Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Evropski naučnici i aktivisti: Tramp potkopava globalnu borbu sa koronom

“Oni trenutno imaju pristup gotovo svim zalihama remdesivira, a za Evropu nije ostalo ništa”, rekao je dr Endrju Hil, naučnik s Univerziteta Liverpul.

Sjedinjene Američke Države pokupovale su praktično kompletnu globalnu zalihu remdesivira, jednog od ljekova koji se pokazao efikasan u liječenju kovida 19. Konkretno, naredna tri mjeseca neće biti “ni doze” za bilo koju drugu državu na svijetu, piše Sara Boseli za britanski Gardijan.

(Photo by Drew Angerer/Getty Images)

Ovaj sebični potez američke administracije izazvao je ogorčenje, ali i strah stručnjaka i aktivista širom svijeta koji se boje da bi ista stvar mogla da se desi u slučaju da bude otkrivena/proizvedena prva efikasna vakcina za korona virus.

Naime, ovo nije prvi put da je Trampova administracija pokazala da je spremna da ponudi više ili na bilo koji drugi način eliminiše druge države kada je u pitanju nabavka ljekova ili zaštitne opreme.

“Oni trenutno imaju pristup gotovo svim zalihama remdesivira, a za Evropu nije ostalo ništa”, rekao je dr Endrju Hil, naučnik s Univerziteta Liverpul.

”Zamislite da je ovo vakcina. Ovo bi bio potpuni haos. Ali, ovo nam možda pokazuje šta nam tek slijedi.” Remdesivir je prvi lijek koji je američka agencija za ljekove odobrila za korišćenje u liječenju kovida 19. Proizvodi ga kompanija Gilead, a pokazalo se da pomaže u bržem oporavku od bolesti izazvane korona virusom. Prvih 140.000 doza raspodjeljeno je bolnicama širom svijeta, između ostalog, kako bi se ispitao i učinak lijeka, a Trampova administracija je sad kupila više od 500.000 doza.

AMERIČKI MINISTAR ZDRAVLJA: “SJAJAN POTEZ TRAMPA”

Riječ je o kompletnoj količini koju će Gilead proizvesti u julu, kao i 90 odsto onoga što će proizvesti u avgustu i septembru, piše Gardijan.

“Predsjednik Tramp sklopio je sjajan ugovor kojim je osigurao da će Amerikanci imati prvi lijek odobren za liječenje kovida 19. Koliko god je moguće, želimo da osiguramo da svaki američki pacijent koji treba remdesivir i dobije taj lijek. Tram pova administracija radi sve što je moguće da sazna što više o ljekovima koji mogu da spasu život i da ih obezbijedi za Amerikance”, rekao je američki ministar zdravlja Aleks Azar.

Prema podacima stranice Worldometer, u SAD je korona virusom trenutno zaraženo više od 2,7 miliona ljudi, dok je broj preminulih oko 130.000.

Remdesivir je inicijalno bio namijenjen liječenju ebole, ali nije se pokazao efikasnim. Prosječna terapija za liječenje kovida 19 zahtjeva oko 6 doza, koje zajedno koštaju 3200 američkih dolara. Kupovanje remdesivira nije prvi put da su Amerikanci “skočili ispred reda”. Tokom cijele pandemije Trampov moto “Amerika prva” bio je i moto njegove administracije. Tako je još u maju francuski proizvođač Sanofi rekao da će SAD prvi dobiti pristup njihovoj vakcini ako se pokaže da djeluje.

“SAD očekuje da ako pomognu u proizvodnji vakcine, da je i prvi dobiju”, rekao je tada izvršni direktor firme Pol Hadson i time navukao na sebe otvoreni bijes francuske vlade, zbog čega je hitro povukao izjavu. Osim toga u nekoliko navrata Amerika je kupila zalihe zaštitne opreme čiju su kupovinu već bile dogovorile države zapadne Evrope, samo zato što je ponudila više.

SARADNJA, A NE KONKURENCIJA

Šokantna informacija da su SAD pokupovale praktično kompletnu globalnu zalihu lijeka remdesivir izazvala je oštru reakciju Velike Britanije. Kako piše Dejli mejl, britanski ministar finansija Nadim Zahavi optužio je američkog predsjednika Donalda Trampa da je potkopao globalnu borbu protiv korone ovom kupovinom, pošto je riječ o leku koji je samo jedan od dva medikamenta odobrena od strane britanske Nacionalne zdravstvene službe. Ministar je na ovaj način kritikovao odluku lidera SAD da je ostatak svijeta primorao da konkuriše za nabavku lijeka koji je prvobitno namijenjen za liječenje ebole, ali se u međuvremenu remdesivir pokazao da ubrzava vrijeme oporavka za pacijente s oboljele od korona virusa.

Komentarišući ovaj potez, koji su upravnici američkog zdravstvenog sistema već proglasili nevjerovatnim, ministar Zahavi je za Skaj njuz rekao:

“Mnogo je bolje sarađivati nego raditi na potkopavanju jedni drugih, pa ćemo mi nastaviti u tom duhu.”

Zahavi je dodao da je Velika Britanija s pravom nagomilala zalihe lijeka deksametazon, ali je, kako ističe, predložio saradnju, a ne konkurenciju.

“Namjerno smo obezbijedili dovoljno zaliha deksametazona. Međutim, mi želimo da sarađujemo, jer je najbolji ishod za cio svijet da radimo zajedno”, poručio je britanski ministar zdravlja.

Jedan vodeći naučnik sa Univerziteta Oksford koji je učestvovao u ispitivanjima lijeka pozvao je na pravedniji pristup lijeku koji proizvodi farmaceutska kompanija Gilead sa sjedištem u Kaliforniji.

 

Izvornova.rs

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve