EURO: Azuri u finalu, Morata tragičar

Kako se i očekivalo, dosta teška utakmica i dosta izjednačena. Borba na svaku loptu, od prve do posljednje minute. Čas je bila bolja Italija, čas Španija, na kraju možda i najrealniji ishod 90 minuta - 1:1, pa je prava drama tek uslijedila

Bonući i Olmo, Foto: Twitter/UEFA EURO 2020

Prvo polufinale Eura na Vembliju odigrale su reprezentacije Italije i Španije. Nakon 90 minuta bilo je 1:1, u produžecima su mreže mirovale, da bi tek na penale finale izborili Italijani.

Kako se i očekivalo, dosta teška utakmica i dosta izjednačena. Borba na svaku loptu, od prve do posljednje minute. Čas je bila bolja Italija, čas Španija, na kraju možda i najrealniji ishod 90 minuta – 1:1, pa je prava drama tek uslijedila.

Prvu priliku na utakmici imala je Španija. Pedri je uposlio Ojarzabala, ovaj bio sam pred Donarumom, ali mu je lopta pobjegla malo iza leđa. Ubzro nakon toga Feran Tores puca kraj gola.

Španija je imala veliku šansu u 25. minuti. Ojarzabal je prošao po desnoj strani, lopta dolazi do Olma, ali njegov udarac je blokiran, da bi se lopta opet odbila do Olma, no sada Donaruma spašava ”azure”.

Iako nije bilo golova u prvih 45 minuta, uzbuđenja nije manjkalo. Najbolju šansu za Italiju propušta Emerson u završnici prvog dijela. Iskosa s lijeve strane se ubacio, Insinje mu je dodao loptu, ali bek Italije pogađa prečku.

Prvi gol na meču postignut je u 60. minuti. Insinje je proigrao Imobilea, koji je izblokiran, ali je lopta došla do Kijeze, a ovaj iskosa s 15 metara majstorskim udarcem pogađa suprotni ugao za 1:0.

Mogla je Španija da se vrati samo pet minuta kasnije, ali je Ojrazabal promašio loptu iako je bio na samo pet metara od gola Donarume. Olmo zatim puca pored gola…

Kako je vrijeme odmicalo, tako su Španci bili sve opasniji i ofanzivniji, no Italijani su se sjajno branili, a svoje prilike čekali su kroz kontranapade. U 80. minuti rezervista Berardi umalo da riješi pitanje pobjednika, no slabo je pucao, pa je golman ”furije” lako odbranio.

Rezervista Morata spašava Španiju. Nakon sjajne asistencije Olma, Morata izlazi sam pred Donarumu i sigurno pogađa za izjednačenje, a ispostavit će se i za dodatnih pola sata igre.

U produžecima su Španci bili bolji, ali nisu uspjeli bolju igru krunisati golom za finale, pa se penalima odlučivao konačni pobjednik ovog duela.

Penal seriju je otvorio Lokateli, ali mu je Simon odbranio udarac. Olmo je preuzeo odgovornost prvog penala kod ”furije”, ali je šutirao očajno – visoko preko gola. Beloti je zatim uzeo loptu, snažno tukao i ”azuri” su poveli s 1:0. Moreno je bio drugi izvođač kod Španaca, a i on je bio siguran. Red je došao na Bonućija, koji je bio siguran za novu prednost Italije. Bonućijev gol stavio je Tiaga Alkantaru pod pritisak, ali ovaj rutinski zabija.

Bernadeski je silovitim udarcem vratio Italiji prednost, a onda Donnaruma skida penal Morati. Žoržinjo je preuzeo odgovornost i pogodio za odlazak Italije u finale!

”Azuri” u finalu čekaju boljeg iz duela Engleska – Danska koji se igra sjutra od 21 čas.

Italija – Španija 1:1 (Kijeza 60’ – Morata 80’) penali: 4:2

4:2 – Žoržinjo lako vara Simona i Italija je u finalu EURO-a.

