Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Trampovo liderstvo za vrijeme pandemije

Ono što je započelo kao svakodnevni brifinzi za prenošenje informacija o javnom zdravstvu postali su ‘de facto’ politički skupovi vođeni sa zapadnog krila Bijele kuće – Tramp je ponudio malo načina za plasiranje tačnih medicinskih infromacija ili izražavanje empatije za žrtve korona virusa od kojeg je do sada umrlo više od 54.000 Amerikanaca

Nakon dva mjeseca bavljenja odgovorom SAD na širenje korona virusa, Bijela kuća planira da preusmjeri javni fokus Donalda Trampa na ublažavanje ekonomske devastacije prouzrokovane pandemijom i time spriječi mogućnost Trampovog korištenja svakodnevnih brifinga za napade na suparnike i davanje neprovjerenih i opasnih savjeta za medicinske tretmane koronavirusa, pišu svjetski mediji ističući da liderstvo SAD slabi u zemlji ali i u svijetu.

FOTO: Reuters

Trinaest sati Trampa

Ono što je započelo kao svakodnevni brifinzi za prenošenje informacija o javnom zdravstvu postali su ‘de facto’ politički skupovi vođeni sa zapadnog krila Bijele kuće – Tramp je ponudio malo načina za plasiranje tačnih medicinskih infromacija ili izražavanje empatije za žrtve korona virusa od kojeg je do sada umrlo više od 54.000 Amerikanaca.

Umjesto toga američki predsjednik je koristio brifinge za napade na svoje suparnike ili na pohvale sebi i svojim saveznicima, ocjenjuje Vašington post (The Washington Post).

Tramp je govorio više od 28 sati na 35 brifinga koji su održavani od 16. marta, pokazuje analiza Vašington posta.

U samo protekle tri sedmice Tramp je govorio 13 sati – od toga dva sata je iskoristio za napade i 45 minuta hvaleći sebe i svoju administraciju, ali samo četiri i po minuta izražavajući saučešće žrtvama korona virusa. Potrošio je dvostruko više vremena promovišući korisnost lijeka protiv malarije iako to naučno nije dokazano.

Analiza svakodnevnih brifinga Bijele kuće o korona virusu u periodu od ponedjeljka, 6. aprila do petka, 24. aprila – otkriva da je Tramp u 346 postavljenih pitanja u svojim odgovorima napadao 113 puta, odnosno u trećini svojih odgovora. U protekle tri nedjelje, 87 njegovih komentara ili odgovora – punih 47 minuta – uključilo je činjenično netačne komentare, ističe Vašington post.

Medicinski radnici takođe su dobili znatno manje vremena od Trampa.

Debora Birks (Deborah Birx), koja nadgleda reakciju administracije na virus, govorila je blizu šest sati, dok je Entoni Fauči (Anthony S. Fauci), stručnjak za zarazne bolesti, govorio nešto više od dva sata na 22 sastanka.

Izrazi empatije kod Trampa su rijetki, ukazuje list. Američki predsjednik je spomenuo žrtve korona virusa u samo osam brifinga u tri nedjelje, uglavnom u pismeno pripremljenim obraćanjima.

Trampov slobodan pristup završio je u političkoj krizi prošle sedmice, nakon opasnog prijedloga predsjednika na brifingu u četvrtak, 23. aprila da ubrizgavanje izbjeljivača ili drugih dezinfekcionih sredstava može izliječiti korona virus – “gotovo kao čišćenje”. Primjedbe su pokrenule svađu u cijeloj vladi i dovele do toga da je Tramp rekao pomoćnicima u petak da će preskočiti sastanke proteklog vikenda.

Novi (i sigurniji) fokus

Nakon što je javno i na glas razmišljao o tome da naučnici trebaju istražiti ubrizgavanje toksičnih sredstava za dezinfekciju kao potencijalni lijek za virus, njegovi saradnici žele premjestiti javni fokus predsjednika na njemu poznatije – nadaju se i sigurnije – terene: razgovor o ekonomiji, u strože kontrolisanim uslovima, piše agencija Asošijetid pres (The Associated Press).

