britanaca, pored pomenutog Olasenija, odskočili su Heson sa 15 i Nelson sa 13 pogodaka.

Velika Britanija – Crna Gora 74:59 (28:19, 12:18, 15:9, 19:13)

IV četvrtina:

74:59 – Simonović realizuje bacanja, a Mokford pogađa trojku i time je završen meč. Crna Gora će šansu za plasman u Eurobasket tražiti u posljednja dva kola.

71:57 – Trojka Đurišića, a Nelson uzvraća polaganjem. Britanija nedozvoljava seriju našim momcima.

65:52 – Nova mini serija Velike Britanije za ogromnih plus 15, koju prekida Đurišić.

61:50 – Britanci nastavljaju seriju za plus 13, koju prekida Đuričić nakon minut ipo bez pogotka.

57:48 – Prve poene u posljednjoj dionici postiže Đuričić, uzvraća Olaseni.

III četvrtina:

55:46 – Razmjena poena Radončića i Filipa i time završava i treći sektor.

53:44 – Serija poena Filipa za plus 13, Kobs i Radončić uzvraćaju svojim poentiranjem.

49:40 – Britanci nastavljaju seriju za plus 12, koju prekida Ivanović  trojkom.

45:37 – Prve poene nakon pauze postiže Olaseni uspješnim bacanjima, Nelson se priključuje trojkom za velikih plus osam.

II četvrtina:

40:37 – Šehović realizuje dva bacanja, a Olaseni uzvraća poentiranjem, obje selekcije propuštaju po jednu akciju u nastavku i time je završeno poluvrijeme. Slijedi pauza.

38:35 – Nelson vezuje četiri poena, a Ivanović uzvraća trojkom.

32:30 – Olaseni prekida seriju, a Simonović uzvraća zakucavanjem.

30:28 – Trojka Danila Nikolića , priključuju se Kobs iz kontre i Radončić uspješnim bacanjima za samo minus dva.

30:21 – Prve poene u nastavku postiže Ivanović, Olaseni uzvraća polaganjem.

I četvrtina

28:19 – Ivanović promašuje dva slobodna bacanja, ali krade loptu u reketu, međutim Zoran Nikolić promašuje ispod koša i time završava prva dionica.

28:19 – Serija Kobsa s pet uzastopnih poena za minus šest, a Filip uzvraća trojkom.

25:14 – Zoran Nikolić prekida seriju, a Britanija uzvraća novom za plus 11,

17:12 – Kobs poentira za plus pet, a Britanija uzvraća serijom 10:0 za preokret.

7:10 – Razmjena poena na obje strane, i Crna gora ima plus tri.

2:2 – Prve poene u meču postiže Bjelica, Heson uzvraća.

Podsjetimo se, “crveni”  su prekjuče savladali Njemačku 74:80, dok je Britanija izgubila od domaćina mjehura Francuske 79:56.

Crna Gora je protiv večerašnjeg rivala slavila na startu kvalifikacija u Podgorici 81:74.

Francuska je ranije danas savladala Njemačku 86:74 i s tri pobjede uz jedan poraz već osigurala učešće na evropskoj smotri, Crna Gora je drugoplasirana sa dvije pobjede i poraz, Njemačka je treća uz samo jednu pobjedu i tri poraza, dok posljednjeplasirana Velika Britanija ima pobjedu uz dva poraza.

Selektor Radović, kao ni u prošlom meču neće računati na asa Orlanda Nikolu Vučevića, Marka Todorovića koji je u Kuni, kao ni na kapitena Valensije Bojana Dubljevića.

Postave:

Velika Britanija: Olaseni, Heson, Okerefor, Nelson, Mokford

Crna Gora: Kobs, Šehović, Simonović, Bjelica, Vranješ

Sudijski trio koji će dijeliti pravdu u Pauu su Italijan Manuel Maconi, Španac Luis Kastiljo i Mehmet Karabilecen iz Turske.