Završena evropska saga za plave: Budućnost promašivala, Sarajevo to kaznilo

"Plavi" su poraženi od Sarajeva 2:1 u Zenici u trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope i propustili šansu da ugoste Seltik pod Goricom  koji je savladao Rigu 0:1 za plasman u grupnu fazu Lige Evrope

Fudbaleri Budućnosti završili su takmičenje na evropskoj sceni.

Grbić i Sušić, Foto: Klix.ba

“Plavi” su poraženi od Sarajeva 2:1 u Zenici u trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope i propustili šansu da ugoste Seltik pod Goricom koji je savladao Rigu 0:1 za plasman u grupnu fazu Lige Evrope.

Budućnost je odigrala dobro, kod 1:1 imala je nekoliko odličnih prilika, međutim, stigla ih je kazna za promašaje.

Domaćin je poveo golom Benjamina Tatara u četvrtom minutu. Izjednačio je Panajotis Moraitis u 44, a pitanje pobjednika riješio je Matijas Fanimo u 67. minutu.

Sarajevo je od 75. minuta igralo sa igračem manje, nakon što je zbog dva žuta kartona isključen Amar Rahmanović.

Budućnost nije iskoristila igrača viška i time je završila svoju evropsku epohu za ovu sezonu i može se posvetiti domaćim obavezama u Prvoj crnogorskoj fudbalskoj ligi.

Sarajevo – Budućnost 2:1 (4’ Tatar, 67’ Fanimo – 44’ Moraitis)

90+5’ – I to je to. Sarajevo se plasiralo u narednu rundu gdje će ugostiti Seltik za plasman u  grupnu fazu drugog najelitnijeg evropskog takmičenja.

90+1’ – Treća izmjena za Sarajevo. Krste Velkoski mijenja Matijasa Fanima.

89’ – Novi karton za Sarajevo. Zapisan je i Vladan Kovačević zbog zadržavanja vremena.

86’ – Treća javna opomena za Budućnost. Tek što je ušao zapisan je Aleksandar Vujačić.

85’ – Prva promjena i u redovima Budućnosti. Aleksandar Vujačić mijenja Vasilija Terzića.

83’ – Puno sreće za Budućnost. Handžić je sjajno asistirao Tataru na šest metara od gola, ali je ovaj poslao loptu preko gola.

80’ – Nova izmjena za Sarajevo. Mersudin Ahmetović izlazi, a mijenja ga Haris Handžić.

75’ – Igrač manje za Sarajevo. Drugi žuti odnosno crveni karton dobio je Amar Rahmanović nakon pregrubog starta.

71’ – Puno sreće za Budućnost. Greška Grbića, izgubio je loptu na sredini terena. Tatar je pronašao Ahmetovića, koji nije zahvatio loptu u mat poziciji.

68’ – Drugi žuti za Budućnost. Zabisan je Vladan Adžić.

67’ – Novi gol za Sarajevo. Pidro je centrirao sa lijeve strane, a Fanimo pogodio iz srca šesnaesterca. 2:1.

66’ – Dobra šansa za Budućnost.  Grbić probija po desnoj strani, prevario je Šerbečića, ali je šutirao pravo u Kovačevića.

58’ –  Prva izmjena za Sarajevo. Andrej Đokanović je zamijenio Tina Sušića.

55’ – Kakva šansa za Budućnost. Sjajna akcija Grbića i Ivanovića, lopta je došla do Terzića, koji ju je provukao pored Kovačevića, ali je na putu ka mreži zaustavio Pejović.

53’ – Novi karton za Sarajevo. Dobio ga je Mirko Oremuš.

47’ – Solidan pokušaj Raičkovića iz slobodnog udarca sa 25 metara, međutim siguran je bio Kovačević.

46’ – Sudija Hose Marija Sančez je dao znak za nastavak duela!!!

Poluvrijeme u Zenici 1:1. Sarajevo je počelo žestoko, povelo u četvrtom minutu, ali se Budućnost brzo stabilizovala i pokazala da može da se nosi sa prvakom BiH i da ga nadigra. Izjednačenje je donio Panajotis Moraitis u 44. minutu. Budućnost je oštećena sredinom poluvremena, kada sudija Sančes nije isključio Rahmanovića, koji je nakon faula nagazio Milića.

45+1’ – Treći žuti karton za Sarajevo. Zapisan je i Benjamin Tatar.

44’ – Gol za Budućnost. Vasilije Terzić je sjajno pronašao usamljenog Moraitisa koji je lako savladao Kovačevića u situaciji jedan na jedan. 1:1.

39’ – Prva javna opomena i za Budućnost. Žuti karton je dobio Nemanja Sekulić zbog neopreznog starta.

35’ – Novi karton za Sarajevo. Mehrudin Ahmetović ga dobija zbog pokušaja simulacije jedanaesterca.

34’ – Velika šansa Moraitisa. Lopta odlazi desetak centimetara pored stative nakon šuta sa ivice šesnaesterca. Baš šteta!!!

27’ – Prvi žuti karton za Sarajevo. Dobio ga je Amar Rahmanović zbog pregrubog starta. Prekršaj je mogao biti strožije kažnjen.

21’ – Opasan pokušaj Sarajeva. Fanimo je odlično centrirao loptu Tataru unutar šesnaesterca koji je pucao iz prve, ali je Dragojević sjajno to intervenisao.

15’ – Nema uzbuđenja nakon gola domaćih. Budućnost se stabilizovala, nije dozvolila Sarajevu da na krilima ranog vođstva napravi jači pritisak.

4’ – Gol za Sarajevo. Rahmanović je dao povratni pas nakon što je utrčao po desnoj strani, Dragojević je odbio, smušena reakcija odbrane našeg tima i Benjamin Tatar daje gol. 1:0.

1’ – Počinje okršaj u Zenici!!!

Trener Budućnosti Mladen Milinković smatra da je Sarajevo u boljoj formi nego što je to bila Astana, ali vjeruje u uspjeh, dok strateg Sarajeva Vinko Marinović respektuje crnogorski tim i vjeruje da će obje ekipe dati svoj maksimum.

Podsjetimo se, Budućnost je evropsku epizodu započela u prvom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona gdje je poražena od bugarskog šampiona Ludogoreca pod Goricom, 1:3, da bi priredila ogromno iznenađenje u drugom kolu kvalifikacija za Ligu Evropi savladavši šestostrukog uzastopnog kazahstanskog šampiona Astanu na Almatiji 0:1, golom Vasilija Terzića.

Izabranici Mladena Milinkovića će izaći u intentičnoj postavi kao i protiv Astane gdje će najistureniji biti Panajotis Moraitis, dok će Sarajevo igrati s tri napadača Tatarom, Ahmetovićem i Fanimom.

Postave:

Sarajevo: Kovačević – Dupovac, Šerbečić, Pidro, Oremus – Rahmanović, Sušić, Pejović – Ahmetović, Tatar, Fanimo

Budućnost: Dragojević – Adžić, Ćuković, Sekulić, Milić – Mirković, Raičković – Terzić, Grbić, Ivanović – Moraitis

Glavni arbitar meča na stadionu Asima Ferhatovića Hasea biće Španac Hose Marija Sančez.