3:2 – Bernadeski uspješan protiv Simona, Donaruma brani pokušaj Morate. Italija ima meč loptu.

2:1 – Bonući rutinski vara Simona, siguran i Alkantara.

1:1 – Beloti siguran, Donaruma umalo odbranio pokušaj Morena.

0:0 – Simon brani pokušaj Lokatelija i Olmo promašuje svoj pokušaj.

120’ – Nije bilo uzbuđenja u drugom produžetku i prvog finalistu EURO-a odlučiće jedanaesterci.

106’ – Počeo je i drugi produžetak na Vembliju!!!

105’ – Prošlo je prvih 15 minuta i nije bilo promjene rezultata.

98’ – Gužva pred golom Italije poslije oštre lopte Olma iz prekida. Pokušali su potom Morata i Buskets, ali nisu pronašli put do mreže Donarume.

91’ – Počeo je prvi produžetak!!!

Kraj, idemo u produžetke!

80’ – GOOOLLLL!!! – Španija je odgovorila i izjednačila. Strijelac Alvaro Morata, nakon asistencije Olma.

80’ – Berardi sa 18 metara, ali preslabo, laka intervencija Simona.

79’ – Sve manje vremena za Španiju. Italija se zasad dobro brani i čeka šansu da iz kontre riješi utakmicu.

68’ – Razigrani Kjeza proigrao je Berardija, ali je odbranio njegov šut Simon.

65’ – Kakva šansa za Španiju! Ojarzabal je promašio loptu poslije odličnog ubacivanja Kokea.

60′ -GOOOOOLL! Efektan pogodak Federika Kjeze, vodi Italija! Brzu akciju kreirali su ”azuri”, a as Juventusa prelijepo je plasirao loptu sa 12 metara.

53’ – Uzvraćaju Italijani preko Kjeze, ali dobro je postavljen Simon.

52’ – Pokušaj Busketsa sa ivice kaznenog prostora, lopta ide preko gola.

46’ – Nastavlja se meč na ”Vembliju”!!!

Bez golova nakon 45 minuta ne baš sjajnog fudbala na ”Vembliju”.

32’ – Polukontra Španije, ali je slabo šutirao Olmo sa preko 20 metara. Bio je sebičan u ovoj situaciji španski vezista.

25’ – Najbolja šansa od početka meča. Šutirao je Olmo sa desetak metara, ali sjajno odbija Donaruma.

13’ – Španci imaju više loptu u nogama, ali zasad bez uzbuđenja.

1’ – Počinje polufinalni okršaj na ”Vembliju”!!!

”Azuri” koji neznaju za poraz od 2018. godine pokušaće da se revanširaju ”crvenoj furiji” za poraz u finalu EURA 2012 4:0.

Oba tima pred večerašnji meč imaju probleme s povredama.

Selektor “azura” Roberto Manćini umjesto povrijeđenog Leonarda Spinacole u tim je ubacio beka Čelsija Emersona, svi ostali su iz postave koja je izbacila Belgiju u polufinalu.

Kod Španaca dvije promjene u odnosu na duel sa Švajcarskom – umjesto Alvara Morate i povrijeđenog Pabla Sarabije igraju Mikel Ojarsabal i Dani Olmo. Od trija u napadu je ostao samo Feran Tores, koji će igrati ”lažnu” devetku.

Očita je namjera Luisa Enrikea da sa nižim, bržim fudbalerima napadne stamene defanzivce Italije Leonarda Bonućija i Đorđa Kjelinija.

Postave:

Italija: Donaruma – Emerson, Kijelini, Bonući, Di Lorenco – Verati, Žoržinjo, Barela – Insinje, Imobile, Kijeza

Španija: Simon – Alba, Laporte, Garsia, Aspilikueta – Pedri, Buskec, Koke – Olmo, Ojarzabal, Tores

Glavni arbitar meča na ”Vembliju” je Njemac Feliks Brih.