SPORT Report: Svjetska petica za lavice

za aktuelno.me

piše: Aleksandar Popović

Sve je danas u znaku istorijskog broja pet. Na petom Svjetskom prvenstvu rukometašice Crne Gore pobjedom su nad Srbijom 28:26 osvojile peto mjesto, što je njihov najbolji rezultat na planetarnoj smotri.

Vlasnice olimpijskog srebra iz Londona 2012. i evropske šampionske iz Beograda iste godine, ostvarile su peti trijumf nad Srbijom (uz jedan remi) i zaokružile sjajni nastup u Japanu. Nakon nešto slabijeg starta u Kumamotou, izabranice Pera Johanosna sredinom prvog poluvremena serijom 6:0 povele su 12:8, a u drugom poslije dovršile posao.

Nakon 10. mjesta u Brazilu 2011,  pa 11. u Srbiji 2013 te osmog u Danskoj 2015. i sedme pozicije u Njemačkoj 2017. „lavice“ su napredovale za još dva mjesta. A kad bi Crna Gora u svim ostalim segmentima života bila peta na svijetu, đe bi nam bio kraj.

„Evidentno smo napredovali. Pobijedili smo prve dvije utakmice, potom odigrali tri dramatična meča. Onda smo poklonili pobjedu Španiji, a i sudije su nas opljačkale, što je tužno. Protiv Rusije nismo imali šanse, ali smo svejedno odlično odigrali i pobijedili Švedsku i Srbiju. S kim god budemo igrali na kvalifikacionom turniru imamo šanse da prođemo na Olimpijske igre“, naglašava selektor Johanson.

Posljednjih 15-ak dana u finišu godine crnogorske rukometašice oplemenile su brojne domove i pokazale da još uvijek imaju onaj žar i DNK koji je potreban za velike rezultate na velikim takmičenjima. Ovog puta „lavice“ su ostale na korak od postolja i medalje, a iskorak bi upravo mogao da dođe u Tokiju na Olimpijskim igrama u vidu nove istorijske medalje.

Inter i Ajaks žrtve Lige šampiona

Porazom od klinaca Barselone (1:2), Inter je i drugu sezonu zaredom ispao u grupnoj fazi Lige šampiona. Lider Serije A nije uspiod da se obračuna sa rasterećenom Barsom na Meaci, a u Ligu Evrope poslao ih je Ansu Fati golom 86. minutu, kojim je sa 17 godina i 40 dana postao najmlađi strijelac u istoriji elitnog takmičenja.

Interovu sudbinu dan kasnije doživio je i Ajaks. Prošle sezone „kopljanike“ su sekunde dijelile od finala Lige šampiona, a sada će se morati zadovoljiti Ligom Evrope. Valensija je golom Rodriga u 24. minutu šokirala Amsterdam i zajedno sa Čelsijem kao prvoplasirana iz grupe prošla u osminu finala.

Delikatni ispit položio je Liverpul. Evropski šampion je u utakmici biti ili ne biti pokazao zašto je trenutno najbolja ekipa na kontinentu. Za samo 100 sekundi Nabi Keita i Mohamed Salah u drugom poluvremenu riješili su neugodni Red Bul Salzburg i s Napolijem zakoračili u voz prema nokaut fazi.

SALZBURG,AUSTRIA,10.DEC.19 – SOCCER – UEFA Champions League, group stage, Red Bull Salzburg vs Liverpool FC. Image shows the rejoicing of Liverpool. Photo: GEPA pictures/ Mathias Mandl

Dinamo i Zvezda ostali bez ičega

Zagrebački Dinamo i beogradska Zvezda nisu dočekali evropsko proljeće. Hrvatski šampion vodio je na Maksimiru protiv kombinovanog Mančester sitija i neko vrijeme bio u osmini finala Lige šampiona, a onda ga je het-trikom potopio Gabrijel Žezus, a dotukao Fil Foden za 1:4, pa su „modri“ uz pobjedu Atalante protiv Šahtjora (3:0) ne samo ostali bez osmine finala, već i bez trećeg mjesta i Lige Evrope.

Ispostavilo se da je Dinamo istorijski uspjeh ispustio iz ruku protiv Šahtjora u Zagrebu, kada je vodio 3:1 u sudijskoj nadoknadi, a onda čudesno primio dva gola, ostao bez već viđenog trijumfa, ali i plasmana među 16 najboljih.

S druge strane, što reći za Zvezdu. Prvak Srbije je, nakon brojnih potopa u grupnoj fazi, imao penal u 43. minutu u dvorištu Olimpijakosa za plasman u Ligu Evrope. Iako joj je trebao remi za treće mjesto pred bratskim navijačima, Tomane je pogodio prečku s bijele tačke, a Žander u 86. rukom uštopovao loptu u šesnaestercu i prizvao gol El Arabija iz penala za pobjedu Grka i gorki poraz u Pireju.

Sada nas čeka žrijeb osmine finala, a evo kakvo je stanje na papiru.

Nosioci: PSŽ, Bajern Minhen, Mančester siti, Juventus, Liverpul, Barselona, RB Lajpcig i Valensija.

Nenosioci: Real Madrid, Totenhem, Atalanta, Atletiko Madrid, Napoli, Borusija Dortmund, Olimpik Lion i Čelsi.

Završena je i grupna faza Lige Evrope, koja će se 2020. nastaviti šesnaestinom finala, uz osam trećeplasiranih klubova iz Lige šampiona.

Nosioci: Sevilja, Malme, Bazel, LASK, Seltik, Arsenal, Porto, Espanjol, Gent, Bašakšehir, Sporting Braga, Mančester junajted, Ajaks, RB Salzburg, Inter i Benfika.

Nenosioci: APOEL, Kopenhagen, Hetafe, Sporting Lisabon, Kluž, Ajntraht, Rendžers, Ludogorec, Volfsburg, Roma, Vulverhempton, AZ Alkmar, Bajer Leverkuzen, Šahtjor, Olimpijakos i Klub Briž.