To je politički imperativ, jer su njegovi saveznici uočili eroziju u podršci predsjedniku ističe agencija ističući da su nove ankete republikanaca pokazale da Trampov put do drugog mandata zavisi o percepciji javnosti kako će se brzo pokretanje ekonomije od države do države odraziti na usporavanje širenja virusa.

Neke države su počele ublažavati mjere ograničenja, a očekuje se da će Tramp početi isticati rad svoje administracije na pomaganju kompanijama i zaposlenicima. Takođe, plan je da Tramp nakon mjesec dana izađe iz Bijele kuće i krene putovati po zemlji što bi bio simboličan prikaz da se nacija počinje otvarati.

Ipak, medicinski stručnjaci upozoravaju da će virus ostati sve dok se barem ne razvije vakcina i da je rizik od teškog drugog talasa visok ako se mjera fizičkog distanciranja prebrzo ublaži ili ako se testiranje i programi praćenja kontakata ne razviju prije nego što se ljudi vrate svakodnevnim poslovima.

Bijela kuća razmišlja o tome hoće li nastaviti održavati brifinge u izmijenjenom obliku bez Trampa, potencijalno na drugoj lokaciji.

Prije nego što je Tramp napisao na Tviteru u subotu da brifinzi “ne vrijede vremena i truda”, pomoćnici su željeli koristiti obraćanje javnosti kako bi istakli pozitivne trendove i preplavili Amerikance statistikom. No, prema Centru za istraživanje javnih odnosa NORC i Asošijetid presa malo Amerikanaca redovno gleda ili vjeruje Trampu kao izvoru informacija o pandemiji.

Zabrinjavajuća perspektiva svijeta

Od mnogih promjena koje je prouzrokovala pandemijska kriza možda je najvažnije dalje povlačenje Sjedinjenih Država sa svjetske pozornice. Neuspjeh Trampa da preuzme vodstvo – unutar Amerike i izvan nje – stvara zabrinjavajuću perspektivu svijeta u kojem je Kina dominantna sila, ocjenjuje londonski Tajms (The Times).

Za SAD još uvijek važi opis najmoćnije nacije na zemlji, ali to možda neće potrajati. Zaokupljeni unutrašnjim problemima, poput stranački podijeljenog Kongresa, 70 odsto anketiranih Amerikanaca tokom posljednje izborne kampanje kazalo je da se plaši da će njihova nacija polako izgubiti liderstvo.

U tome im nije pomogao predsjednik koji je prezirao svoje saveznike, govorio oštro o Angeli Merkel i obradovao Vladimira Putina, naglašava Tajms.

Na samitu grupe G7 u Kanadi 2018. Tramp je iz službenog komunikea izbrisao riječi “međunarodni poredak zasnovan na pravilima”.

Čak i gore od odsustva vodstva kod kuće, ovo odbijanje globalnog vodstva je opasno. Ako SAD isprazne citadele moći, nešto gore će ih naseljavati, ocjenjuju urednici londonskog lista ističući da će to gore, konkretno, biti osnažena Kina.

Izgledi da Kina ispuni cilj Si Đinping-a da do 2049. godine bude najmoćnija zemlja na svijetu nije privlačna.

Kroz poricanja, spor odgovor i ućutkivanja glasova upozorenja zdravstvenih stručnjaka, vlada u Pekingu dosta je doprinijela globalnom širenju virusa.

Ekonomska moć Kine vjerovatno će još rasti jer je zemljama potrebna pomoć da se oporave od efekta siromašenja zbog pandemije COVID-19.

U ovom trenutku SAD gubi liderstvo u zemlji i inostranstvu, ostavljajući svijet sve manje sigurnim, zaključuje Tajms.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve